BESTSELLER klæder OL- og PL-holdet på i Tokyo 2020

Når de danske OL- og PL-atleter går ind til åbningsceremonien i sommeren 2020, og ilden tændes på det olympiske stadion i Tokyo, som symbolet på at OL er sat i gang, vil de være iklædt tøj fra den danske virksomhed BESTSELLER.
BESTSELLER og dets brands JACK & JONES og VERO MODA har designet en eksklusiv kollektion til de danske olympiske og paralympiske atleter som det også var tilfældet i Beijing 2008, London 2012 og Rio 2016.
De danske atleter vil bære BESTSELLERs kollektion ved alle lejligheder uden for konkurrencerne i Tokyo 2020 – inklusiv åbningsceremonierne og de forhåbentligt mange optrædener på medaljeskamlen.
”Det var en ret nem beslutning for os at forlænge vores partnerskabsaftale med BESTSELLER til Tokyo 2020. De tilbagemeldinger, som vi har modtaget fra vores atleter fra de forrige tre olympiske og paralympiske lege, har været, at de danske hold har været blandt de bedst klædte,” siger Søren Simonsen, chef de mission for det danske OL-hold, og han fortsætter:
”BESTSELLER har bevist at de ved, hvordan man skaber en iøjefaldende kollektion og meget vigtigt, så har de vist, at de forstår, hvad atleterne ønsker.”
BESTSELLERs kommunikationschef Jesper Stubkier tilføjer:
”Hos BESTSELLER tror vi på, at talenter kan opnå stort set alt med den rette opbakning. At designe og levere Danmarks officielle olympiske og paralympiske kollektion er vores måde at støtte de talentfulde og hårdtarbejdende atleter i deres kamp for medaljer.”
De olympiske lege i 2020 løber af stablen fra den 24. juli til 9. august efterfulgt af de paralympiske lege fra 25. august til 6. september.
Nedtællingen er begyndt
Der er præcis et år til Tokyo 2020 skydes i gang, og designprocessen for Danmarks officielle olympiske og paralympiske kollektion er allerede langt. BESTSELLERs designhold er ved at sammensætte den endelige kollektion, som bliver afsløret i foråret 2020. Men udvalgte dele af kollektionen vil blive afsløret allerede i de kommende måneder.
For at markere ’one-year countdown’ til Tokyo 2020 har BESTSELLER og Danmarks Idrætsforbund mødtes med medaljevinderne Eskild Ebbesen, Lasse Norman Hansen og Sara Slott til et gensyn med de tidligere tøjkollektioner, som de bar ved medaljeceremonierne ved de olympiske lege i henholdsvis 2008, 2012 og 2016. Det er blevet til en video, hvor topatleterne tager os tilbage og deler de uforglemmelige minder, der knytter sig til medaljedragterne. Eskild, Lasse og Sara diskuterer ligeledes, hvordan kollektionen hjælper med at bringe de mange danske atleter fra forskellige sportsgrene sammen som ét hold.
”For mig betyder kollektionen at vi holder sammen som land,” fortæller Lasse og fortsætter: ”Og når du ser os, så ved du at vi er Danmark.”
Se videoen her: https://www.facebook.com/danmarkol/
Yderligere info:
Jakob Draminsky, OL-pressesansvarlig for det danske hold, 28893678
Jesper Stubkier, kommunikationschef hos BESTSELLER, 52153746
Kontakter
Jakob DraminskyOL-presseansvarlig / Kommunikationsansvarlig
Tlf:43262024 / 28893678jdr@dif.dkBilleder

Information om Danmarks Idrætsforbund
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 9.000 idrætsforeninger og flere end 1,9 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Ny undersøgelse: Markant flere unge kvinder i idrætsforeningerne6.9.2025 07:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Unge kvinder i alderen 16-29 år vælger i stigende grad idrætsforeningerne til, viser ny undersøgelse fra Idrættens Analyseinstitut. Det skyldes et målrettet arbejde i idrætten, men også en samfundstendens med stigende interesse for de fysiske fællesskaber, siger DIF.
Rapport: Unge uden job trives i ny beskæftigelsesindsats4.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Unge under 30 år oplever ny beskæftigelsesindsats som meningsfuld og motiverende. Det viser Syddansk Universitets evaluering af den beskæftigelsesrettede indsats Startblokken under Danmarks Idrætsforbund (DIF).
DIF ansætter vicedirektør2.9.2025 12:00:03 CEST | Pressemeddelelse
Niels May Vibholt tiltræder en helt ny stilling som vicedirektør i DIF. Han kommer fra en lignende stilling hos Erhvervsstyrelsen.
Danske veteraner hyldes til fodboldlandskamp28.8.2025 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På Danmarks flagdag d. 5. september spiller Herrelandsholdet i fodbold i Parken. Til landskampen hylder DBU og DIF de danske soldaterveteraners store indsats for Danmark.
DIF’s Appelinstans stadfæster håndboldafgørelse26.8.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I sagen om, hvem DanskHåndbold kan indstille til opgradering til deltagelse i EHF Champions League, har DIF’s Appelinstans stadfæstet kendelsen fra Håndboldens Appelinstans.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum