Arbejdstilsynet tjekker unges sommerjob
Ligesom tidligere vil Arbejdstilsynet i løbet juli måned se særligt efter unges arbejdsforhold på både de almindelige og de målrettede tilsyn på landets arbejdspladser. Hver sommer kommer ca. 150 unge til skade på deres arbejde.
Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard siger:
”Vi skal have færre arbejdsulykker – også blandt de unge. Det er et prioriteret område for denne regering. De unge har i sagens natur ikke den store erfaring på arbejdsmarkedet, og derfor er det utrolig vigtigt, at arbejdsgiverne er opmærksomme på en ordentlig vejledning og mindsker risikoen for, at de unge kommer galt afsted. Derfor synes jeg, det er godt, at Arbejdstilsynet igen er ude for at holde øje med arbejdsforholdene for de unge, så de ikke risikerer en arbejdsskade med fx farlige maskiner, mens de tjener nogle lommepenge her i deres sommerferie.”
Arbejdstilsynet sætter fokus på unge på alle almindelige tilsyn i juli måned og arrangerer desuden målrettede tilsyn inden for nogle af de brancher, hvor man ved, at der kan være problemer med unges arbejdsmiljø, fx ved kasse- og salgsarbejde i butikker og medhjælpere i køkkener.
Læs om reglerne for unges arbejde på Arbejdstilsynets hjemmeside: https://amid.dk/viden-og-forebyggelse/unge-og-seniorer/unge/
Kontakter
Beskæftigelsesministeriet
Pressevagt: 51232830
Information om Beskæftigelsesministeriet
Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Uendeligt bureaukrati i beskæftigelsessystemet bliver nu fjernet5.11.2025 14:05:33 CET | Pressemeddelelse
For nogle borgere er samtaler i kommunen og a-kassen en vigtig støtte, for andre er det ikke. Og det bliver udgangspunktet for den nye og mere forenklede beskæftigelsesindsats, der gradvist træder i kraft i 2026.
Afskaffelse af modregning får flere seniorer til at blive på arbejdsmarkedet5.11.2025 08:22:09 CET | Pressemeddelelse
Arbejdsindkomster bliver ikke længere modregnet i folkepensionen. Nu viser en effektanalyse, at de nye modregningsregler får flere seniorer til at blive på arbejdsmarkedet efter folkepensionsalderen.
Enklere regler og fjernet forbud om brug af maskiner skal få flere unge i fritidsjob3.11.2025 09:30:07 CET | Pressemeddelelse
Regeringen og arbejdsmarkedets parter er enige om, at flere unge skal have et fritidsjob og ophæver blandt andet forbudslisten mod maskiner. I stedet skal arbejdsgiveren vurdere, hvilke maskiner de unge må arbejde med. Det åbner for, at unge kan udføre langt flere typer arbejdsopgaver, fx betjene en gulvvaskemaskine eller græsslåmaskine.
Markant forhøjelse af den skattefri seniorpræmie8.10.2025 14:50:41 CEST | Pressemeddelelse
De kommende år er der ekstra mange penge at hente ved at arbejde efter folkepensionsalderen. Et nyt lovforslag vil hæve udbetalingerne af seniorpræmien markant.
Politisk opbakning til krav om ID-kort8.10.2025 13:01:39 CEST | Pressemeddelelse
Arbejde i Danmark skal foregå under ordnede danske forhold. Et bredt flertal vil derfor styrke kampen mod social dumping og blandt andet indføre krav om ID-kort på større bygge- og anlægsprojekter i Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
