Beskæftigelsesministeriet

Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard til Davos med fokus på opkvalificering og ulighed

Del
Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard tager tirsdag til World Economic Forum i Davos for at deltage i debatter om blandt andet opkvalificering af lønmodtagere og vil i den forbindelse sætte den globale ulighed på dagsordenen.

Ud over paneldebatter skal ministeren mødes med dels sin franske ministerkollega, dels med generalsekretærerne for FN’s internationale arbejdsorganisation, ILO, og for de europæiske fagforeninger, ETUC. De skal blandt andet diskutere den danske model. 

En rapport fra World Economic Forum har netop vist, at Danmark og de nordiske lande ligger i toppen, når det gælder social mobilitet målt på bl.a. adgangen til sundhed, uddannelse og teknologi.

Endelig skal han deltage på et fælles møde med en lang række ministre og politikere fra forskellige lande.

Peter Hummelgaard siger:

”Ulighed og manglende opkvalificering er et globalt problem, som vi bliver nødt til at forholde os til. Fremtidens arbejdsmarked kræver nye kvalifikationer, og styrket efteruddannelse kan bidrage til at bekæmpe uligheden i verden. Det vil jeg gøre mit til at få sat på dagsordenen over for de politikere og erhvervsledere, som jeg vil møde i Davos. Det er på tide, at Davos sætter opkvalificering på dagsordenen, så vi husker, at globaliseringen handler om at skabe bedre muligheder - også for arbejderne -  i alle verdens lande, og ikke kun for virksomhederne. Vi skal sørge for, at globaliseringen ikke løber løbsk, men at vi tæmmer den, så den tjener os og ikke omvendt.”

World Economic Forum har som mål, at en milliard mennesker skal opkvalificeres inden 2025. Desuden er klimaet højt på dagsordenen i Davos, ligesom deltagerne også vil beskæftige sig med fordelingen af verdens ressourcer under temaet ”Fairer economies”. I alt 3000 ventes at deltage.

Kontakt: Beskæftigelsesministeriets presseenhed: 51 23 28 30. 

Information om Beskæftigelsesministeriet

Beskæftigelsesministeriet
Beskæftigelsesministeriet
Holmens Kanal
1060 København K

7220 5000http://bm.dk/

Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet

EU’s beskæftigelsesministre sætter tydelig retning for mere fair og konkurrencedygtige arbejdsmarkeder8.7.2025 15:09:54 CEST | Pressemeddelelse

Konstruktive drøftelser på det netop overståede uformelle ministermøde for EU’s beskæftigelsesministre peger frem mod mere fair og konkurrencedygtige arbejdsmarkeder i EU. I Aalborg havde EU-ministrene særligt fokus på at sikre fair arbejdsvilkår og undgå social dumping. Det blev også drøftet, hvordan man kan skabe mere konkurrencedygtige arbejdsmarkeder i EU, og mødedeltagerne blev introduceret til partssamarbejdet i praksis i den danske model.

Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensens kommentar til lønmodtagerbeskæftigelsen for april 202520.6.2025 08:08:23 CEST | Pressemeddelelse

I april 2025 var der 3.055.700 lønmodtagere i job. Det er 5.400 flere end måneden før svarende til en stigning på 0,2 procent. Siden april 2024 er der dermed samlet set kommet 35.200 nye beskæftigede til. Ser man på den private sektor, er der kommet 5.200 flere lønmodtagere fra marts til april 2025. I samme periode er der kommet 200 flere offentligt ansatte. Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger: "Der er fortsat stor aktivitet i vores virksomheder, og beskæftigelsen har endnu en gang taget et hop opad. Det er virkelig bemærkelsesværdigt, at dansk erhvervsliv formår at stå så stærkt i en urolig verdensøkonomi med konstante trusler om international handelskrig". "Virksomhederne har stadig brug for nye medarbejdere og rigtig mange - herunder seniorer - er i job og spiller en vigtig rolle på vores arbejdsmarked. Der er også masser af potentiale i de 43.000 unge, der i dag står uden job og uddannelse. Det glæder mig, hver gang virksomheder giver unge mennesker med udfordringer

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye