Bankdirektør til politikerne: God idé med reguleret ÅOP, men lav flere satser
6.11.2019 19:18:45 CET | Coop Danmark A/S | Pressemeddelelse
Det er ikke nok med én enkelt maksimumsats for ÅOP. Store og små lån har brug for forskellige satser. Det siger direktør i Coop Bank Allan Nørholm, der kalder det for en rigtig god idé at regulere de dyre kviklån.
”Jeg er i de fleste sammenhænge liberal i min tankegang, men når de svageste i samfundet bliver lokket til at tage lån, som de absolut ikke har brug for til helt urimeligt høje omkostninger, så må politikerne sætte en grænse,” siger Allan Nørholm.
Det koster lidt at lave et lån - uanset størrelsen på lånet - hvilket betyder, at det lille lån med den korte tilbagebetalingstid automatisk får en højere ÅOP på grund af etableringsomkostningerne. Derfor er et ikke nok med én sats, mener Allan Nørholm.
”Det skal gøres lidt smartere end blot én maksimumssats, så man stadig kan gennemføre det lille lån, og så man samtidig undgår vanvittige høje omkostninger på det store lån. Det kunne være flere satser, eller det kunne være en bagatelgrænse for de små lån, eller en helt tredje løsning. Bare man ikke lave samme sats for alle størrelser lån,” siger Allan Nørholm.
Kontakter
Direktør i Coop Bank, Allan Nørholm, tlf: 20 20 27 29
Links
Information om Coop Danmark A/S
Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Købstædernes Forsikring indgår partnerskab med Coop24.4.2026 10:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Købstædernes Forsikring og Coop indgår et nyt partnerskab, der styrker Coop Forsikringer og tilbyder trygge og konkurrencedygtige forsikringsløsninger med mulighed for endnu mere bonus til medlemmerne.
FDB Møbler vender underskud til overskud22.4.2026 11:22:56 CEST | Pressemeddelelse
Efter flere år med underskud er FDB Møbler nu tilbage i plus. Årsregnskabet viser en markant forbedring af bundlinjen og markerer et vigtigt vendepunkt for den danske møbelvirksomhed. Fra minus 6.3 mio. før skat i 2024 til plus 1.5 mio. i 2025. Udviklingen er resultatet af en række målrettede strategiske tiltag. En central ændring var ophøret af samarbejdet med Coop om salg via coop.dk. Det har givet FDB Møbler mulighed for at etablere sin egen online salgskanal og styrke sit selvstændige brand. Den nye tilgang har haft en tydelig positiv effekt på både omsætning og indtjening. Samtidig har virksomheden skærpet sit fokus på det danske marked og optimeret sin fysiske tilstedeværelse ved at opgradere placeringen af de butikker, der videreføres. Derudover har et vedvarende fokus på omkostninger og et opgør med tidligere arbejdsgange bidraget til en mere effektiv forretning. “Det her resultat er først og fremmest skabt af vores medarbejdere, som har løftet niveauet i takt med, at vi har se
Med ny plan vil Coop gøre danskernes hverdag grønnere22.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”. Det er titlen på Coops nye omfattende bæredygtighedsstrategi frem mod 2030, som bygger på nogle af samfundets største udfordringer.
Maria Rørbye Rønn indtræder i Coop Danmarks bestyrelse9.4.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den tidligere generaldirektør i DR, Maria Rørbye Rønn, er nyt bestyrelsesmedlem i Coop Danmark. Hun afløser Kristine Martin Berg, der har siddet i bestyrelsen siden 2024.
Coop forbedrer driftsindtjeningen med 350 millioner kr.9.4.2026 10:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Coop Danmark A/S præsenterer i dag årsregnskab for 2025. Det viser, at driftsindtjeningen (EBITDA) for året ender på 313 millioner kr. Det er en forbedring på 350 millioner kr. i forhold til 2024 og en samlet forbedring på 731 millioner kr. i forhold til 2023. Coop står i dag på et solidt fundament og er foran den økonomiske plan, der blev lagt ved ejerskiftet i 2024.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
