Billund Lufthavn er Danmarks luftbro for selvtest
14.1.2022 07:00:00 CET | Billund Lufthavn | Pressemeddelelse

Billund Lufthavn har positioneret sig som Danmarks luftfragtcentrum, der bliver valgt til af speditører og luftfragtselskaber. I 2020 blev lufthavnen valgt til for importen af værnemidler. Nedgangen i 2020 blev vendt til vækst i 2021 fra det fremadbuldrende danske eksportmarked og satte rekorder for luftfragten i Billund.
Jan Hessellund, adm. direktør Billund Lufthavn, forventer, at væksten fortsætter, og peger på, at Billund Lufthavn igen bliver valgt til for at holde forsyningskæden for selvtest åben.
– Billund Lufthavn er samfundskritisk infrastruktur, og det blev i den grad slået fast i 2020, hvor luftbroen med værnemidler gik via os. Det momentum var med til at kaste et lys på 2021, hvor værnemidlerne dog blev byttet ud med den fragt, der virkelig gavner dansk økonomi. Nemlig eksporten af dansk industrigods, fastslår Jan Hessellund og fortsætter:
– Nu tegner der sig et billede af, at vi igen bliver valgt til som luftbro. Denne gang for selvtest. Når dansk eksport er i fremgang, og der er udsigt til store mængder import af selvtest, så starter året på fragtsiden helt fænomenalt for luftfragten i Billund Lufthavn.
SPEDMAN GLOBAL LOGISTICS vælger Billund Lufthavn: Det eneste rigtige valg
Samarbejdet mellem Billund Lufthavn, speditører og andre transportører er godt, og lufthavnen bliver igen valgt til pga. stærke kompetencer og høj fleksibilitet i deres måde at håndtere luftfragt på.
SPEDMAN GLOBAL LOGISTICS er speditørvirksomheden, der sammen med JAG UFS Intl Limited. er ansvarlig for fragten af 35 millioner selvtest, som er den afsluttende del på regeringens indkøb af 65 millioner test. Og for Martin Bødker Andersen, Deputy Managing Director hos SPEDMAN GLOBAL LOGISTICS var Billund Lufthavn den eneste rigtige lufthavn at vælge for de kommende 14 charter flyvninger.
– Vi er stolte af at være den speditørvirksomhed, der er ansvarlig for skulle fragte 35 millioner test til Danmark fra Kina, og vi skulle vælge den bedste løsning for at få dem hertil. Her faldt valget på Billund Lufthavn. Vi har mødt stor fleksibilitet, hvor medarbejderne i lufthavnen har hjertet med i opgaven og er hurtige og effektive til at få løst opgaven på vores præmisser. Flyene bliver hurtigt tømt, læsset på lastbiler og er hurtigt ude på landevejene til slutdestinationerne. Det er høj klasse, og det ses ikke mange steder, fortæller Martin Bødker Andersen.
Flyspotterfestival: Spændende flytrafik over flere dage
Fra den 13. januar til den 31. januar vil der være usædvanlig stor aktivitet i fragtafdelingen i Billund Lufthavn med håndtering af store fragtfly. I 2020 gav det genlyd, at det store fragtfly Antonov 124 landede i Billund Lufthavn, og selvom den har gjort det nogle gange efter, er de næste to uger ekstra interessante: Her kan ANTONOV 124 ses lande og lette 6 gange, og indimellem får lufthavnen besøg af otte jumbojet Boeing 747-400F også med selvtest.
– Antonov 124 og Boeing 747-400F har det med at tiltrække mange flyspottere, og nu lander og letter de ret intensivt de næste par uger. Og når de er her på samme tid, forventer vi også et stort antal besøgende på vores spotterpladser, afslutter Jan Hessellund.
Tidstabel over Antonov 124 og Jumbojet Boeing 747-400F arrangeret af SPEDMAN GLOBAL LOGISTICS:
Tiderne på fragtflyene kan rykke på sig, men det er muligt at følge dem på appen ’Flight Radar 24’.
