BESTSELLER med sit bedste resultat efter et bemærkelsesværdigt år

BESTSELLERs omsætning steg i perioden august 2020 til juli 2021 med ni procent, og sammen med et resultat før skat på 4.6 mia. kr. er regnskabsåret det bedste i virksomhedens historie.
Administrerende direktør og ejer, Anders Holch Povlsen, siger om resultatet:
– Det er et resultat, vi kan være tilfredse med. Det er også et resultat, der er bedre, end vi havde forventet og havde turde håbe på. Det har været et bemærkelsesværdigt år, som har overrasket mange, inklusiv os selv. Vi er i den grad taknemmelige for, at vi står, hvor vi står nu.
Acceleration af strategiske indsatsområder
Året før faldt BESTSELLERs overskud med 72 pct. som følge af COVID-19 og de globale nedlukninger. Den markante forbedring og det samlede resultatet i det seneste år viser, at BESTSELLER har formået at komme tilbage på det vækstspor, virksomheden også var på inden COVID-19.
– Vi kan se, at vi har evnet at omstille os til de udfordringer, vi har mødt, og vi har formået at eksekvere på de rigtige beslutninger, vi har truffet undervejs. Jeg er imponeret over mine kollegers indsats og den måde, som alle har sat vores værdier i spil. Og at vi har leveret gennem et ekstraordinært år, hvor vi har været både dygtige, rettidige og ydmyge, men også har haft en snert af held, vi heller ikke ønsker at underkende, uddyber Anders Holch Povlsen.
I de seneste år har BESTSELLER investeret i en række strategiske tiltag, der har været drevet af den hastige online-udvikling. Gennem pandemien har BESTSELLER intensiveret dette indsatsområde og har bl.a. udviklet nye salgskanaler gennem virtuelle showrooms og social commerce, ligesom flere andre digitale løsninger er indarbejdet og igangsat. Denne udvikling vil BESTSELLER accelerere.
– Vi har forsøgt at være den bedste kunde hos vores leverandører og den bedste leverandør til vores kunder, hvilket er og skal være et afgørende kernefokus for os. Med vores investeringer har vi formået at komme endnu tættere på vores kunder og samarbejdspartnere, og det fokus kommer vi til at fastholde og fortsat udvikle, fortæller Anders Holch Povlsen.
Tak til og anerkendelse af medarbejderne
Det stærke resultat betyder også, at BESTSELLER udbetaler en ekstra månedsløn til medarbejderne i virksomheden. En særlig anerkendelse af den store indsats, alle i BESTSELLER har lagt i at få virksomheden igennem udfordringerne, og den fælles indsats, som har bidraget til årsresultatet 20/21.
– Vi har været igennem nogle svære måneder, men vi kan nu se, vi har kæmpet os tilbage i det seneste år. Det har alle en kæmpestor andel i, og det vidner om den helt særlige holdånd, vi har, en utrolig gejst og et meget stærkt sammenhold. Det vil vi gerne anerkende, og det fortjener alle den allerstørste tak for at bidrage til, siger Anders Holch Povlsen.
I alt udbetaler BESTSELLER 300 mio. til medarbejderne
- - - - - - - - - - - - -
Nøgletal:
BESTSELLER |
20/21 |
19/20 |
18/19 |
17/18 |
Omsætning |
26.405 |
24.113 |
25.800 |
24.157 |
Resultat før skat |
4.604 |
776 |
2.775 |
2.855 |
Årsresultat |
3.609 |
415 |
2.108 |
2.107 |
Billeder
Information om Bestseller A/S
Følg pressemeddelelser fra Bestseller A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Bestseller A/S
Tysk teknologi får støtte fra BESTSELLER til at avancere genanvendelse af polyester20.8.2025 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Investeringen fra BESTSELLER følger en omfattende bevilling fra EU, som sikrer, at tyske matterr nu er et stort skridt nærmere deres kommende fabrik, der skal skalere genanvendelsesmulighederne for polyester. Det strategiske partnerskab med matterr sker som led i BESTSELLERs løbende investeringer i udviklingen af fremtidens materialer.
Erfaren finansprofil til BESTSELLER18.8.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Line Andrea Fandrup tiltræder som ny CFO i BESTSELLER. Hun kommer med solid erfaring fra bl.a. A.P. Møller-Mærsk, ROCKWOOL, Novozymes og senest NKT, hvor hun siden 2020 har været Group CFO. I BESTSELLER får Line Andrea Fandrup ansvaret for at styrke og udvikle modevirksomhedens finansielle fundament i en tid med store investeringer og ambitiøse vækstmål.
CFO-skifte i BESTSELLER efter otte år med vækst og forandring12.8.2025 16:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter otte år fratræder CFO Thomas Børglum Jensen sin stilling i BESTSELLER.
BESTSELLER investerer i avanceret, automatiseret tøjproduktion11.8.2025 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Amerikanske Softwear Automation, der har udviklet teknologi til automatiseret tøjproduktion, sikrer 20 millioner dollars i ny investeringsrunde ledet af den familieejede modevirksomhed BESTSELLER.
BESTSELLERs jubilæum markeres med 50 millioner til 50 organisationer3.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I anledningen af modevirksomhedens 50-års jubilæum donerer BESTSELLER Foundation 50 millioner kroner til udenlandske og danske organisationer. Herhjemme sikrer det blandt andet, at BørneMobilen kommer tilbage på vejene, støtte til sårbare grupper og til naturen, mens Københavns nye hospital får en indendørs kunsthave.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum