Behovet for flere pædagoger stiger: 50.000 børn flere børn i daginstitutionsalderen
27.5.2020 13:07:23 CEST | BUPL | Pressemeddelelse

Behovet for at uddanne og rekruttere flere pædagoger vil vokse støt i de kommende år.
Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at der frem mod 2030 kommer 53.000 flere børn i vuggestue- og børnehavealderen. Børn der får brug for kompetente pædagoger, der kan være med til at sikre en god dagligdag med tid til tryghed, trivsel og udvikling.
Hvis normeringerne ikke skal blive yderligere udhulet, er det afgørende, at vi hurtigst muligt får indført loven om minimumsnormeringer, og at regeringen samtidig står ved sit løfte om, at kompensere kommunerne fuldt ud for demografien – altså stigningen i antallet af børn og ældre, fastslår Elisa Rimpler, formand for BUPL.
”Vi ved af bitter erfaring, hvordan det går, når børnetallet stiger. Derfor haster det med at få den lov om minimumsnormeringer. Og derfor haster det med en velfærdslov, der sikrer, at pengene følger med, når antallet af børn stiger,” siger Elisa Rimpler.
Lige nu er regeringen og KL i gang med at forhandle kommunernes økonomi på plads for 2021. Her skal finansministeren vise, at han lever op til løftet om at sikre velfærden, påpeger BUPL-formanden.
”Vi har selvfølgelig en forventning om, at regeringen og finansministeren stadig står ved deres løfte om at kompensere kommunerne fuldt ud for den demografiske udvikling. Med de ny meldinger om, at corona-krisen ikke får mærkbare konsekvenser for regeringens råderum, så er der ingen undskyldninger for ikke at prioritere et velfærdsløft”, siger BUPL’s formand Elisa Rimpler.
Udviklingen i børnetallet og indfasningen af minimumsnormeringer understreger samtidig behovet for, at regeringen tager initiativ til en langsigtet rekrutteringsplan, der skal sikrer, at der vil være pædagoger nok til børnene i fremtiden. Stigningen på 53.000 børn i 0-5 års-alderen frem mod 2030 kræver, at der bliver ansat 9.000 pædagoger bare for at bibeholde det niveau, som vi har i dag.
Situationen er akut
Men det er ikke kun på det lange træk, at der er brug for pædagoger. Her og nu står i en ny akut situation på grund af de nye sundhedsfaglige retningslinjer, der har påvirket dagligdagen i daginstitutionerne voldsomt.
”Mens vi i første fase af genåbningen så gode normeringer, og at nogle pædagoger havde tid og kunne arbejde i små børnegrupper. Så ser vi ind i nu, at kapaciteten er udnyttet maksimalt, åbningstiderne er normaliseret og de nye retningslinjer kræver yderligere ressourcer. Ellers risikerer vi, at normeringer bliver endnu dårligere, end de er i dag,” siger Elisa Rimpler og tilføjer:
”Det er helt oplagt og helt nødvendigt at fremrykke indfasningen af minimumsnormeringer. Det skylder vi børnene. Under de første uger af genåbningen, hvor der kun var halvt så mange som til dagligt, så vi, hvad gode normeringer gør for børnenes trivsel. Med den viden er det uansvarligt at udsætte børnenes behov til 2025.”
Kontakter
Laurids Bæk SimonsenPressekonsulent
Tlf:22833692lbs@bupl.dkBilleder
Information om BUPL
BUPLSundkrogskaj 20
2100 København Ø
Hovednummer: 3546 5000 / Pressetelefon: 2277 4090http://www.bupl.dk/
BUPL er Danmarks største fagforening for pædagoger og har over 65.000 medlemmer. BUPL arbejder for at fremme de bedst mulige betingelser for pædagogerne og udøvelsen af pædagogprofessionen. Fagforeningen varetager vores medlemmernes interesser over for lovgiver, arbejdsgiver og andre.
Følg pressemeddelelser fra BUPL
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra BUPL
BUPL: Børn skal også have minimumsnormeringer i SFO21.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der er hårdt brug for bedre normeringer omkring børn i SFO’erne efter mange år med massive besparelser. BUPL mener, der højst bør være ni børn for hver pædagog.
Ringe kvalitet i daginstitutioner får forældre til at overveje hjemmepasning20.3.2026 12:57:56 CET | Pressemeddelelse
Kvaliteten i vuggestuer og børnehaver giver så store bekymringer hos forældrene, at hver femte overvejer at trække børnene ud og passe dem hjemme. Det viser ny Voxmeter-undersøgelse lavet for BUPL.
BUPL: Lille fremgang i antal kommende pædagoger kalder på yderligere politiske tiltag15.3.2026 16:45:51 CET | Pressemeddelelse
En stigning på 2 procent i ansøgere til pædagoguddannelsen via kvote 2 er langt fra nok, når Danmark ifølge Finansministeriet kan mangle 3.800 pædagoger i 2035. Det bør få politikerne til at reagere, mener BUPL’s formand Elisa Rimpler.
BUPL: Flere pædagoger kan få en mere værdig tilbagetrækning5.3.2026 13:33:59 CET | Pressemeddelelse
Pædagogers arbejde slider både fysisk og psykisk. Derfor er det positivt, hvis flere kan få mulighed for en mere fleksibel og værdig tilbagetrækning, siger BUPL.
BUPL om OK26: Reallønsfremgang og mere frit valg25.2.2026 18:05:33 CET | Pressemeddelelse
Overenskomstforliget med KL sikrer pædagoger både reallønsfremgang og en ny fritvalgskonto, der er starten på mere fleksibilitet for den enkelte.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