For nuværende er tidstabellen for de 14 fragtfly således:
|
Fly |
Ankomst |
Afgang |
|
Antonov 124 |
13. januar kl. 23 |
14. januar kl. 17 |
|
B747-400 |
17. januar kl. 08 |
17. januar kl. 16 |
|
Antonov 124 |
17. januar kl. 14 |
18. januar kl. 10 |
|
Antonov 124 |
18. januar kl. 14 |
19. januar kl. 10 |
|
B747-400 |
19. januar kl. 08 |
19. januar kl. 16 |
|
B747-400 |
21. januar kl. 08 |
21. januar kl. 16 |
|
B747-400 |
23. januar kl. 08 |
23. januar kl. 16 |
|
B747-400 |
25. januar kl. 08 |
25. januar kl. 16 |
|
Antonov 124 |
25. januar kl. 14 |
26. januar kl. 10 |
|
B747-400 |
27. januar kl. 08 |
27. januar kl. 16 |
|
Antonov 124 |
27. januar kl. 14 |
28. januar kl. 10 |
|
B747-400 |
29. januar kl. 08 |
29. januar kl. 16 |
|
Antonov 124 |
30. januar kl. 14 |
31. januar kl. 10 |
|
B747-400 |
31. januar kl. 08 |
31. januar kl. 16 |
Kontakter
Mads Bisp AgersnapPR Manager
Tlf:30165877mbp@bll.dkBilleder
Information om Billund Lufthavn
Følg pressemeddelelser fra Billund Lufthavn
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Lufthavn
Nye ruter, ny butik og høj aktivitet i Billund Lufthavn1.6.2026 15:12:14 CEST | Pressemeddelelse
Billund Lufthavn går ind i årets travleste periode med åbningen af en ny Circle K-butik og nye ruter til populære feriedestinationer.
Billund Lufthavn søger EU-afklaring om statsstøtte til Aarhus Airport28.5.2026 12:00:05 CEST | Pressemeddelelse
Billund Lufthavn beder nu EU-Kommissionen undersøge en række støtteforanstaltninger til Aarhus Airport. Klagen vedrører blandt andet kommunale kapitalindskud, lån, garantier samt statslige aftaler om kompensation og overtagelse af infrastruktur, som efter Billund Lufthavns opfattelse bør indgå i vurderingen i forhold til EU’s statsstøtteregler og principperne om fair konkurrence på det indre marked. Ud over en afklaring af om støtten til Aarhus Airport har holdt sig indenfor konkurrencereglerne, håber Billund Lufthavn også med Kommissionens vurdering at få afklaret og præciseret hvordan reglerne for statsstøtte til lufthavne fortolkes når lufthavne opererer i overlappende geografiske områder og hvor der er et sammenfald mellem ruter og flyselskaber. Kommissionens vurdering kan derfor få betydning for den fremtidige vurdering af, hvordan og i hvilket omfang offentlige ejere kan give støtte til deres lufthavne, og hvordan den skal vurderes i forhold til EU’s statsstøtteregler. Billund Lu
Billund Lufthavn leverer historisk overskud26.5.2026 12:06:53 CEST | Pressemeddelelse
Resultatet er skabt på tværs af hele forretningen – fra passagertrafik og cargo til parkering, butikker, restauranter og Airport City. Det giver et stærkere og mere robust fundament i en tid præget af store forandringer i luftfarten.
Billund Lufthavn styrker indtjeningen med Airport City: Udlejning og aktivitet i vækst12.5.2026 08:08:15 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af virksomheder i og omkring Billund Lufthavn er steget de seneste år. Det gælder både logistikvirksomheder, serviceerhverv og internationale aktører med behov for hurtig adgang til transport.
Rejsende bruger flere penge i Billund Lufthavn – og tilvælger de nemme løsninger7.5.2026 07:58:35 CEST | Pressemeddelelse
Den gennemsnitlige omsætning per rejsende er steget, og kunderne er generelt mere købestærke og villige til at benytte lufthavnens mange tilbud.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

