Årets Kok og Tjener: Kulinarisk konkurrence smager af favoritsejre

Grundet Corona har Årets Kok og Tjener været på hold de seneste par år, men konkurrencen er tilbage, og Danske Spil er derfor også tilbage med odds på de to prestigefyldte kategorier.
”Som Årets kok har Tommy Jespersen fra Gastroca lagt sig i spidsen som favorit til at vinde. Trods sine blot 29 år er han allerede en rutineret kok udi konkurrencer, hvor han tidligere har været i finalen i Årets kok, og stillet op til OL og VM med både junior- og senior-kokkelandsholdet. Han præsterede ekstremt flot i semifinalen, og derfor har vi ham som favorit pt.,” fortæller Mathias Reimer Larsen, som er oddssætter hos Danske Spil.
Således giver Tommy Jespersen, som i øvrigt er medstifter af Gastroca, odds 2,75 som vinder af Årets Kok. Nærmeste konkurrenter er Kristoffer Ringsing fra Vejrø Resort til odds 4,00 og Bjarke Jeppesen fra Restaurant Domestic, som har odds 5,00 som vinder.
Årets Tjener bliver eneste kvinde, spår ekspert
For deltagerne i tjener-kategorien gælder det om at imponere dommerne i beherskelsen af fagets mange tekniske aspekter, fx viden om vin. Også her skiller en deltager sig mærkbart ud, mener eksperterne fra Danske Spil.
”I katergorien Årets Tjener skiller Kristine Slott Olsen fra Formel B på Frederiksberg sig især ud. Den 34-årige tjener, som er eneste kvinde i finalen, blev nr. 2 i konkurrencen tilbage i 2019, og har været helt exceptionel i semifinalen i år. Hun virker til at være et niveau over de resterende deltagere, og derfor har vi hende som favorit til at vinde Årets Tjener,” forklarer Mathias Reimer Larsen.
Favoritværdigheden kaster odds 2,25 af sig, hvorimod konkurrenterne ligger på odds 3,75 og opefter.
Konkurrencen finder sted d. 27. marts i MCH Messecenter Herning og kan følges via gastrofighters.dk.
Om konkurrencen
Årets Kok har været afholdt siden 1992, og blev lavet for at sætte mere fokus på kokke-uddannelsen. Årets Tjener har været afholdt siden 2006, og siden da er titlen som Årets Tjener blevet uddelt til nogle af landets dygtigste tjenere.
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Her er hun: Årets første millionær på skrabekalenderen23.12.2025 09:30:00 CET | Pressemeddelelse
Kvinde fra Sydsjælland har som den første skrabet 10 juletræer på Danske Spils og Quicks røde skrabejulekalender. ”1.000.000, det er et vildt tal,” siger hun.
Får 149 millioner ind på kontoen i dag: ’Det er surrealistisk!’22.12.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der bliver rigeligt råd til store julegaver i år i et lille hjem i Rudersdal Kommune. I dag udbetaler Danske Spil nemlig gevinsten på 149 millioner kroner fra Eurojackpot – lige i tide til de sidste gaveindkøb.
Tidlig julegave fra Danske Spil: Dansker vinder 8 millioner i Lotto21.12.2025 08:12:00 CET | Pressemeddelelse
En heldig dansker kan gå julen i møde med 8.000.000 skattefrie kroner på kontoen – to mere kan kalde sig nyslåede millionærer. Se her, hvor millionerne landede.
Folket i tvivl som aldrig før: Hvad vil kongen sige?20.12.2025 09:45:00 CET | Pressemeddelelse
Danske Spil melder om større spredning end normalt i danskernes gæt på, hvad kongens nytårstale vil indeholde. ’Søens folk’ stadig langt nede på listen på Oddset.
Mindst 25 danskere bliver millionærer første juledag19.12.2025 08:29:42 CET | Pressemeddelelse
Sjappet jul: Første juledag regner det med millioner, når Danske Spil uddeler 25 ekstra gevinster á 1 million kroner i Det Store Jule Lotto. Det er – sammen med Påske Lotto – årets største millionærchance i Lotto.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

