Bedre mobildækning på vej til regionens sygehuse
9.6.2021 12:00:00 CEST | Region Sjælland | Pressemeddelelse
Mange har nok prøvet at bakse med at søge informationer frem på telefonen, fordi netværket er for ustabilt. Men det problem bliver der nu gjort noget ved på sygehusene og i psykiatrien i Region Sjælland.
Regionsrådet afsætter 26 millioner kroner til at opgradere sygehusenes netværk, så det kan modtage 4g-signal og på sigt bliver muligt at modtage 5g-signal.
- Forudsætningerne for at være tilgængelig online bliver hele tiden bedre, og tilbuddet på regionens sygehuse skal naturligvis kunne understøtte dette. Samtidig er der flere arbejdsmæssige ved opgraderingen, så det giver på alle måder god mening, siger Heino Knudsen, regionsrådsformand i Region Sjælland.
Med forbedringen kan patienter, gæster og sygehuspersonale se frem til en mere problemfri mobildækning. Samtidig har opgraderingen den fordel, at mobilsignalet ikke påvirker kritisk medicinsk udstyr.
Det forbedrede netværk er allerede etableret på Sjællands Universitetshospital i Køge, og nu kommer turen til alle sygehusene og i psykiatrien.
Bedre rammer på vej til e-hospitalet
Regionsrådet har også sat 18 millioner kroner af til e-hospitalsfaciliteter i Næstved. Gennem Region Sjællands e-hospital vil flere borgere få behandling ved hjælp af video og andre digitale løsninger. Det gælder både ved indlæggelser, ambulante behandlingsforløb, rådgivning eller træningsforløb, hvor det trygt og sikkert kan foregå på distancen.
Indtil nu har det sundhedspersonale, som hjælper borgere online, siddet forskellige steder rundt omkring på Region Sjællands matrikler.
En stor del af de aktiviteter samles fremover på Næstved Sygehus, hvor der i den forbindelse etableres callcenter, kontorer, konferencelokaler mv.
- Vi forventer, at der vil være et stigende behov for behandlingsforløb og andre sundhedstilbud via video og andre digitale løsninger, fordi det er bekvemt for borgeren og samtidig også fungerer sundhedsmæssigt godt. Der er kommet turbo på onlinebehandlingsforløbene under pandemien, og borgerne har set, at det i mange henseender fungerer lige så godt som at skulle møde fysisk op. I den forbindelse ser vi nu en fordel i at samle kræfterne i Næstved, siger Heino Knudsen.
Tidligere sygehus skal ombygges
Der er samtidig bevilget penge til en ombygning af en mindre del af det tidligere Ringsted Sygehus. Byggeriet skal skabe plads til flere it-medarbejdere.
Den stigende digitalisering betyder nemlig, at Region Sjælland løbende har ansat flere it-medarbejdere til både drift, support og udvikling. Men da mange har været hjemsendt, har det ikke været nødvendigt med fysiske arbejdspladser til alle. Det er ved at ændre sig. Med ombygningen af Ringsted Sygehus skabes der fysisk plads til alle.
Når byggeriet er afsluttet, bliver der plads til yderligere 55 af regionens it-medarbejdere i Ringsted. Der er sat 19 millioner kroner af til ombygningen.
I alt har Regionsrådet afsat 65,5 millioner kroner til de tre projekter samt til indkøb af nyt udstyr.
Kontakter
Heino KnudsenRegionsrådsformand
Tlf:51 14 54 96heikn@regionsjaelland.dkInformation om Region Sjælland
Følg pressemeddelelser fra Region Sjælland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Sjælland
Stor tilslutning til gratis slidgigtforløb i Næstved: - Vi rammer et reelt behov8.7.2026 10:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Et gratis træningsforløb til borgere med slidgigt i knæ eller hofte har på bare 7,5 måned nået sit mål om at inkludere 1.000 borgere. Projektet Styrke, som er udviklet i samarbejde mellem Region Sjælland og Næstved Kommune, var oprindeligt planlagt til at løbe over tre år.
Ny kampagne skal få flere praktiserende læger til Region Sjælland2.7.2026 09:00:43 CEST | Pressemeddelelse
Flere læger får nu nemmere ved at få øje på det gode lægeliv i Region Sjælland. En ny kampagne synliggør de mange muligheder for læger, som ønsker eller overvejer at slå sig ned i områder, hvor der mangler læger.
Flere afgange og natbusser skal styrke den kollektive trafik i Region Sjælland24.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra den 28. juni 2026 indfører Region Sjælland en række nye tiltag i den kollektive trafik. Natbusser, flere afgange og bedre forbindelser til uddannelse skal gøre det nemmere at komme rundt – også uden for myldretiden.
Sjællands Universitetshospital åbner sin første almenmedicinske lægeklinik9.6.2026 12:02:35 CEST | Pressemeddelelse
Der mangler praktiserende læger i mange dele af Region Sjælland – også i den sydlige del af regionen. Derfor har Sjællands Universitetshospital i dag – 9. juni – indviet sin første lægeklinik i Nykøbing Falster.
Region Sjælland vedtager ny råstofplan: Vi skal bruge færre nye råstoffer2.6.2026 17:45:12 CEST | Pressemeddelelse
Regionsrådet i Region Sjælland har vedtaget Råstofplan 2026. Planen sikrer råstoffer til byggeri og anlæg ved udpegning af nye graveområder. Der sættes samtidig mål om at reducere behovet for nye råstoffer gennem mere genanvendelse samt tidligere dialog og større hensyn til borgere, natur og miljø allerede inden, der søges om gravetilladelser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
