Birgitte Offersen, Risskov, nyt medlem af Kræftens Bekæmpelses hovedbestyrelse
Professor i behandling af brystkræft ved Aarhus Universitetshospital, formand for Dansk Bryst Cancer Gruppe (DBCG) og medlem af Kræftens Bekæmpelses lokalforening i Aarhus Birgitte Offersen er af repræsentantskabet i Kræftens Bekæmpelse blevet valgt som nyt medlem af Kræftens Bekæmpelses hovedbestyrelse. Birgitte Offersen vil som hovedbestyrelsesmedlem bl.a. arbejde for en fastholdelse af støtte til konstant udvikling og optimering af behandling af danske kræftpatienter, og hun vil sætte øget fokus på ulighed i kræftbehandling og adgang til kliniske studier. Heldigvis overlever flere og flere en i dag en kræftsygdom, men det medfører samtidig en stigende udfordring med senfølger. Derfor er Birgitte Offersen meget optaget af at mindske risikoen for senfølger og sikre den mest effektive og skånsomme behandling.
Kontakter
Frej BrammingPresse- og kommunikationsrådgiver
Tlf:42236822frejb@cancer.dkInformation om Kræftens Bekæmpelse
Følg pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
Smerter, angst og søvnløse nætter: Retningslinjer skal give et bedre liv efter kræft21.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Alvorlige senfølger rammer tusindvis af tidligere kræftpatienter. Nye retningslinjer skal være med til at sikre, at alle får hjælp – uanset hvor i landet de bor.
8 ud af ti kommuner har røgfri arbejdstid - København halter efter15.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
København svigter sit ansvar, mener Kræftens Bekæmpelse.
Kræftens Bekæmpelse roser ny aftale mod asbest: - Vigtigt at mennesker beskyttes bedre mod asbest8.10.2025 18:09:56 CEST | Pressemeddelelse
Aftalen skal beskytte ansatte i byggebranchen bedre mod livsfarligt asbest.
Nye tal: 7 ud af 10 unge har fået festen ødelagt af en fuld ven15.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når unge drikker for meget, går det ud over både festen og vennerne.
Ny måling: Halvdelen af vælgerne bakker op om et stop for salg af tobak og nikotin10.9.2025 10:15:30 CEST | Pressemeddelelse
50 pct. støtter, at tobak og nikotin udfases, så det ikke længere bliver solgt som forbrugerprodukter i 2035.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
