Beskæftigelsesministeriet

Beskæftigelses- og ligestillingsminister Peter Hummelgaards kommentar til lønmodtagerbeskæftigelsen for juni 2021

Del

I juni 2021 var der 2.847.000 personer i job. Det er 25.000 flere end måneden før svarende til en stigning på 0,9 procent. Ser man på den private sektor er der kommet 23.000 lønmodtagere siden maj måned. I samme periode er der kommet 2.000 flere offentligt ansatte.

Sammenlignet med februar sidste år, som var den sidste måned inden COVID-19-krisen ramte, er beskæftigelsen samlet set 46.000 højere, svarende til 1,6 procent. Dermed sætter juni rekord for højeste antal beskæftigede i Danmark nogensinde registreret.

Beskæftigelses- og ligestillingsminister Peter Hummelgaard siger:

- Siden januar har vi i Danmark haft uafbrudt fremgang i antallet af beskæftigede. Antallet af beskæftigede i juni måned er ligefrem det højeste registrerede nogensinde. Det er selvsagt enormt positivt, og demonstrerer med al tydelighed, at Danmark er godt på vej ud af krisen. Det er ikke sket af sig selv, men skyldes blandt andet, at regeringen har ført en ansvarlig økonomisk politik.

- Regeringen har gennemført omfattende hjælpepakker, herunder lønkompensation, og ført en ekspansiv økonomisk politik. Det har holdt hånden under lønmodtagere, selvstændige og virksomheder i en utroligt svær tid, og har sikret, at danske virksomheder har klaret sig markant bedre og hurtigere gennem krisen end nogen kunne have forestillet sig.

- Lige nu er der så godt gang i hjulene, at visse brancher begynder at mangle hænder. Det er vigtigt, at danske virksomheder kan få den arbejdskraft, de har brug for. Derfor har regeringen blandt andet stort fokus på opkvalificering og omskoling af ledige.

Kontakter

Beskæftigelsesministeriet


Pressevagt: 51232830

Links

Information om Beskæftigelsesministeriet

Beskæftigelsesministeriet
Beskæftigelsesministeriet
Holmens Kanal
1060 København K

7220 5000http://bm.dk/

Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet

Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensens kommentar til lønmodtagerbeskæftigelsen for juni 202521.8.2025 08:18:52 CEST | Pressemeddelelse

I juni 2025 var der 3.057.800 lønmodtagere i job. Det er 2.300 flere end måneden før svarende til en stigning på 0,1 procent. Siden juni 2024 er der dermed samlet set kommet 34.400 flere beskæftigede til. Ser man på den private sektor, er der kommet 1.400 flere lønmodtagere fra maj til juni 2025. I samme periode er der kommet 900 flere offentligt ansatte. Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger: "Vi har et stærkt arbejdsmarked, hvor virksomheder har gode muligheder for vækst og udvikling. Derfor oplever vi endnu en gang, at flere lønmodtagere er kommet i job. Det er positivt i lyset af, at mange virksomheder allerede begynder at mærke konsekvenserne af internationale toldmure, når de skal eksportere deres varer". "De seneste tal viser desværre også, at antallet af unge uden job og uddannelse fortsat stiger. Derfor er det ekstra vigtigt, at vi skruer op for hjælpen til de unge, så de kan få foden inden for på arbejdsmarkedet eller i uddannelse. Alle landets kommuner er ved at

Tæt på uændret ledighed i juli 202520.8.2025 09:01:33 CEST | Pressemeddelelse

Der er 87.800 fuldtidsledige i juli 2025. Det viser de nyeste tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering. Ledigheden er dermed tæt på uændret i forhold til måneden før med en lille stigning på 300 fuldtidspersoner. Ledighedsprocenten er fortsat uændret på 2,9 pct. Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger: - Det er positivt, at ledigheden holder sig på et lavt niveau, selvom nogle virksomheder allerede begynder at mærke konsekvenserne af internationale toldmure. - Samtidig med, at vi har en meget lav ledighed og rekordhøj beskæftigelse, stiger antallet af unge uden job og uddannelse desværre stadig. Den udvikling skal vendes. Derfor glæder det mig, at virksomheder, organisationer og samtlige af landets kommuner nu går sammen om Ungeløftet. Her rækker de i fællesskab hånden frem og tilbyder de unge job og uddannelse på vilkår, der passer til den enkelte. Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering offentliggør ledighedstallet for august 2025 den 18. september 2025.

EU’s beskæftigelsesministre sætter tydelig retning for mere fair og konkurrencedygtige arbejdsmarkeder8.7.2025 15:09:54 CEST | Pressemeddelelse

Konstruktive drøftelser på det netop overståede uformelle ministermøde for EU’s beskæftigelsesministre peger frem mod mere fair og konkurrencedygtige arbejdsmarkeder i EU. I Aalborg havde EU-ministrene særligt fokus på at sikre fair arbejdsvilkår og undgå social dumping. Det blev også drøftet, hvordan man kan skabe mere konkurrencedygtige arbejdsmarkeder i EU, og mødedeltagerne blev introduceret til partssamarbejdet i praksis i den danske model.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye