Bevar Ukraine og DI starter vinterkampagne for Ukraine
19.12.2022 07:00:00 CET | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

Mange områder og byer i Ukraine står uden elektricitet som følge af Ruslands invasion. Med temperaturer ned til mange minusgrader vil det koste lidelse og menneskeliv over vinteren. Al hjælp til at holde varmen og få elektricitet er velkommen, og Bevar Ukraine og DI beder nu dansk erhvervsliv om hjælp. I DI’s netværk af virksomheder rækker de to hånden ud efter de større nødgeneratorer, som de store virksomheder kan have stående.
- Vi er sent på den, for vinteren i Ukraine er ved at bide sig fast. Så jeg appellerer til danske virksomhedsledere. Ligger din virksomhed inde med ekstra generatorer eller power stations – så kan I gøre en forskel. Hver uge sender vi en lastbil med hjælpemidler til Ukraine, og jeres generator kan være med på næste lad, siger fundraising manager i Bevar Ukraine Ole Egeblad, og fortsætter.
- Og har man ikke en generator er man naturligvis mere end velkommen til, at give en kontant donation - det er rigtigt dyrt, at sende mange nødhjælpstransporter til Ukraine.
Det er større generatorer på 10 KW eller større og større power stations, som ukrainerne kan bruge. En sådan generator kan give strøm til mindre felthospitaler, fælles køkkener, boligbebyggelser og anden civil infrastruktur og dermed være med til at forbedre tilværelsen denne vinter betragteligt for mange ukrainere, hvis tilværelse er blev vendt op og ned som følge af Ruslands invasion. Pengedonationer kan finansiere indsamling, transport og installation af generatorer.
I DI er underdirektør Jens Holst-Nielsen glad for at kunne udnytte Danmarks største netværk af virksomheder til at hjælpe Ukraine gennem vinteren.
- Det er på tide at skrue op for hjælpen til Ukraine. Vinteren er lang og hård i det centraleuropæiske land. Bevar Ukraine organiserer selv alle transporter, så det eneste, virksomheder behøver gøre, er at tage kontakt til Bevar Ukraine, som så koordinerer og afhenter. Jeg håber mange virksomheder vil hjælpe, siger Jens Holst-Nielsen, underdirektør i DI.
Bevar Ukraine har allerede sendt mere end 140 store lastbilfulde med nødhjælp til Ukraine. Nu gælder det generatorer.
Fakta:
Bevar Ukraine er en uafhængig dansk humanitær non-profit organisation, som har til formål at yde humanitær hjælp i Ukraine og at støtte flygtninge. Organisationen arbejder for fattigdomsbekæmpelse og styrkelse af civilsamfundet. Bevar Ukraine støtter FN’s verdensmål for bæredygtig udvikling.
https://www.bevarukraine.dk/da/di-og-bevar-ukraine-indsamling/
Mere information og tilsagn om støtte her:
DI og Bevar Ukraine indsamling › Bevar Ukraine
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger:
Fundraising manager i Bevar Ukraine Ole Egeblad på ole.egeblad@bevarukraine.dk, 22130075
Underdirektør i DI Jens Holst-Nielsen på jhn@di.dk, 2060 6986
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Ny direktør for biosolutions i Dansk Industri8.7.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter en periode som konstitueret direktør bliver Pernille Rype Elley nu permanent direktør for DI Biosolutions og European Biosolutions Coalition
DI: Arbejdsgivere skal være opmærksomme på "larven fra helvede"7.7.2026 10:58:42 CEST | Pressemeddelelse
Virksomheder med udendørs arbejde bør kende myndighedernes anbefalinger til værn mod hud- og luftvejsgener, hvis de arbejder i nærheden af "larven fra helvede", lyder det fra arbejdsmiljøekspert i Dansk Industri.
Ny analyse: Den danske cykelindustri omsætter for 7,8 mia. kr. – men overses i den grønne omstilling2.7.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Cycling Embassy of Denmark præsenterer for første gang i over ti år en samlet analyse af cykelbranchens erhvervsøkonomiske nøgletal. De tegner et billede af en grøn branche, der beskæftiger over 5.600 mennesker landet over – men som politisk og erhvervsmæssigt har stået i skyggen af den cykelkultur, den selv er med til at skabe. Danmark er verdenskendt som cykelland. Men mens cyklen i årtier er blevet hyldet som et sundheds- og klimagode, har selve cykelerhvervet stået stort set ubeskrevet i tal – den seneste detaljerede kortlægning er over ti år gammel. Det laver Cycling Embassy of Denmark nu om på med rapporten "Nye erhvervsøkonomiske nøgletal for den danske cykelindustri", der bygger på en registerbaseret analyse af 1.469 danske cykelvirksomheder. Analysen viser en branche, der omsætter for 7,8 mia. kr. om året, beskæftiger 5.640 ansatte, eksporterer dansk cykelteknologi for 1 mia. kr. og overvejende består af små og mellemstore virksomheder spredt ud over hele landet. Cykelerhverve
DI: Akutplan for elnettet er nødvendig, men ingen langsigtet løsning29.6.2026 11:20:48 CEST | Pressemeddelelse
Det er nødvendigt at prioritere adgangen til elforsyningsnettet bedre her og nu, men det kræver også en plan for en hurtigere udbygning af elnettet, lyder det fra Dansk Industri
Stort DI-udspil skal styrke beskyttelsen af kritisk infrastruktur26.6.2026 11:47:29 CEST | Pressemeddelelse
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), lancerer nu et politisk udspil med konkrete forslag til, hvordan Danmark styrker beskyttelsen af samfundets kritiske infrastruktur mod sabotage, cyberangreb, klimahændelser og alvorlige driftsforstyrrelser. I udspillet peger DI på, at det er nødvendigt at bruge et milliardbeløb på at forbedre beskyttelsen af vores kritiske infrastruktur – og på, at det vil være dyrere at lade være.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

