Blå Kors med i sundhedsappel: Vi skal sætte en prop i den sociale ulighed

Flere kroniske sygdomme, dårligere mentalt helbred og flere indlæggelser både på sygehuset og psykiatriske afdelinger. Det er virkeligheden for de mest udsatte danskere.
I en fælles appel til regeringen og Folketinget vil 57 organisationer nu have politikerne til at vedtage en folkesundslov, som skal være med til at sikre sundhed og trivsel for alle.
En af de organisationer, som har skrevet under på appellen, er den sociale hjælpeorganisation Blå Kors, som blandt andet driver en række bo- og behandlingstilbud til hjemløse og misbrugere.
"Det er ikke rimeligt, at mennesker, som er i udsatte livssituationer, skal have ringere adgang til vores sundhedsvæsen. Vi er nødt til at sætte en prop i den sociale ulighed og sammen gøre en forskel, der kan være med til at løfte de mest udsatte," siger Christian Bjerre, som er generalsekretær i Blå Kors.
Hjælp til flere med misbrug
Ifølge en undersøgelse fra Rådet for Socialt udsatte lever socialt udsatte 19 år kortere end den gennemsnitlige danskere. Ofte dør de af komplikationer og kroniske sygdomme som følge af alkohol- eller stofmisbrug.
Det er derfor vigtigt, at skærpe fokusset på blandt andet misbrugsbehandling.
"Vi har en ambition om, at flere mennesker med alkoholmisbrug skal i behandling, og at der samtidig også skal være hjælp til de pårørende. Vi ved fra vores arbejde, hvor ødelæggende misbrug kan være for hele familien," siger generalsekretær Christian Bjerre.
Organisationerne appellerer til, at en folkesundhedslov skal være med til at sikre sundhed og trivsel i hele samfundet og tænke det ind i alle former for politiske sammenhænge for at mindske den sociale ulighed og give danskere flere gode leveår.
Kontakter
Christian BjerreGeneralsekretær i Blå Kors Danmark
Tlf:29 68 96 67cbj@blaakors.dkThomas Røddik KorneliussenKommunikationschef i Blå Kors Danmark
Tlf:26 20 20 46trk@blaakors.dkBilleder
Links
Information om Blå Kors Danmark
Blå Kors er en social og diakonal hjælpeorganisation, som hjælper udsatte børn, unge og voksne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Den Blå Sociale Café i Hjørring får ny leder18.9.2025 07:37:35 CEST | Pressemeddelelse
Lenette Schultz Nielsen bliver ny leder af Den Blå Sociale Café i Hjørring, som er et værested for byens udsatte og ensomme borgere.
Blå Kors Center Sydjylland fejrer 25-års jubilæum med åbent hus12.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag den 18. september fejrer Blå Kors Center Sydjylland 25-års jubilæum med åbent hus, hvor alle er velkomne til en let forfriskning, rundvisning og et indblik i det daglige arbejde.
For første gang udgiver Blå Kors sang om håb og fællesskab9.9.2025 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
I 130 år har Blå Kors Danmark hjulpet mennesker, der har det svært, og det markerer den sociale og diakonale hjælpeorganisation med en ny fællessang om håb og fællesskab skrevet af salmedigter og forfatter Iben Krogsdal og pianist og komponist Mads Granum.
Nyt gratis ungetilbud åbner i Aarhus9.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For mange unge kan voksenlivet føles uoverskueligt og ensomt. Derfor åbner Blå Kors Danmark nu et nyt gratis tilbud i Aarhus, hvor 18-35-årige kan få konkret praktisk hjælp og trygge fællesskaber.
Blå Kors’ møbelbutik i Sæby lukker2.9.2025 07:54:47 CEST | Pressemeddelelse
Blå Kors holder ophørsudsalg med 50 procent på alle varer i genbrugsbutikken med møbler de sidste tre uger frem til lukningen den 20. september.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum