Barnets Blå Hus udgiver bog om hjælp til familier med alkoholproblemer
20.6.2022 07:30:00 CEST | Blå Kors Danmark | Pressemeddelelse

Det kan være vanskeligt at hjælpe andre, hvis man ikke kender deres bekymringer, handlemønstre og dermed ikke ved, hvad de har brug for.
Det er en af pointerne i bogen 'Mønsterbrud i alkoholfamilier', som Barnets Blå Hus Vesthimmerland i Aars netop har udgivet. Det er psykoterapeut og pædagog Bettina Lauge Karlsen, der har skrevet bogen med udgangspunkt i sine oplevelser og erfaringer med at hjælpe forældre og børn med alkohol- og stofmisbrug tæt inde på livet.
Barnets Blå Hus drives af den sociale hjælpeorganisation Blå Kors Danmark og hjælper flere hundrede børn og deres familier på landsplan hvert år. I Barnets Blå Hus får familierne specialiseret og målrettet hjælp til at komme videre og få behandlet de traumer, som en hverdag præget af misbrug fører med sig.
"I vores forældrecafé oplevede jeg, at mange af de samme temaer gik igen. Jeg kunne høre, at forældrene følte sig misforstået både i Familieretshuset og af sagsbehandlere. Udfordringen er, at de har svært ved at forklare, hvordan deres perspektiv er. Det kan godt være, at ens partner er stoppet med at drikke, men derfor reagerer børnene stadig. Min erfaring er, at der måske mangler viden om, hvordan traumer påvirker os," siger terapeut Bettina Lauge Karlsen, som er forfatter til bogen, og uddyber:
"Forældrene gør sig virkelig umage og prøver at være gode forældre, men det kan være svært, når de bliver fanget i mønstre, hvor de for eksempel bliver ved med at finde en partner, som drikker, og ikke får taget ansvar for dem selv i deres relationer".
Inspiration til fagfolk
122.000 børn i Danmark vokser op i en familie med alkoholproblemer. Mange bliver aldrig opdaget, og familierne får dermed ikke den hjælp, de har brug for. Nogle af familierne får hjælp i Barnets Blå Hus, hvor de får tilbud om gratis og anonym terapi og sociale aktiviteter.
Bettina Lauge Karlsen håber, at bogen kan være med til at sætte fokus på familiernes behov for hjælp og ikke mindst klæde fagfolk på til at møde deres behov:
"Mange familier får nogle tilbud, men hvis de ikke er målrettet dem, hjælper de ikke. Vi skal blive skarpere på, hvad det er, familierne har brug for. Bogen skal være en guide til, hvordan vi kan hjælpe familierne bedst muligt, hvad enten man er lærer, pædagog, sagsbehandler eller familiebehandler i kommunerne. Mit håb er, at den kan gøre en forskel", siger hun.
Bogen 'Mønsterbrud i alkoholfamilier' er blevet til med sponsorat fra elektronikproducenten Lykketronic i Løgstør og kan købes gennem en række boghandler både som e-bog og paperback.
Kontakter
Ole SmedLeder af Barnets Blå Hus Vesthimmerland
Tlf:61 24 14 69ols@blaakors.dkBilleder



Information om Blå Kors Danmark
Blå Kors er en social og diakonal hjælpeorganisation, som hjælper udsatte børn, unge og voksne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Her åbner Blå Kors ny genbrugsbutik25.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Blå Kors Genbrug har nu fundet lokalerne til sin nye butik i Næstved. Den 1.200 kvadratmeter store genbrugsbutik forventes at slå dørene op i slutningen af oktober.
Ny undersøgelse: Tre ud af fire unge føler et pres for at drikke alkohol19.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Alkohol fylder meget i sociale sammenhænge, lyder det fra danskerne i en ny undersøgelse fra Voxmeter, og særligt de unge oplever et forventningspres. Det er bekymrende, mener Blå Kors Danmark.
Ny undersøgelse: Flere danskere vælger alkoholen fra28.7.2026 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fire ud af ti danskere har inden for det seneste år bevidst valgt alkohol fra i en periode. Samtidig er andelen, der vælger en helt alkoholfri livsstil, steget markant. Det viser en ny undersøgelse fra Voxmeter for Blå Kors Danmark, der peger på, at alkoholkulturen er i forandring.
Ny undersøgelse: Flere danskere ønsker, at alkohol fylder mindre30.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Næsten to ud af tre danskere mener, at der er behov for en ændret alkoholkultur med mindre alkohol i Danmark ifølge en ny undersøgelse, som Voxmeter har foretaget på vegne af Blå Kors Danmark. Det er en stigning siden sidste år.
Sommerlejre giver børn noget at glæde sig til22.6.2026 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Omkring 250 børn og unge fra hele landet deltager denne sommer i Blå Kors Danmarks ferielejre, hvor de får nye venner, gode oplevelser og et pusterum fra hverdagen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
