Bendt Bendtsen: Det går for langsomt med at vælge brostenene til vejen mod klimamålet i 2030

Mener regeringen, at offentlige bygninger skal bidrage til den grønne omstilling med energi- og CO2-besparelser? Er regeringen klar til at hæve energispareforpligtelsen for Danmark og de øvrige EU-lande, som EU-Kommissionen foreslår? Det er to af flere spørgsmål, der fortsat står hen i det uvisse, efter regeringen i dag præsenterede sit klimaprogram for 2021. Den grønne omstilling kan snart ikke tåle uvisheden længere, mener SYNERGIs bestyrelsesformand, Bendt Bendtsen. Han opfordrer regeringen til hurtigst muligt at få lagt en plan for, hvordan energieffektivitet skal bidrage både mod klimamålet i 2030, men også ift. et klimaneutralt Danmark i 2050.
”Danmark skal forsat være et grønt foregangsland. Vi er desværre ikke blevet meget klogere i dag, hverken på hvordan vi skal nå vores grønne mål, eller hvordan Danmark fortsat kan være et foregangsland indenfor energieffektivitet. Det er positivt, at regeringen ønsker et ambitiøst energieffektiviseringsmål i EU, men det er uklart, hvordan Danmark selv vil vise vejen, og hvilke midler regeringen vil sætte i spil. Det er ærgerligt, for jo før vi kommer i gang, jo flere gevinster er der at hente for dansk økonomi, klima og indeklima,” siger Bendt Bendtsen.
Selv inklusiv en landbrugsaftale mangler Danmark at spare ca. 10 mio. ton drivhusgasser for at indfri klimamålet i 2030 om at spare 70 pct. af sine udledninger. Det kommer til at koste 10-15 mia. kr. om året frem mod 2030, vurderer regeringen.
Det er mange penge, og derfor bør regeringen i højere grad prioritere energieffektivitet, der kan spare 160 mia. kr. på vejen mod klimaneutralitet i 2050.
Her er det positivt, at regeringen vil arbejde for et højere mål for energieffektivitet i EU – fra de gældende 32,5 pct. til 40 pct. Det fremgår også af regeringens klimaprogram, at klimaaftalerne for energi og industri skal genforhandles.
”Der er for mig at se ingen vej uden om større ambitioner for energieffektivitet – hverken for klimaet eller for statskassen. Jeg kan godt være bekymret for, at regningen for den grønne omstilling bliver større end nødvendigt, hvis ikke snart vi får sat fart på de rentable investeringer i energieffektivitet, der findes derude,” siger Bendt Bendtsen.
SYNERGI-formand Bendt Bendtsen kan kontaktes via am@synergiorg.dk / 3066 7784 for opfølgende kommentarer til medierne.
Nøgleord
Kontakter
Andreas MüllerPresserådgiver
Tlf:30 66 77 84am@synergiorg.dkBilleder
Information om Synergi
SYNERGI er en interesseorganisation, der arbejder for, at Danmark og de øvrige EU-lande reducerer deres energispild – i industrien, i bygningerne og i energisystemet.
Følg pressemeddelelser fra Synergi
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Synergi
SYNERGI om ØA26: Løft i anlægsrammen er positivt – ærgerligt at udskyde grønne renoveringer27.5.2025 13:15:39 CEST | Pressemeddelelse
SYNERGI roser regeringen og KL for at hæve anlægsrammen i økonomiaftalen for 2026 og dermed bane vejen for grønne og sundhedsfremmende investeringer i kommunernes bygninger. Men det er ærgerligt, at Danmark udskyder håndteringen af vigtige EU-krav om energirenovering af offentlige bygninger.
Organisationer: Stærkt borgmester-forslag er vejen frem for grøn omstilling i kommunerne23.5.2025 09:58:00 CEST | Pressemeddelelse
Kommunerne har behov for bedre muligheder for at levere både velfærd og grøn omstilling til danskerne, lyder det i et debatindlæg i Avisen Danmark fra 37 borgmestre fra hele landet. De foreslår et særskilt grønt anlægsloft, der skal garantere plads til gode, grønne og økonomisk fornuftige klimainvesteringer i de kommunale budgetter. Fra SYNERGI, TEKNIQ og Dansk El-Forbund er der fuld opbakning til budskabet fra borgmestrene.
SYNERGI med ny analyse: Sådan mindsker EU sin store afhængighed af energiimport6.5.2025 15:58:35 CEST | Pressemeddelelse
EU-Kommissionen har i dag lanceret en køreplan for, hvordan unionen bliver fri af importeret russisk energi. Det er en god plan med fornuftige elementer, mener Morten Helveg Petersen, bestyrelsesleder i SYNERGI, og Troels Blicher Danielsen, administrerende direktør i TEKNIQ. Næste skridt bør være et opgør med EU’s afhængighed af energi udefra. Nye beregninger viser, at øget energieffektivitet og flere konverteringer til varmepumper og fjernvarme kan mindske behovet for energiimport markant.
SYNERGI med ny analyse: Det er overkommeligt og gavnligt at opfylde grønt EU-krav19.3.2025 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
I sin årlige statusrapport vurderer Klimarådet, at Danmark med sin nuværende politik ikke når i mål med et vigtigt grønt EU-krav om energieffektivitet i de offentlige bygninger. En ny analyse sætter nu pris på, hvad det koster at opfylde kravet. Morten Helveg Petersen, bestyrelsesleder i SYNERGI, kalder beløbet ”overkommeligt”, gevinsterne ”betydelige” og foreslår et grønt anlægsloft til kommunerne.
SYNERGI er enig med Klimarådet: Nye initiativer er nødvendige for at opfylde Danmarks EU-forpligtelser27.2.2025 12:07:47 CET | Pressemeddelelse
I sin årlige statusrapport vurderer Klimarådet, at Danmark med sin nuværende politik ikke når i mål med en række grønne EU-krav. Det gælder både energieffektivitet i offentlige bygninger og ikke-beboelsesbygninger. SYNERGI-direktør Katrine Bjerre er enig i Klimarådets analyse. Hun foreslår bl.a. et grønt anlægsloft, der skal give kommunerne mulighed for at levere både velfærd og grøn omstilling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum