Bekymrede pædagoger: Stress, angst og ensomhed breder sig hos skolebørnene
4.10.2022 06:00:00 CEST | BUPL | Pressemeddelelse
Flere og flere børn i skolealderen udviser stresssymptomer, har angst, er ensomme og kommer ikke i skole hver dag.
Sådan ser virkeligheden ud gennem skole- og fritidspædagogernes øjne. 65 procent vurderer, at antallet af børn på skolen, som ikke trives, er steget i løbet af det seneste år. Kun 3 procent vurderer, at antallet er faldende.
Det viser BUPL’s store årlige vilkårsundersøgelse, som er besvaret af 6.207 skole- og fritidspædagoger, hvor de fleste arbejder både i skole og SFO.
72 procent af pædagogerne oplever en stigning i børn med stresssymptomer, 69 procent oplever en stigning i børn med angst, 66 procent oplever en stigning i børn, som har skolevægring og 56 procent oplever en stigning blandt børn, som er ensomme.
”Det er en uhyggelig udvikling og en af de største udfordringer, vi som samfund står overfor. De rammer, børnene skal passe ind i i dag, er blevet så snævre, at alt for mange slår sig på dem. Vi er nødt til at indrette en dag, hvor fællesskab og trivsel er i centrum - hvor der er plads til mindre grupper, mere leg og flere meningsfulde aktiviteter”, siger formand for BUPL Elisa Rimpler og fortsætter:
”Pædagogerne i skolen og fritiden står med en hel generation i hænderne, og lige nu risikerer vi at tabe alt for mange børn, fordi vi mangler tid og ressourcer til både at opspore og forebygge mistrivsel og samtidig understøtte børn i udsatte positioner ”.
Der mangler tid
Det Nationale Forsknings- og Analysecenter for Velfærd, VIVE, opgør i en ny undersøgelse af normeringerne på fritidsområdet, at der i gennemsnit om eftermiddagen er 18,1 børn per pædagog på tværs af SFO og klubtilbud i kommunerne. Halvdelen af pædagogerne i SFO oplever, at der kun i mindre grad eller slet ikke er tilstrækkelig tid til at arbejde med børn i udsatte positioner.
Det er ifølge BUPL-formanden en uundgåelig konsekvens af, at fritidsområdets budgetter er skrumpet med 2 milliarder kroner siden 2013.
”Fritidspædagogikken har trange kår efter årtiers besparelser, og når SFO’er og klubber skal holde længere åbent, fordi undervisningstiden bliver kortere, står vi overfor endnu en spareøvelse. Det er paradoksalt, at vi i en tid med stigende mistrivsel forringer kvaliteten af netop dét rum i hverdagen, hvor børn og unge kan være uden at skulle præstere, og hvor børnefællesskaber, leg og kreativitet er i centrum”, siger Elisa Rimpler.
Samtidig oplever hver anden pædagog i skolen ifølge BUPL’s nye vilkårsundersøgelse, at der kun i mindre grad eller slet ikke er tilstrækkelige ressourcer til at støtte børn med behov for en særlig specialpædagogisk indsats. Og hver tredje svarer, at det i mindre grad eller slet ikke lykkes at inkludere børn med særlige behov i børnefællesskabet.
”Det er en katastrofe for det enkelte barn men selvsagt også for resten af børnegruppen, når der ikke er tid nok ”, siger Elisa Rimpler.
Nøgleord
Kontakter
BUPL Pressetelefon
Tlf:22 77 40 90Links
Information om BUPL
BUPLSundkrogskaj 20
2100 København Ø
Hovednummer: 3546 5000 / Pressetelefon: 2277 4090http://www.bupl.dk/
BUPL er Danmarks største fagforening for pædagoger og har over 65.000 medlemmer. BUPL arbejder for at fremme de bedst mulige betingelser for pædagogerne og udøvelsen af pædagogprofessionen. Fagforeningen varetager vores medlemmernes interesser over for lovgiver, arbejdsgiver og andre.
Følg pressemeddelelser fra BUPL
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra BUPL
BUPL: Børn skal også have minimumsnormeringer i SFO21.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der er hårdt brug for bedre normeringer omkring børn i SFO’erne efter mange år med massive besparelser. BUPL mener, der højst bør være ni børn for hver pædagog.
Ringe kvalitet i daginstitutioner får forældre til at overveje hjemmepasning20.3.2026 12:57:56 CET | Pressemeddelelse
Kvaliteten i vuggestuer og børnehaver giver så store bekymringer hos forældrene, at hver femte overvejer at trække børnene ud og passe dem hjemme. Det viser ny Voxmeter-undersøgelse lavet for BUPL.
BUPL: Lille fremgang i antal kommende pædagoger kalder på yderligere politiske tiltag15.3.2026 16:45:51 CET | Pressemeddelelse
En stigning på 2 procent i ansøgere til pædagoguddannelsen via kvote 2 er langt fra nok, når Danmark ifølge Finansministeriet kan mangle 3.800 pædagoger i 2035. Det bør få politikerne til at reagere, mener BUPL’s formand Elisa Rimpler.
BUPL: Flere pædagoger kan få en mere værdig tilbagetrækning5.3.2026 13:33:59 CET | Pressemeddelelse
Pædagogers arbejde slider både fysisk og psykisk. Derfor er det positivt, hvis flere kan få mulighed for en mere fleksibel og værdig tilbagetrækning, siger BUPL.
BUPL om OK26: Reallønsfremgang og mere frit valg25.2.2026 18:05:33 CET | Pressemeddelelse
Overenskomstforliget med KL sikrer pædagoger både reallønsfremgang og en ny fritvalgskonto, der er starten på mere fleksibilitet for den enkelte.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum