Transportministeriet

Arbejdet med at fjerne dansk jernbanes største flaskehals igangsættes

Del

Som en del af Infrastrukturplan 2035 skal jernbanen ved Ringsted opgraderes for 1,6 mia. kr.

Der er afsat en økonomisk ramme på 1.635 millioner kroner til en løsning af den store flaskehals på jernbanen ved Ringsted.

I den politiske aftale om Infrastrukturplan 2035 har regeringen (Socialdemokratiet), Venstre, Dansk Folkeparti, Socialistisk Folkeparti, Radikale Venstre, Enhedslisten, Det Konservative Folkeparti, Nye Borgerlige, Liberal Alliance, Alternativet og Kristendemokraterne besluttet at gennemføre en kapacitetsudvidelse og hastighedsopgradering ved Ringsted.

Kapacitetsudvidelsen skal løse flaskehalsen ved Ringsted og sammen med hastighedsopgraderingen sikre hurtigere rejsetider og en mere punktlig togtrafik i Danmark. Det kommer til at tilgodese mange togpassagerer i landet og infrastrukturen designes bl.a. til at muliggøre en rejsetid på maksimalt én time mellem København og Odense. Dertil kommer, at kapaciteten udvides og dermed muliggøre en yderligere udvikling af togtrafikken i forbindelse med åbning af Femern Bælt-forbindelsen.

Der afholdes en offentlig høringsperiode i forbindelse med miljøkonsekvensvurderingen (VVM) i 2023.

Fakta

Kapacitetsudvidelsen skal sikres med en udfletningsløsning øst for Ringsted. Sammen med hastighedsopgraderingen har kapacitetsudvidelsen en økonomisk ramme på 1.635 millioner kroner. Derudover er der afsat 60 millioner kroner til en undersøgelse, der bl.a. omfatter en miljøkonsekvensvurdering.

Kontaktoplysninger til ordførere:

Socialdemokratiet:
Thomas Jensen, Thomas.Jensen@ft.dk 61624178

Venstre:
Kristian Pihl Lorentzen, Kristian.Lorentzen@ft.dk, 27 52 28 18

Dansk Folkeparti
Hans Kristian Skibby, Hans.Skibby@ft.dk, 61 62 42 31

Socialistisk Folkeparti:
Anne Valentina Berthelsen, Anne.Berthelsen@ft.dk 61624090

Radikale Venstre:
Rasmus Helveg Petersen, Rasmus.Helveg.Petersen@ft.dk 61625541

Enhedslisten:
Henning Hyllested, Henning.Hyllested@ft.dk, 61625101

Det Konservative Folkeparti
Niels Flemming Hansen, Niels.Hansen@ft.dk, 61 62 32 21

Nye Borgerlige
Mette Thiesen, Mette.Thiesen@ft.dk, 61625096

Liberal Alliance
Ole Birk Olesen, Ole.Birk@ft.dk, 61 62 51 76

Alternativet
Torsten Gejl, Torsten.Gejl@ft.dk, 61 62 46 51

Kristendemokraterne
Jens Rohde, Jens.Rohde@ft.dk, 33 37 58 73

Kontakt transportminister Benny Engelbrecht via Transportministeriets pressetelefon: 33 11 00 14

Nøgleord

Vedhæftede filer

Information om Transportministeriet

Transportministeriet
Frederiksholms Kanal 27 F
1220 København K

41 71 27 00http://www.trm.dk

Følg pressemeddelelser fra Transportministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Transportministeriet

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum