Beboere på plejehjem må igen få besøg af flere pårørende
Styrelsen for Patientsikkerhed har lempet de nuværende besøgsrestriktioner, som er pålagt alle Billund Kommunes plejecentre.
Hidtil har hver beboer kun måttet modtage besøg af én fast pårørende på indendørs arealer. Lempelsen går konkret på, at hver beboer kan vælge yderligere to faste pårørende, som alle tre nu kan komme på besøg indendørs. Der må dog kun være to pårørende på besøg ad gangen.
Besøget kan foregå i beboerens egen bolig eller i besøgsrum på plejecentret, hvis der er indrettet sådan et. Det er plejecentrets ledelse, som beslutter, om det er sundhedsmæssigt forsvarligt at lade besøget foregå i beboerens bolig.
”Vi er rigtigt glade for, at beboerne på vores plejecentre igen kan få besøg af flere pårørende her op imod julen og nytåret. Det betyder meget for både vores beboere og deres pårørende, at de kan få lov til at mødes ansigt til ansigt. Samtidig er det afgørende, at vi stadig holder smitten ude af vores plejecentre, så der vil fortsat være krav til afstand, hygiejne og rengøring ved besøg”, siger Pia Mejborn, chef for Voksenstøtteområdet i Billund Kommune.
Alle øvrige besøgsrestriktioner på plejecentrene bevares. Der vil dog fortsat gives tilladelse til besøg på indendørs arealer i forbindelse med en kritisk situation (f.eks. hos kritisk syg eller døende person).
Lempelsen gælder både kommunale og private plejehjem, plejeboliger, friplejeboliger og aflastningspladser og trådte i kraft fra 17. december.
Kontakter
Andreas BjerrePresse- og brandingchef
Direkte: 79 72 72 09
Mobil: 24 92 86 79
Information om Billund Kommune
Hjemsted for Børnenes Hovedstad og en af Danmarks bedste erhvervskommuner.
Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Billund Kommune får ny kommunikationschef30.6.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Pr. 1. august 2025 er det Anya Palm, der sætter sig i stolen som ny kommunikationschef i Billund Kommune. Hun har erfaring som både prisvindende korrespondent i DR, men også som pressechef og kommunikationschef i både det private og offentlige.
Byggegrunde i Billund sælger med rekordfart25.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Billund Kommune har netop solgt 22 byggegrunde i én udbudsrunde i Billund. Det er ny rekord.
Ny stabschef for Strategi, HR og Kommunikation i Billund Kommune17.6.2025 14:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Henrik Møller Nielsen er pr. den 1. august 2025 ansat som ny stabschef for Strategi, HR og Kommunikation i Billund Kommune. Han trækker på en solid erfaring fra Esbjerg Kommune.
Fra hjemstedet for Børnenes Hovedstad til hovedstaden: Over 200 elever skal til Skole OL-finalen17.6.2025 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Selvom Billund Kommune ikke længere er værtskommune for Skole OL-finalen, bliver det stadig med deltagelse af børn og frivillige fra kommunen, når årets finaler afvikles i København i denne uge. Billund Kommune sender over 200 elever, når der skal dystes med værdierne fællesskab, færdighed og fairplay i fokus.
Økonomiudvalget i Billund Kommune ønsker en ny direktør til Børn, Unge og Arbejdsmarkedsområdet16.6.2025 12:12:23 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med kommunalbestyrelsesmødet tirsdag d. 17. juni vil der blive behandlet en ekstraordinær dagsorden, hvor det indstilles, at samarbejdet med direktør for Børn, Unge og Arbejdsmarked, Anders Lundsgaard, skal ophøre.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum