Bioøkonomi i praksis – verden venter!
4.12.2020 08:16:50 CET | Guldborgsund Kommune | Pressemeddelelse

Det er ikke længere et spørgsmål om der er potentiale i bioøkonomi, men mere et spørgsmål om hvor gode vi er til at udnytte potentialet. Der skal tempo på udviklingen, og det kræver et opgør med silotænkningen og et styrket samarbejde på tværs af sektorer og faggrænser. Vær med på et webinar, der over to timer netop tager udgangspunkt i hvordan vi lærer af erfaringerne og samarbejder på tværs af faglige siloer.
Sammen med bl.a. Aarhus Universitet og Food & Bio Cluster Denmark inviterer Bioøkonomisk Vækstcenter til webinar med et bredt panel af virksomheder, organisationer, en kommune og et universitet for at drøfte hvordan vi i fællesskab arbejder mod samme mål; en grøn omstilling.
Dansk Industri og Danmarks Naturfredningsforening kommer med deres bud på hvordan samarbejdet omkring den grønne omstilling kan styrkes. Eksempelvis er Danmarks Naturfredningsforening indgået i et partnerskab med Landbrug & Fødevarer for netop at styrke det tværgående samarbejde.
”Det handler om at vi nu samler alle de gode kræfter, viden og erfaring omkring hvordan bioøkonomi kan bidrage til at nå klimamålsætningerne. Derfor er jeg også rigtig glad for at være inviteret med til dette webinar, som netop har fokus på hvordan vi i praksis kommer videre med bioøkonomi og den grønne omstilling”, siger Rikke Lundsgaard, landbrugspolitisk seniorrådgiver, Danmarks Naturfredningsforening.
På Webinaret får vi også Tænketanken Frejs indsigter i den unge generations syn på bæredygtighed og på, hvordan vi sammen skaber et mere bæredygtigt Fødevaredanmark:
”Den unge generation har store forventninger til virksomhederne, når det kommer til den grønne omstilling. Det betyder ikke, at man som virksomhed skal have alle svarene og løsningerne selv, men at man skal kende svaret på, hvorfor man er sat i verden og turde have en vision for, hvordan man vil gøre verden bedre. Løsningerne skal vi finde i fællesskab på tværs af forskelligheder" fortæller Johanne Nedergaard Ørnsholt fra Frej.
På webinaret vil Christian Munch fra Foodture fortælle om Tæmpeh, som er et spændende bud på en af fremtidens fødevare, der er baseret på lokale råvarer og fyldt med protein. Vagn Hundebøl, vicekoncerndirektør, DLG fortæller om deres arbejde med græsbaseret protein til husdyr, og vil på webinaret fortælle hvordan bioøkonomi ud over at være en rigtig god idé for klimaet, også kan være en god forretning.
Og det er ikke kun i Danmark, at der for alvor skal gang i arbejdet. Også fra EU er meldingen klar:
”Målsætningerne fra EU er krystalklare. Det er nu vi skal ud over stepperne og nu vi skal omsætte al den viden og al den erfaring vi har til konkrete tiltag, der vil have en positiv indvirkning på vores klima. Budskabet er samtidig, at det kræver et bredt samarbejde, hvor hele værdikæden samarbejder; producenter, teknologileverandører, forarbejdningsvirksomheder, detailhandel, borger og mange flere”, fortæller Senior Innovation Manager Kell Andersen, Food & Bio Cluster Denmark, som også deltager i webinaret.
Webinaret foregår onsdag den 16. december kl. 10-12 og det er gratis at deltage.
Foto: Lupinfrø er et godt alternativ til soyabønner med højt proteinindhold, væsentlige aminosyrer og gode plantefibre – hør Foodture fortælle hvordan de anvender lupinfrø til et lækkert nyt produkt. Foto fra DLF Trifolium.
Tid og sted:
Bioøkonomi i praksis - webinar
Onsdag den 16. december kl. 10-12. Det er gratis at deltage.
Læs mere her www.bioguldborgsund.dk
Arrangører: Webinaret afholdes i samarbejde med CBIO, Aarhus Universitet, INBIOM; Food & Bio Cluster Denmark, Interreg – BIOCAS, Business Lolland-Falster, Teknologisk Institut, World Perfect, Dansk Landbrug Sydhavsøerne, Agrovi, DLF, Agri – Aqua Innovation Denmark, Lolland Kommune, Bioøkonomisk Vækstcenter, Guldborgsund Kommune
Kontakter
For yderligere information kontakt:
Programkoordinator, Bioøkonomisk Vækstcenter, Guldborgsund Mette Jørgensen på tlf.: 2518 1833
Chefkonsulent Rikke Betak Lund på tlf.: 2518 0248
Billeder
Information om Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Mange borgere er i tvivl om digital fuldmagt – nu inviterer Bibliotek & Borgerservice til informationsmøde27.7.2026 08:56:17 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan hjælper man en ægtefælle, forælder eller anden pårørende med digitale opgaver på en lovlig og sikker måde? Det spørgsmål møder medarbejderne i Guldborgsund Bibliotek & Borgerservice ofte, og derfor inviteres borgere nu til informationsmøde om digital fuldmagt samt læse- og skriveadgang til Digital Post.
Bioblitz i Bøtø viser klimaforandringer22.7.2026 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 4-5 juli 2026 blev der afholdt bioblitz i Bøtø på Falster. Der var inviteret 22 eksperter, som skulle finde så mange dyre- og plantearter som muligt på 24 timer. Fundene viser at flere ”klimaarter” kommer til Danmark.
Arbejdsmarkeds- og Rekrutteringsudvalget på besøg hos nytteindsatsen7.7.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Arbejdsmarkeds- og Rekrutteringsudvalget i Guldborgsund var for nylig på besøg hos nytteindsatsen Grønnere Guldborgsund i Horbelev for at få et førstehåndsindtryk af det arbejde, der hver dag bliver udført af borgere. Her mødte udvalget lederen af nytteindsatsen, som fortalte om opgaverne, hverdagen og de resultater, som indsatsen skaber i kommunen.
Guldborgsund Kommune tilslutter sig Mini Skills6.7.2026 08:51:32 CEST | Pressemeddelelse
Elever på 7. årgang i Guldborgsund Kommune får fremover mulighed for at få flere erfaringer med forskellige erhvervsfag, når kommunen bliver en del af Mini Skills.
Efter et års hårdt arbejde: Nu udstiller unge fra Guldborgsund deres eget håndbyggede skibsmodel26.6.2026 11:28:20 CEST | Pressemeddelelse
Unge fra Guldborgsund Ungdomsskole får den 1. juli mulighed for at vise deres unikke, håndbyggede skibsmodel frem til sommerudstillingen UngHavn på M/S Museet for Søfart i Helsingør.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

