Bilsalg: Manglen på delkomponenter præger salgstal

Første kvartal i 2022 har generelt været præget af et lavere bilsalg end sædvanligt. Hvor der i de første tre måneder af 2021 blev registreret 43.886 personbiler, er tallet i samme periode 2022 34.231. Det er et fald på 22 pct, som i høj grad skyldes manglen på delkomponenter i bilindustrien.
”Vi er desværre kommet dårligt fra start i 2022, hvilket skyldes manglen på delkomponenter i bilindustrien. Efterspørgslen blandt kunderne er dog stadig intakt, og der er stor interesse for at anskaffe sig en ny bil.” siger Mads Rørvig, administrerende direktør for De Danske Bilimportører
”Vi går samtidig nogle usikrer måneder i møde grundet krigen i Ukraine samt dens betydning for dansk økonomi” siger Mads Rørvig.
35 % elektriske biler i marts
I marts er der 5.177 opladelige biler, som svarer til 35 % af salget, der fordeles ligeligt mellem el og plugin-hybrid. Ser vi på første kvartal af 2022 har de opladelige biler udgjort 34 % af salget, hvor der samlet er solgt flere elbiler end plugin-hybrider.
”Tallene for første kvartal af 2022 viser, at afgiftsoplægningen fra december 2020 virker efter hensigt, og at der nu samlet i 2022 sælges flere elbiler end plugin-hybridbiler.” siger Mads Rørvig.
Pressefoto
Kildeangivelse
Gengivelse af pressemeddelelsens indhold bedes kildeangivet: De Danske Bilimportører, bilstatistik.dk
Nøgleord
Kontakter
Mads RørvigAdm. direktørDe Danske Bilimportører
Tlf:30 16 10 04mr@bilimp.dkDe Danske Bilimportører
Følg os på følgende kanaler:
Billeder
Links
Information om Mobility Denmark
Mobility Denmark repræsenterer bilproducenter, bilimportører, ladeoperatører, samt finansierings- og leasingselskaber.
Følg pressemeddelelser fra Mobility Denmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Mobility Denmark
4 ud af 5 nye personbiler til private i første halvår kørte på el1.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af nyregistrerede personbiler lå i første halvår lige over sidste års niveau. Samtidig er elbilerne blevet mere populære i 2025, og mere end 80 procent af nye personbiler til private kørte på el i årets første 6 måneder.
Forsigtig fremgang for bilsalg i EU25.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der var en lille fremgang at spore i antallet af nyregistrerede personbiler i EU i maj 2025. Andelen af elbiler blandt nye biler er fortsat beskeden, men vokser.
Fremgang i Nordens bilsalg, men usikkerhed lurer i Danmark17.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
De nordiske nyregistreringstal viste pæn fremgang i maj, særligt i Danmark og Norge. I Danmark skaber forhandlingerne om bilafgifterne dog usikkerhed for de kommende måneders salg.
Fremgang i nyregistreringer af biler i maj – men ordreindgangen bremser op1.6.2025 06:57:56 CEST | Pressemeddelelse
Bilmarkedet viste gode takter i maj med flere nyregistreringer end sidste år. Men usikkerhed om fremtidens afgifter skaber tilbageholdenhed hos forbrugerne – og det mærker bilforhandlerne allerede. Mobility Denmark glæder sig over, at skatteministeren har varslet forhandlinger med Folketingets partier inden sommerferien.
Fremgang for EU's elbilsalg i april27.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Bilsalget i EU i april fastholdt et stabilt niveau, mens der igen var fremgang for elbilsalget.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum