Balletten Mahlers 3. symfoni opføres i sæson 20/21

Da Det Kongelige Teater lukkede ned den 12. marts 2020, stod Den Kongelige Ballet over for én af sine største premierer i sæson 2019/20, nemlig Mahlers 3. symfoni. Forestillingen, som skulle have haft premiere den 15. marts, måtte aflyses og mange ugers intensivt prøveforløb med koreografen John Neumeier og Den Kongelige Ballets dansere fik aldrig sin forløsning på scenen.
John Neumeier har i knap 50 år haft en kolossal indflydelse på dansk ballet og Mahlers 3. symfoni er én af hjørnestenene i hans enorme, koreografiske virke. Det Kongelige Teater har arbejdet intenst på, at det danske balletpublikum ikke snydes for dette mesterværk, og derfor er det med stor glæde at meddele, at vi opfører Mahlers 3. symfoni i maj 2021. Mahlers 3. symfoni erstatter La Bayadére, som desværre udgår af sæson 2020/21.
Om Mahlers 3. symfoni siger Balletmester Nikolaj Hübbe:
”Det var en stor fornøjelse at arbejde med Mahlers 3. symfoni. Allerede ved første prøve med John Neumeier var der en helt fantastisk og smuk kemi mellem ham og danserne. Og den koreografiske og kreative rejse, som alle derefter foretog, lovede for, at premieren skulle gå hen og blive helt enestående. Det er fantastisk, at vi får mulighed for at sætte den på scenen til foråret og vi er meget taknemmelige for alle, som har gjort det muligt for os.”
Mahlers 3. symfoni har premiere den 19. maj 2021 kl. 20 på Store Scene i Operaen. Læs mere om forestillingen HER.
Nøgleord
Kontakter
Nathasja LauritsenPR og presseansvarlig, ballet
Tlf:+45 28 45 58 70nlau@kglteater.dkBilleder
Information om Det Kongelige Teater
Følg pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Morten Hee Andersen er tilbage som den ultimative forfører Don Juan30.10.2025 07:31:39 CET | Pressemeddelelse
Sammen med flere nye medspillere kan Morten Hee Andersen igen opleves som Don Juan, der forfører publikum i Anna Balslevs sanselige iscenesættelse. Fra den 13. november inviteres publikum ind i Don Juans forførelsesrum, hvor man bl.a. kan opleve Özlem Saglanmak og Laura Skjoldborg som nye rollebesætninger.
Det Kongelige Operakor på turné til Italien29.10.2025 14:09:17 CET | Pressemeddelelse
Det Kongelige Operakor har i denne sæson et særligt fokus på at synge på italiensk. Den 2. november kan koret opleves i sæsonens anden korkoncert med italiensk opera på programmet, og senere i november tager Det Kongelige Operakor på turné til Italien.
Holger Bruusgaards Legat 202528.10.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Violinist Charlotte Rafn og operasolist Jens Søndergaard modtager Holger Bruusgaards Legat
HER PERSPECTIVE – The Forgotten History of Opera22.10.2025 06:00:00 CEST | Press release
Highlighting women composers throughout opera history, the Royal Danish Opera presents an international symposium featuring lectures, talks, and a concert of rarely performed works. The symposium HER PERSPECTIVE – The Forgotten History of Opera will take place at Takkelloftet in the Opera House on 27–28 November.
Ukrainsk stjernekoreograf præsenterer ny stor ballet i København21.10.2025 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
The Art of the Fugue får endelig sin verdenspremiere lige her i København
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

