App skal gøre Esbjerg klimaklar

Alle interesserede inviteres til at dykke ned i og komme med input til klima- og risikostyringsplanen for dele af Esbjerg. Planen skal gøre Esbjerg til en by, som er robust og kan håndtere klimaændringerne, som i form af oversvømmelser kan påvirke byen.
Forskellige scenarier med hav-, regn- og grundvand udgør grundlaget i klima- og risikostyringsplanen, og det er de hændelser, som den nye app tager udgangspunkt i.
”Planen skal være med til at identificere de rigtige løsninger, mens appen kan downloades og bruges af alle esbjergensere, som er nysgerrige efter at vide, om vandet kan komme til at udgøre en udfordring, der hvor de bor. Det skal være med til at sætte gang i dialogen om, hvad vi i fællesskab skal prioritere”, siger formand for Plan & Miljøudvalget, Karen Sandrini.
Klimaklar Esbjerg
Appen er klar i Google Play og App Store, hvor den kan hentes ved at søge på Klimaklar Esbjerg. Klimaklar Esbjerg appen fungerer i Esbjerg by, fordi appen udelukkende trækker på data herfra.
Efter den er installeret på en smartphone eller tablet kan Klimaklar Esbjerg bruges til at få en fornemmelse af, hvor vandet vil stå højt under oversvømmelser. Små film introducerer de problemstillinger, som gør sig gældende for Esbjerg, men de peger også på løsninger i forhold til regnvand. Derfor kan appen også bruges til at lege med forskellige klimaløsninger på vejen og på egen grund. Her kan man placere regnbede og regnrender i haven, mens man også kan forsøge sig som byplanlægger med vejbede og -træer.
”På baggrund af planen kan vi se, at opgaven med at sikre byen ikke er noget kommunen kan gøre på egen hånd. Vi skal samarbejde bredt med fx DIN Forsyning, lokale virksomheder og borgere om at finde de løsninger, som giver mening. Store og små initiativer kan være med til at gøre Esbjerg robust, og her kan appen være med til at synliggøre behovet”, siger Karen Sandrini.
Baggrund
Som led i EU’s oversvømmelsesdirektiv er der udpeget 14 områder i Danmark med væsentlig risiko for oversvømmelse, og hvor oversvømmelsen vil være til fare og stor skade med vidtrækkende konsekvenser.
I 2018 blev dele af Esbjerg føjet til listen, og derfor har Kystdirektoratet bedt Esbjerg Kommune om at lave en risikostyringsplan, som undersøger, hvordan store mængder havvand skal håndteres. I Esbjerg handler planen både om hav-, grund- og regnvand.
Kontakter
Formand for Plan & Miljøudvalget Karen Sandrini, karsa@esbjergkommune.dk eller 22 99 81 87
Billeder
Links
Information om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Guider hjælper bilister med tryg parkering i Esbjerg4.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommerens gæster i Esbjerg midtby får ekstra hjælp til parkering, når Esbjerg Kommune i juli og august sætter ind med parkeringsguider til at vejlede bilisterne og sikre en god oplevelse i byen.
Hjælp os med at gøre Esbjerg Festuge endnu bedre2.7.2025 09:42:45 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg Festuge 2025 er netop afsluttet efter ni festlige og farverige dage, der har været med til at løfte fællesskabet i hele byen – og vi vil gerne høre din mening!
Kleveparken tager form – ny grøn oase midt i Esbjerg på vej2.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg Kommunes store byomdannelsesprojekt i Bymidte Vest bevæger sig nu ind i næste fase. Kleveparken – en ny bynær park og et grønt åndehul – begynder snart sin transformation fra asfalteret p-plads til rekreativt område med stiforbindelser, natur og nye opholdsrum.
Esbjerg Kommune etablerer ekstra parkeringsplads til traktorbusser ved Vadehavscentret1.7.2025 12:01:36 CEST | Pressemeddelelse
For at skabe mere ro og sikkerhed omkring trafikken ved Vadehavscentret, etablerer Esbjerg Kommune ekstra mulighed for parkering for traktorbusser. Herefter er det forventningen, at regler og aftaler bliver overholdt.
Tilbud og praksis på rusmiddelområdet sættes nu under lup. Samtidig skal en ny økonomisk værktøjskasse bidrage til at styre økonomien mere effektivt på hele det specialiserede voksenområde i Esbjerg Kommune.1.7.2025 09:59:13 CEST | Pressemeddelelse
Der er behov for at vurdere tilbud og praksis på rusmiddelområdet yderligere, for at det igen kan drives sikkert, ligesom økonomistyringen på hele det specialiserede voksenområde i Esbjerg Kommune skal tilrettelægges på en helt ny måde. Forvaltningen går nu i gang med begge dele i tæt samarbejde med medarbejdere og samarbejdspartnere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum