Astma-Allergi Danmark inviterer til astmaskole i Roskilde
25.9.2018 07:00:00 CEST | Astma-Allergi Danmark | Pressemeddelelse

Gode råd og hjælp til at få en bedre hverdag med astma er i fokus til efterårets astmaskole, som afholdes den 10. oktober på FLORENTZ Cafe & Brasserie i Roskilde fra kl. 17.30-20.30.
På astmaskolen kan du for eksempel få svar på, hvordan du får kontrol over astmaen, så den ikke overtager din dagligdag. Med den rette udredning og behandling er det heldigvis muligt for de fleste at få en hverdag, hvor astmaen ikke dominerer.
Astmaskole for en aften
Astmaskolen foregår en hverdagsaften og er for alle voksne, der ønsker at vide mere om deres astma.
På astmaskolen får deltagerne undervisning af den erfarne speciallæge i lungemedicin, overlæge Linda Makowska Rasmussen. Hun vil blandt andet sætte fokus på, hvordan du får kontrol over din astma, så den ikke overtager din hverdag.
I løbet af aftenen vil det også være muligt at stille spørgsmål. Det er gratis at deltage, og du må meget gerne tage en pårørende med. Tilmelding er nødvendig.
FAKTA
Deltag i Astma-Allergi Danmarks astmaskole
Hvor: FLORENTZ Cafe & Brasserie, Algade 13, 4000 Roskilde
Hvornår: Onsdag den 10. oktober 2018 kl. 17.30-20.30
Hvordan tilmelder jeg mig? Skriv til rådgiver Christine Højer Eriksen på che@astma-allergi.dk eller ring til Astma-Allergi Danmark på telefon 43 43 59 11. Husk at oplyse telefonnummer, e-mailadresse og antal deltagere.
FAKTA: Astma
Omkring 300.000 voksne danskere har astma.
Astma er en kronisk sygdom i luftvejene, som i langt de fleste tilfælde kræver medicinsk behandling. Symptomer kan være hoste, åndenød eller besværet vejrtrækning, pibende vejrtrækning eller trykken for brystet.
Nøgleord
Kontakter
Kontakt for yderligere oplysninger:
Betina Hjorth
Rådgivningschef i Astma-Allergi Danmark
tlf. 43 22 16 82
Billeder

Links
Information om Astma-Allergi Danmark
Astma-Allergi Danmark er en landsdækkende patientforening, som arbejder for, at alle der er berørt af allergi, høfeber, astma og eksem får en bedre hverdag.
Følg pressemeddelelser fra Astma-Allergi Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Astma-Allergi Danmark
Nu begynder pollensæsonen 20262.3.2026 09:15:52 CET | Pressemeddelelse
Årets pollensæson er i gang. Det er en uønsket forårsbebuder for landets 1 million danskere med pollenallergi. Astma-Allergi Danmark lancerer derfor en ny tjeneste, der kan hjælpe dig gennem sæsonen.
Vinterkulden er hård for astmatikere12.2.2026 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Januar var den koldeste måned i 16 år, og meget tyder på, at den hårde vinterkulde fortsætter længe endnu. For mange af de over 400.000 danskere, som lever med astma, medvirker den kolde luft til astmasymptomer med åndenød, hoste og besværet vejrtrækning. Samtidig er sæsonens mange luftvejsinfektioner også med til at øge risikoen for forværring af astma.
84 procent af deodoranter indeholder allergifremkaldende stoffer8.9.2025 09:37:19 CEST | Pressemeddelelse
De fleste af os starter dagen med deodorant. Men den tynde hud i armhulen er særligt sårbar over for allergifremkaldende stoffer. En ny undersøgelse fra Astma-Allergi Danmark afslører, at 42 ud af 50 deodoranter på det danske marked indeholder allergifremkaldende stoffer, der kan føre til kronisk hudallergi – en lidelse, som man aldrig slipper af med igen.
Få et allergivenligt hjem19.5.2025 08:31:00 CEST | Pressemeddelelse
1 million danskere udvikler hudallerallergi overfor produkter, der ofte findes i hjemmet – men vidste du, at hudallergiallergi kan forebygges? Ny digital tjeneste fra Astma-Allergi Danmark hjælper dig og din familie til en hverdag med færre allergifremkaldende stoffer.
Nu starter græspollen-sæsonen15.5.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Græspollenniveauet i Danmark er nu så højt, at Astma-Allergi Danmark skyder sæsonen for landets største pollenplage i gang. Sæsonen er blevet længere og mere intens, og det kalder på klare retningslinjer for vedligehold af allergifremkaldende beplantning i kommunernes by- og boligområder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
