ATP har ansat underdirektør til ny myndighed for seniorpension
12.8.2020 11:38:19 CEST | ATP | Pressemeddelelse
ATP har ansat Christine Schmitz som underdirektør til at lede den nye, centrale myndighed, Seniorpension. Myndigheden skal fra 1. januar 2021 stå for tilkendelse af Seniorpension.
Christine Schmitz er 43 år og uddannet cand.polit. Hun kommer fra en stilling som partner i Deloitte Consulting, hvor hun har haft ansvar for opgaver for stat og kommuner på især beskæftigelsesområdet.
”Jeg glæder mig over, at vi får Christine Schmitz med ombord. Christine har i mere end 10 år beskæftiget sig med udsatte grupper på arbejdsmarkedet. Jeg er overbevist om, at hun med sine lederevner og høje faglighed er den rigtige i spidsen for den her komplekse opgave, som skal løftes med høj kvalitet”, siger koncerndirektør Carsten Bodal, ATP.
Christine Schmitz siger selv om den nye udfordring:
”Med administration af Seniorpension skal ATP løse en ny, vigtig samfundsopgave med stor betydning for en særlig gruppe af nedslidte mennesker. Jeg er glad og stolt over at skulle være en del af ATP-koncernen – og især over, at jeg skal medvirke til at skabe en ny myndighed, der indfrier de politiske ambitioner, og hvor både borgere, kommuner og øvrige samarbejdsparter oplever sig godt betjent.”
Christine Schmitz tiltræder i ATP den 15. august
FAKTA
Forligspartierne bag aftalen om seniorpension blev i 2019 enige om, at en ny selvstændig myndighed under ATP-koncernen skal administrere Seniorpension fra 1. januar 2021. Dette for at sikre en ensartet tilkendelse af seniorpension på tværs af landet.
Seniorpension trådte i kraft den 1. januar 2020 og administreres af kommunerne indtil årets udgang, hvorefter opgaven overgår til den nye myndighed under ATP.
Ordningen sigter på borgere, der på grund af nedslidning har brug for at kunne gå på pension tidligere end andre.
Læs mere om den politiske beslutning: https://bm.dk/nyheder-presse/pressemeddelelser/2019/12/ny-myndighed-under-atp-skal-administrere-seniorpension/
Nøgleord
Kontakter
Pressechef Mette Beck, ATP, 29879727 og meb@atp.dk
Information om ATP
Følg pressemeddelelser fra ATP
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ATP
Nye regler gør det lettere for elever og lærlinge at tage deres oplæring i udlandet30.6.2026 06:00:00 CEST | Nyhed
Fra 1. juli 2026 bliver det lettere for elever og lærlinge at få international arbejdserfaring som en del af deres erhvervsuddannelse.
Færre mangler EU-sygesikringskortet på ferien15.6.2026 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere danskere rejser på sommerferie med ro i maven og dokumentationen på plads. En digital påmindelse fra ATP har ændret bestillingsmønstret for det blå EU-sygesikringskort og betyder, at færre venter til sidste øjeblik – og færre risikerer selv at skulle lægge ud for behandling i udlandet.
Fars dag: Fakta om fædre, barsel og familieliv i Danmark4.6.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Tager fædre mere barsel end minimumskravet, holder jyske fædre mest barsel – og holder forældre mere barsel samtidig efter de nye barselsregler
Danskernes pensionsformue er fordoblet på 30 år28.5.2026 11:35:00 CEST | Pressemeddelelse
Du har dobbelt så mange pensionspenge, som dine forældre havde. Det viser nye tal fra ATP – og udviklingen er langt fra slut.
Nu får pensionisterne deres opgørelse fra Udbetaling Danmark26.5.2026 05:35:00 CEST | Pressemeddelelse
Udbetaling Danmark sender nu den årlige opgørelse af pension ud til lidt over 1,1 millioner pensionister. Opgørelsen kommer i forlængelse af årsopgørelsen fra Skattestyrelsen i april.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
