Arbejdernes Landsbank og Codan i nyt samarbejde
Med det nye samarbejde får Arbejdernes Landsbank sammen med Codan mulighed for at spænde det bedst mulige sikkerhedsnet ud under sine mange små og mellemstore erhvervskunder.
”Vi ønsker, at vores kunder bliver sikret bedst mulig, og her har vi vurderet, at Codans erhvervsforretning med sin erfaring og ekspertise i forhold til små og mellemstore virksomheder var det rigtige match for os. Desuden har Codan nogle særlige dækninger, der er interessante for vores kunder. Det gælder for eksempel ved indbrud i netbank. Desuden er de et af de eneste forsikringsselskaber, der dækker virksomheder for tabt omsætning i forbindelse med sygdom – noget der kan ramme særligt små, ejerledede virksomheder meget hårdt,” forklarer Kåre S.M. Breinholt, erhvervsdirektør hos Arbejdernes Landsbank.
Derudover har det været vigtigt for Arbejdernes Landsbank at der er godt styr på risikovurderingen for deres mange erhvervskunder.
”Vi har lagt stor vægt på, at Codan proaktivt revurderer alle deres erhvervskunders dækninger med et årligt forsikringstjek, så vi kan være sikre på, at deres forretning altid er sikret bedst muligt,” slutter Kåre S.M. Breinholt.
Aftalen giver ligeså god værdi hos Codan, der nu får mulighed for yderligere at styrke sin position blandt små- og mellemstore virksomheder via Arbejdernes Landsbanks seks erhvervscentre og 18 erhvervsfilialer i hele landet.
”Vi ser et stort potentiale, fordi vi ved, at Arbejdernes Landsbank i forvejen har en god rådgivende dialog med kunderne – som forsikring vil være en naturlig forlængelse af. Vi ser desværre at mange af de små og mellemstore virksomheder er underforsikrede eller helt mangler essentielle forsikringer og dermed står uden et reelt sikkerhedsnet under deres forretning. Det kan være afgørende for en virksomhed, at have forsikringerne i orden, så derfor ser vi frem til nu at kunne give Arbejdernes Landsbanks kunder mulighed for at få deres forsikringer set igennem,” forklarer Monica Diaz, der er direktør for Mindre Erhverv hos Codan.
Hos Codan lægger Monica Diaz samtidig vægt på synergien i, at begge parter ønsker at være tæt på kunderne. For eksempel er det vigtigt for Arbejdernes Landsbank at møde sine kunder fysisk og være en tæt sparringspartner for dem, hvilket matcher Codans tilgang.
Yderligere oplysninger
Mads Houe, pressechef hos Codan Forsikring, tlf. 30 37 83 53
Kåre S.M. Breinholt, erhvervsdirektør hos Arbejdernes Landsbank, tlf. 38 48 46 74
Information om Codan Forsikring
Codan er Danmarks tredjestørste forsikringsselskab og har knap 340.000 danske husstande og godt 50.000 små og store virksomheder som kunder. Læs mere om Codans arbejde med CSR her. Læs mere om Codan på www.codan.dk.
Følg pressemeddelelser fra Codan Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Codan Forsikring
Lemvig kommune øger badesikkerheden med LifeBoards9.5.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvert år sker der drukneulykker på de danske strande. Det er Codan Fonden og LifeBoard gået sammen om at forhindre. Derfor opstilles der i den kommende tid 23 LifeBoards i Lemvig kommune, som gør det nemmere for almindelige badegæster at redde liv.
Thisted kommune kickstarter national udrulning af 278 LifeBoards langs danske kyster og strande9.5.2025 08:48:04 CEST | Pressemeddelelse
Hvert år sker der drukneulykker på de danske strande. Det er Codan Fonden og LifeBoard gået sammen om at forhindre. Nu bliver de første 10 Lifeboards ud af 278 på landsplan sat op i Thisted Kommune, som gør det nemmere for almindelige badegæster at redde liv.
Codan Fonden og LifeBoard vil redde liv langs de danske kyster22.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
16.000 danskere oplever hvert år nærdrukninger. Derfor er Codan Fonden og LifeBoard igen i år gået sammen om at redde liv på danske badestrande.
Forebyggelse giver transportvirksomheder store besparelser19.3.2025 10:56:57 CET | Pressemeddelelse
Aldrig før er der registreret så mange skader på biler, varevogne og lastbiler som i 2024. Alligevel er det kun et fåtal af virksomheder i transportbranchen, der arbejder struktureret med forebyggelse af mindre skader på deres bilflåde, hvilket kan resultere i betydelige økonomiske besparelser, viser tal fra Codan.
Codan er ny partner for F.C. Københavns kvinder20.12.2024 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
F.C. København og Codan udbygger nu det tætte samarbejde til også at omfatte F.C. Københavns løvinder. Codan kommer ikke bare på ryggen af spilletrøjerne, men bliver også en synlig og aktiv partner omkring kvindeholdet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum