Beskæftigelsesministeriet

Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaards kommentar til lønmodtagerbeskæftigelsen for december 2019

Del

I december 2019 var der 2.796.700 personer i job, hvilket er stort set uændret forhold til november. Der var 2.300 flere private ansatte og 2.400 færre offentligt ansatte. Samlet set var der i hele 2019 en stigning i beskæftigelsen på knap 29.000 personer. Den samlede lønmodtagerbeskæftigelse har stort set været stigende siden foråret 2013.

Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard siger:

- Udviklingen viser, at dansk økonomi er ganske solid, og vi har aldrig haft så mange i arbejde som i 2019. Det glæder jeg mig over. Det betyder også, at vi står med gode muligheder for at få flere af de borgere, der har været langt væk fra arbejdsmarkedet i beskæftigelse – og dem skal vi naturligvis udnytte. 

- Vi skal hjælpe virksomhederne med at skabe vækst. Med fremtidens arbejdsmarked bliver opkvalificering mere og mere afgørende, og derfor er det også et stort fokus for regeringen. Vi skal investere i mennesker, og arbejdsstyrken skal have de rette kompetencer.  

- Vi skal samtidig sørge for, at arbejdet foregår på en fornuftig og forsvarlig måde, så vi minimerer risikoen for sygdom og skader på arbejdet. Det er derfor godt, at vi har fået forbedret kontrollen med arbejdsmiljøet, og vi også har sat ind med initiativer mod social dumping.

Find tallene på Danmarks Statistiks hjemmeside 

Kontakter

Beskæftigelsesministeriet


Pressevagt: 51232830

Information om Beskæftigelsesministeriet

Beskæftigelsesministeriet
Beskæftigelsesministeriet
Holmens Kanal
1060 København K

7220 5000http://bm.dk/

Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet

EU’s beskæftigelsesministre sætter tydelig retning for mere fair og konkurrencedygtige arbejdsmarkeder8.7.2025 15:09:54 CEST | Pressemeddelelse

Konstruktive drøftelser på det netop overståede uformelle ministermøde for EU’s beskæftigelsesministre peger frem mod mere fair og konkurrencedygtige arbejdsmarkeder i EU. I Aalborg havde EU-ministrene særligt fokus på at sikre fair arbejdsvilkår og undgå social dumping. Det blev også drøftet, hvordan man kan skabe mere konkurrencedygtige arbejdsmarkeder i EU, og mødedeltagerne blev introduceret til partssamarbejdet i praksis i den danske model.

Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensens kommentar til lønmodtagerbeskæftigelsen for april 202520.6.2025 08:08:23 CEST | Pressemeddelelse

I april 2025 var der 3.055.700 lønmodtagere i job. Det er 5.400 flere end måneden før svarende til en stigning på 0,2 procent. Siden april 2024 er der dermed samlet set kommet 35.200 nye beskæftigede til. Ser man på den private sektor, er der kommet 5.200 flere lønmodtagere fra marts til april 2025. I samme periode er der kommet 200 flere offentligt ansatte. Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger: "Der er fortsat stor aktivitet i vores virksomheder, og beskæftigelsen har endnu en gang taget et hop opad. Det er virkelig bemærkelsesværdigt, at dansk erhvervsliv formår at stå så stærkt i en urolig verdensøkonomi med konstante trusler om international handelskrig". "Virksomhederne har stadig brug for nye medarbejdere og rigtig mange - herunder seniorer - er i job og spiller en vigtig rolle på vores arbejdsmarked. Der er også masser af potentiale i de 43.000 unge, der i dag står uden job og uddannelse. Det glæder mig, hver gang virksomheder giver unge mennesker med udfordringer

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye