Behovet for flere pædagoger stiger: 50.000 børn flere børn i daginstitutionsalderen

Behovet for at uddanne og rekruttere flere pædagoger vil vokse støt i de kommende år.
Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at der frem mod 2030 kommer 53.000 flere børn i vuggestue- og børnehavealderen. Børn der får brug for kompetente pædagoger, der kan være med til at sikre en god dagligdag med tid til tryghed, trivsel og udvikling.
Hvis normeringerne ikke skal blive yderligere udhulet, er det afgørende, at vi hurtigst muligt får indført loven om minimumsnormeringer, og at regeringen samtidig står ved sit løfte om, at kompensere kommunerne fuldt ud for demografien – altså stigningen i antallet af børn og ældre, fastslår Elisa Rimpler, formand for BUPL.
”Vi ved af bitter erfaring, hvordan det går, når børnetallet stiger. Derfor haster det med at få den lov om minimumsnormeringer. Og derfor haster det med en velfærdslov, der sikrer, at pengene følger med, når antallet af børn stiger,” siger Elisa Rimpler.
Lige nu er regeringen og KL i gang med at forhandle kommunernes økonomi på plads for 2021. Her skal finansministeren vise, at han lever op til løftet om at sikre velfærden, påpeger BUPL-formanden.
”Vi har selvfølgelig en forventning om, at regeringen og finansministeren stadig står ved deres løfte om at kompensere kommunerne fuldt ud for den demografiske udvikling. Med de ny meldinger om, at corona-krisen ikke får mærkbare konsekvenser for regeringens råderum, så er der ingen undskyldninger for ikke at prioritere et velfærdsløft”, siger BUPL’s formand Elisa Rimpler.
Udviklingen i børnetallet og indfasningen af minimumsnormeringer understreger samtidig behovet for, at regeringen tager initiativ til en langsigtet rekrutteringsplan, der skal sikrer, at der vil være pædagoger nok til børnene i fremtiden. Stigningen på 53.000 børn i 0-5 års-alderen frem mod 2030 kræver, at der bliver ansat 9.000 pædagoger bare for at bibeholde det niveau, som vi har i dag.
Situationen er akut
Men det er ikke kun på det lange træk, at der er brug for pædagoger. Her og nu står i en ny akut situation på grund af de nye sundhedsfaglige retningslinjer, der har påvirket dagligdagen i daginstitutionerne voldsomt.
”Mens vi i første fase af genåbningen så gode normeringer, og at nogle pædagoger havde tid og kunne arbejde i små børnegrupper. Så ser vi ind i nu, at kapaciteten er udnyttet maksimalt, åbningstiderne er normaliseret og de nye retningslinjer kræver yderligere ressourcer. Ellers risikerer vi, at normeringer bliver endnu dårligere, end de er i dag,” siger Elisa Rimpler og tilføjer:
”Det er helt oplagt og helt nødvendigt at fremrykke indfasningen af minimumsnormeringer. Det skylder vi børnene. Under de første uger af genåbningen, hvor der kun var halvt så mange som til dagligt, så vi, hvad gode normeringer gør for børnenes trivsel. Med den viden er det uansvarligt at udsætte børnenes behov til 2025.”
Kontakter
Laurids Bæk SimonsenPressekonsulent
Tlf:22833692lbs@bupl.dkBilleder
Information om BUPL
BUPLSundkrogskaj 20
2100 København Ø
Hovednummer: 3546 5000 / Pressetelefon: 2277 4090http://www.bupl.dk/
BUPL er Danmarks største fagforening for pædagoger og har over 65.000 medlemmer. BUPL arbejder for at fremme de bedst mulige betingelser for pædagogerne og udøvelsen af pædagogprofessionen. Fagforeningen varetager vores medlemmernes interesser over for lovgiver, arbejdsgiver og andre.
Følg pressemeddelelser fra BUPL
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra BUPL
BUPL: Finansloven viser, hvordan der kan bygges ovenpå minimum23.10.2025 13:52:09 CEST | Pressemeddelelse
Den nye finanslov sikrer en vigtig forbedring af minimumsnormeringerne, som kommer til at kunne mærkes i daginstitutionerne, mener BUPL-formand Elisa Rimpler. Hun ærgrer sig dog samtidig over, at de sociale normeringer i fritidsinstitutioner med mange børn og unge i udsatte positioner ikke er med i aftalen.
15 kommuner bryder loven om minimumsnormeringer30.9.2025 08:40:19 CEST | Pressemeddelelse
Loven om minimumsnormeringer bliver brudt i en stribe kommuner. Og selv de steder, hvor man lever op til loven, er der langt til reelt gode normeringer og høj kvalitet for alle børn, lyder det fra BUPL-formand Elisa Rimpler.
Pædagoger: Børnenes fysiske rammer er slidte, og vi mangler vikarer og nyt legetøj29.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Er der råd til en vikar, når den faste pædagog er syg eller nyt legetøj, når det gamle ikke kan mere? Og er der råd til at gøre noget ved de nedslidte legepladser og lokaler i daginstitutionerne? Rigtig mange stedet er svaret nej.
Hvor ofte er normeringen på dit barns stue god nok? Det afhænger i høj grad af, hvilken kommune du bor i15.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er store kommunale forskelle på, hvor ofte pædagogerne oplever at have en normering på 1 medarbejder til 3 vuggestuebørn eller 1 medarbejder til 6 børnehavebørn. Det viser BUPL’s nye vilkårsundersøgelse.
BUPL: Udsatte børns fritid er glemt på finansloven29.8.2025 11:13:53 CEST | Pressemeddelelse
Der er akut behov for at redde den vigtige pulje til sociale normeringer, som i tre år har sikret bedre fritidstilbud til børn i udsatte positioner. Ellers skyller man en succes ud med badevandet, mener Elisa Rimpler, formand for BUPL.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
