Bedre beskyttelse af søkabler til Bornholm udfordres
For at nedsætte risikoen for strømafbrud og forlænge kablernes levetid ønsker Energinet en bedre beskyttelse af de tre søkabler, der forbinder Bornholm med Sverige. I løbet af sommeren er det derfor blevet testet, om det er muligt at nedspule kablerne i sejlrenden, så de kommer i sikkerhed for skibsankre.
Testspulingen er foregået på det sydligst liggende kabel, som ligger i dansk farvand. Resultaterne har desværre vist, at det var en langt vanskeligere operation end forventet.
”Testen viste meget begrænset succes på dansk grund. Sten- og lerbund gjorde, at vi kun kunne bevæge os fremad med en hastighed på mellem 120 m og 240 m i døgnet, og derudover blev kablet ikke spulet særlig dybt ned. Det vil derfor ikke stå mål med indsatsen at sætte gang i projektet på denne del”, fortæller projektleder fra Energinet, Per Lundby Andersen.
Seismiske målinger på de to nordligste kabler, som ligger i svensk farvand indikerer imidlertid, at bundforholdene her er bedre egnet. Og da tre ud af fem tidligere ankerfejl samtidig er sket i den svenske trafiksepareringszone, vil det give værdi at fortsætte på denne del.
”Vi prøver igen i den svenske del, og vi går nu i dialog med de svenske miljømyndigheder om at få tilladelse til at testspule på kablerne. Den test skal så afgøre, om det giver mening at nedspule kablerne i den svenske del af sejlrenden”, fortæller Per Lundby Andersen.
Hvis det ender med, at de nordlige kabler kan nedspules og beskyttes, sænkes den statistiske fejlrate fra 0,3 til 0,1 om året. Det betyder, at Energinet statistisk set kan spare i omegnen af 100 mio. kr. ved at fortsætte projektet i den reducerede udgave.
Uanset udfaldet giver projektet nyttig viden om bornholmerkablerne, som kan bruges i forhold til et fremtidigt reinvesteringsprojekt.
”Sommerens undersøgelser viste, at standen af kablet er rigtig god, og at det kan holde omkring 20 år mere. Samtidig har vi fået en masse geologisk viden om, hvor vi kan lægge nye kabler, når den tid kommer”, afslutter Per Lundby Andersen.
Projektet har et budget på 31 mio. kr. Heraf er der pt. brugt omkring 2 mio. kr. på forundersøgelser og testspulinger.
Kontakter
Per Lundby Andersen
+4529494254
PRA@energinet.dk
Billeder
Information om Energinet
Vi varetager samfundets interesser og ejer energiens "motorveje". Vi har ansvaret for at forsyne Danmark med el og gas, skabe fair konkurrence og fremme klimavenlige energiløsninger.
Følg pressemeddelelser fra Energinet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Energinet
Nu begynder byggeriet af en ny højspændingsstation nær Svinninge på Midtsjælland12.9.2025 11:05:59 CEST | Pressemeddelelse
Energinet bygger en ny 132 kV højspændingsstation nord for den eksisterende station ved Torslunde nær Svinninge på Midtsjælland. I dag holder Energinet til på distributionsselskabet Cerius’ stationsområde, men skal fremover have sin egen højspændingsstation. Byggeriet går i gang i midten af september i år og forventes at være afsluttet i 2027.
Kabelarbejde på vestlig del af Brogårdsvej i gang 17. september11.9.2025 08:09:00 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag 17. september flytter Energinets kabelarbejde længere mod vest på Brogårdsvej fra Søtoften ned til Vangedevej. Der vil være trafik i begge retninger, men vejen er indsnævret, parkering og standsning ikke tilladt, og ind- og udkørsel til flere sideveje samt indkørsler i den sydlige side af vejen bliver påvirket.
Energinet investerer 1,6 mia. kroner i øget sikkerhed på el- og gasanlæg10.9.2025 06:21:32 CEST | Pressemeddelelse
Øget trusselsbillede mod europæisk infrastruktur og nye krav i Lov om styrket beredskab i energisektoren medfører, at Energinet investerer 1,6 milliarder kroner i endnu bedre sikkerhed og overvågning på i alt godt 350 el- og gasanlæg i Danmark.
NYT OVERBLIK: Tre hovedårsager til nye forsinkelser i elnettet8.9.2025 09:09:41 CEST | Pressemeddelelse
Energinet arbejder hårdt på, at eltransmissionsprojekter skal bygges hurtigere. Men seneste status opgjort efter andet kvartal 2025 viser, at tidsplaner fortsat forsinkes. De væsentligste årsager er, at miljømyndighedernes sagsbehandlingstider fortsætter med at stige, at nogle netkunder selv ønsker mere tid og udskyder deres sol- og vindprojekter, og at Energinet og andre har udfordringer med at sikre fremdrift. Energinet offentliggør ny opgørelse med en række nøgletal, så alle løbende kan følge udviklingen.
Grønt lys: Energinet indgår to store Energiø Bornholm-kontrakter4.9.2025 12:52:18 CEST | Pressemeddelelse
To nøglekomponenter til den kommende Energiø Bornholm er nu sikret. Siemens Energy skal levere højspændingsstationerne i både Danmark og Tyskland, mens NKT skal stå for kabelforbindelsen mellem Bornholm og Sjælland. Projektet har nu også officielt modtaget EU-støtten på 4,8 mia. kroner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum