Apoteket kan hjælpe med udløbne recepter
26.12.2021 08:00:00 CET | Danmarks Apotekerforening | Pressemeddelelse
Panik! Medicinpakken er tom, recepten er udløbet, og lægen holder ferielukket. Hvad gør man så? Man går hen på apoteket, der kan hjælpe, hvis den udløbne recept lyder på p-piller, insulin, blodtryksmedicin eller medicin mod astma. Apotekets behandlerfarmaceut kan nemlig forny recepten, så man ikke behøver belaste vagtlægen eller Akuttelefonen i den ekstra travle tid i juledagene, hvor sundhedssystemet ovenikøbet løber ekstra stærkt som følge af coronapandemien.
For at få hjælp fra apoteket skal man have en gyldig ordination fra lægen, og man skal have været i stabil behandling med medicinen i mindst et halvt år. Gælder genordinationen p-piller, som vagtlægerne normalt ikke vil forny recepten på, skal man have brugt dem i mindst et år. Apoteket kan udlevere den mindste pakning af medicinen, og man må efterfølgende kontakte sin læge.
Genordination er en god løsning på problemet her mellem jul og nytår, hvor de fleste læger holder lukket. Men muligheden gælder hele året og dermed også i hverdagen, hvor man i en snæver vending kan få sin medicin, selvom man har glemt at forny recepten. Det koster et gebyr på 20 kr.
Man kan i appen ’apoteket’ få et overblik over, hvad man har af recepter, og hvornår de skal fornys. Appen er gratis. Man opretter sig som bruger med NemID og har ud over egne recepter adgang til sine børns recepter, indtil de fylder 15 år og selv kan få NemID. Ud over at se sine recepter kan man via appen bede om receptfornyelse, se hvilke apoteker i nærheden der har receptmedicinen på lager, se den aktuelle tilskudsstatus og pris på medicinen m.m.
Læs mere om behandlerfarmaceuten på https://www.apoteket.dk/raadgivning/paa-apoteket/behandlerfarmaceut og om appen på https://www.apoteket.dk/medicin/app.
Information om Danmarks Apotekerforening
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Apotekerforening
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Apotekerforening
Apotekets medicinpriser er faldet til historisk lavt niveau21.8.2026 15:33:43 CEST | Pressemeddelelse
Priserne på apoteksforbeholdt medicin i Danmark var i 2. kvartal de laveste nogensinde.
Apotekerne har valgt ny formand8.6.2026 15:21:04 CEST | Pressemeddelelse
Apoteker Mads Haaning er valgt til ny formand for Danmarks Apotekerforening.
Apotekerne er klar til at bidrage til et sundt Danmark med fri og lige adgang i hele landet2.6.2026 16:44:44 CEST | Pressemeddelelse
Apotekerforeningen hilser den nye regering velkommen og ser frem til at bidrage til visionen i regeringsgrundlaget om, at alle skal have mulighed for at leve længe med et godt helbred og have adgang til hurtig behandling af høj kvalitet.
Alle skal have råd til medicin19.3.2026 14:39:20 CET | Pressemeddelelse
Apotekernes formand er tilfreds med, at der i valgkampen er kommet fokus på, at alle skal have råd til nødvendig medicin. Han foreslår at fremskynde den digitale abonnementsordning.
Apotekerne er klar til sundhedstjek11.3.2026 12:16:18 CET | Pressemeddelelse
Apotekerne tager positivt imod Moderaternes nye sundhedspolitiske udspil, der lægger op til at udnytte apotekernes kompetencer i det forebyggende arbejde i form af sundhedstjek og tests. Apotekerne er klar til at spille en større rolle i sundhedsvæsenet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
