Bedre beskyttelse af søkabler til Bornholm udfordres
25.9.2017 11:56:20 CEST | Energinet | Pressemeddelelse
For at nedsætte risikoen for strømafbrud og forlænge kablernes levetid ønsker Energinet en bedre beskyttelse af de tre søkabler, der forbinder Bornholm med Sverige. I løbet af sommeren er det derfor blevet testet, om det er muligt at nedspule kablerne i sejlrenden, så de kommer i sikkerhed for skibsankre.
Testspulingen er foregået på det sydligst liggende kabel, som ligger i dansk farvand. Resultaterne har desværre vist, at det var en langt vanskeligere operation end forventet.
”Testen viste meget begrænset succes på dansk grund. Sten- og lerbund gjorde, at vi kun kunne bevæge os fremad med en hastighed på mellem 120 m og 240 m i døgnet, og derudover blev kablet ikke spulet særlig dybt ned. Det vil derfor ikke stå mål med indsatsen at sætte gang i projektet på denne del”, fortæller projektleder fra Energinet, Per Lundby Andersen.
Seismiske målinger på de to nordligste kabler, som ligger i svensk farvand indikerer imidlertid, at bundforholdene her er bedre egnet. Og da tre ud af fem tidligere ankerfejl samtidig er sket i den svenske trafiksepareringszone, vil det give værdi at fortsætte på denne del.
”Vi prøver igen i den svenske del, og vi går nu i dialog med de svenske miljømyndigheder om at få tilladelse til at testspule på kablerne. Den test skal så afgøre, om det giver mening at nedspule kablerne i den svenske del af sejlrenden”, fortæller Per Lundby Andersen.
Hvis det ender med, at de nordlige kabler kan nedspules og beskyttes, sænkes den statistiske fejlrate fra 0,3 til 0,1 om året. Det betyder, at Energinet statistisk set kan spare i omegnen af 100 mio. kr. ved at fortsætte projektet i den reducerede udgave.
Uanset udfaldet giver projektet nyttig viden om bornholmerkablerne, som kan bruges i forhold til et fremtidigt reinvesteringsprojekt.
”Sommerens undersøgelser viste, at standen af kablet er rigtig god, og at det kan holde omkring 20 år mere. Samtidig har vi fået en masse geologisk viden om, hvor vi kan lægge nye kabler, når den tid kommer”, afslutter Per Lundby Andersen.
Projektet har et budget på 31 mio. kr. Heraf er der pt. brugt omkring 2 mio. kr. på forundersøgelser og testspulinger.
Kontakter
Per Lundby Andersen
+4529494254
PRA@energinet.dk
Billeder
Information om Energinet
Vi varetager samfundets interesser og ejer energiens "motorveje". Vi har ansvaret for at forsyne Danmark med el og gas, skabe fair konkurrence og fremme klimavenlige energiløsninger.
Følg pressemeddelelser fra Energinet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Energinet
De sidste store højspændingsmaster skiftes til sommer4.5.2026 08:09:00 CEST | Pressemeddelelse
Den vigtige højspændingsforbindelse, der løber fra Asnæsværket i Kalundborg tværs over Sjælland til Hovegård ved Ballerup, har været i gang med at blive renoveret siden 2024. Forbindelsen får bl.a. skiftet master og ledninger. Udskiftningen af de sidste master fra Ishøj til Hovegård går for alvor i gang til sommer 2026.
Nu løber strømmen i den 172 km lange elmotorvej – Vestkystforbindelsen23.4.2026 13:59:42 CEST | Pressemeddelelse
KÆMPE UDVIDELSE: Vestkystforbindelsen er en stor del af Energinets forstærkning af elnettet og en vigtig sikring af elforsyningen i hele Danmark.
Efter 11 år: Vestkystforbindelsen sættes i drift9.3.2026 09:32:36 CET | Pressemeddelelse
400 kV-højspændingsforbindelsen, der strækker sig fra Holstebro i nord til den dansk-tyske grænse, står snart klar. Energinet når hermed en stor og vigtig milepæl. Anlægsarbejdet er udført på kun to et halvt år. De resterende 8 år er brugt på tilladelser, godkendelser og ekspropriationer.
Energinet indfører midlertidig pause i nye nettilslutninger og sætter turbo på akutpakke2.3.2026 13:17:52 CET | Pressemeddelelse
Efterspørgslen efter tilslutning til elnettet er vokset markant det seneste år. I dag ligger der samlet omkring 60 gigawatt nyt forbrug i kø på tværs af transmissions- og distributionsnettet. Til sammenligning er Danmarks maksimale elforbrug cirka 7 gigawatt.
Ændret startdato: Kabelarbejde på Artillerivej fra 16. marts - vejen spærres for gennemkørsel frem til sommer26.2.2026 07:08:00 CET | Pressemeddelelse
Energinets kabelarbejde på Artillerivej forventes at gå i gang 16. marts og vil vare frem til sommer. I perioden vil Artillerivej være spærret for gennemkørende trafik, og der vil være skiltet omkørsel. Adgang for beboere og brugere af området sikres så vidt muligt i hele perioden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
