Befrielse markeres med nye tiltag og gæstetaler 4. maj i Frøslevlejren
- Vi glæder os som altid til at kunne markere Danmarks befrielse. I år fortsætter vi med nye tiltag, hvor hele lejren er åben inden mindehøjtideligheden går i gang klokken 20.00. Ud over den udvidede åbningstid og aktiviteterne rundt i lejren mellem kl. 16.30 og 20.00, har vi i år valgt at invitere generalkonsul Kim Andersen fra Flensborg, som gæstetaler til mindehøjtideligheden. Vi håber, at det vil være med til at tiltrække endnu flere gæster til vores arrangement, siger borgmester Jan Riber Jakobsen, der er formand for Den Selvejende Institution Frøslevlejrens bestyrelse.
Også Frøslevlejrens Venner og repræsentanter for museerne i Frøslevlejren ser frem til markeringen af Danmarks befrielse. Der bliver igen i år mulighed for at købe aftensmad hos Frøslev Efterskole mellem klokken 17.00 og 19.00 , mens alle museerne i lejren har åbent og har aktiviteter uden for barakkerne. Besøgende vil derfor kunne møde en masse frivillige ildsjæle, der er klar til at fortælle om det arbejde de enkelte institutioner i Frøslevlejren laver.
- Vi glæder os over, at lejrens institutioner er med til at udvikle vores arrangement med længere åbningstider og forskellige aktiviteter i lejren. Normalt er der ikke aktiviteter uden for barakkerne, men ved særlige arrangementer, som 4. maj, får de lov til at stille op udenfor, for at vise nogle af de ting som de også kan udover at formidle inde i barakkerne. Vi håber, at denne type aktiviteter også tiltrækker nogle nye gæster til lejren resten af året, siger Jan Riber Jakobsen.
Formanden for Frøslevlejrens Venner, Asger Larsen, der er en af repræsentanterne for lejrens udstillere siger:
- 4. maj er meget traditionsbåret i Frøslevlejren, men vi har også brug for at udvikle os, så vi kan blive ved med at tiltrække gæster til Frøslevlejren. Derfor er jeg også glad for, at alle udstillere og efterskolen i lejren er med til at bakke op om arrangementet.
4. maj arrangementet livestreames ligesom de tidligere år på Frøslev Efterskoles og på Aabenraa Kommunes Facebookside. Livestreamen starter kl. 20, mens aktiviteterne i lejren starter allerede kl. 16.30. Alle aktiviteter i lejren er gratis og alle er velkomne. Der vil være mulighed for at købe aftensmad hos Frøslev Efterskole inden mindehøjtideligheden, ligesom det vil være muligt at købe kaffe og kage efterfølgende.
Program 4. maj 2023, Lejrvejen 105, Padborg.
Kl. 16.30: Efterskolen underholder i Teaterbarakken K14
Kl. 17-20: Oplev hele Frøslevlejren
Museerne har åbent og fortæller om deres arbejde i og uden for lejren. Gratis entré hos FN, Hjemmeværnet, Beredskabsforbundet og Amnesty International. 75 kr. for entré hos Nationalmuseet.
Kl. 17-19: I kan købe aftensmad hos Frøslev Efterskole til 75 kr. pr. person
Kl. 19.30: Den Sønderjyske Garde spiller ved Hovedvagttårnet
Kl. 20.00: Velkomst v. formand for D.s.i. Frøslevlejren, Borgmester Jan Riber Jakobsen
Kl. 20.10: Gæstetale v. generalkonsul Kim Andersen
Kl. 20.25: Vi lægger blomster og kranse ved mindestenen og ”Last Post” blæses
Kl. 20.34: Frihedsbudskabet fra BBC den 4. maj 1945 lyder i lejren
Dannebrog hejses, og vi synger ”Altid frejdig, når du går”
Kl. 20.40: Mindeandagt
Efter mindeandagten synger vi ”En lærke letted”
Efterfølgende vil den nye projektør på Hovedvagttårnet blive indviet
Kl. 20.50: Kaffebord og fællessang i Barak W7 under ledelse af Frøslev Efterskole til 50 kr. pr. person
Kontakter
Borgmester Aabenraa Kommune, Jan Riber Jakobsen, tlf.: 29 32 25 30; e-mail: jrj@aabenraa.dk
Kulturkonsulent, Pernille Knudsen, tlf.: 73 76 71 84; e-mail: pknu@aabenraa.dk
Kommunikationskonsulent Kasper Stoof, tlf.: 73 76 72 90; e-mail: ksje@aabenraa.dk
Information om Aabenraa Kommune
BETINGELSER FOR BRUG AF BILLEDMATERIALE:
- Rettigheden til anvendelse af medfølgende billedmateriale er udelukkende til brug i sammenhæng med nærværende nyhed og må således ikke arkiveres med henblik på genanvendelse i andre sammenhænge.
- Anvendelse skal altid ske med angivelse af hele den oplyste billedbyline.
Følg pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
Ny skoleleder på Hovslund Børneunivers: “Et lille sted med nærvær og stærke fællesskaber”5.5.2025 12:06:35 CEST | Pressemeddelelse
Fra 1. juni tiltræder Ina Stentoft Christiansen som ny skoleleder på Hovslund Børneunivers. Den 40-årige skoleleder kommer med solid ledelseserfaring og en stærk værdi omkring fællesskab – både i arbejdslivet og i fritiden.
Unikt samarbejde danner rammen for at forbedre sundhedsvæsnet30.4.2025 14:32:55 CEST | Pressemeddelelse
'Sammen på Tværs' er et nyt initiativ, der skal forbedre adgangen til sundhedsydelser for socialt udsatte borgere og styrke det tværgående samarbejde mellem Aabenraa Kommune og Sygehus Sønderjylland.
Aabenraa Kommune sætter fokus på demens i uge 1929.4.2025 14:31:14 CEST | Pressemeddelelse
Aabenraa Kommune arbejder målrettet på at være en demensvenlig kommune og byder i forbindelse med Demensugen 2025 på et omfattende program med temadag, debatarrangementer og aktiviteter fordelt over hele kommunen.
80-året for Danmarks befrielse markeres i Frøslevlejren 4. maj 202528.4.2025 14:44:50 CEST | Pressemeddelelse
80-året for Danmarks befrielse markeres 4. maj i Frøslevlejren med frihedsbudskab, kransenedlæggelse, mindeandagt, fællessang og jazzkoncert. Forud for mindehøjtideligheden er der åbnet i hele lejren.
Aabenraa Kommune anker ikke erstatningssag om Tinglev Mose23.4.2025 13:43:38 CEST | Pressemeddelelse
Økonomiudvalget i Aabenraa Kommune har besluttet ikke at anke afgørelsen til landsretten om erstatning til en lodsejer efter et naturgenopretningsprojekt i Tinglev Mose.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum