Anima til fødevareminister: Stop blodfarmene nu!

Gennem de seneste uger har Anima i samarbejde med den tyske dyrevelfærdsorganisation Animal Welfare Foundation sat fokus på Islands såkaldte ‘blodfarme’, hvor drægtige heste får tappet store mængder blod. Blodet bruges til at fremstille fertilitetshormonet PMSG, som anvendes industrilandbrug.
Hopperne bliver udsat for systematisk vold, og det er ekstremt belastende for de gravide dyr ugentligt at få tappet op mod 20% af deres samlede blodvolumen.
Anima opfordrede i januar fødevareministeren og sundhedsminister Magnus Heunicke til at arbejde for forbud mod import og produktion af PMSG i Danmark såvel som i EU. Derfor glæder det organisationen, at der nu er udsigt til resolut handling.
“Desværre er vi som samfund alt for vant til at læse om landbrugsdyr, der holdes under horrible forhold. Men blodfarmene er et ualmindeligt grotesk fænomen. Gravide dyr bliver ugentligt med vold og magt fikseret og får jaget en 5 mm. tyk kanyle i halspulsåren. I løbet af 2,5 måned får de ugentligt tappet 20% af deres blod. Alt sammen for et unødvendigt produkt, som der findes alternativer til”, udtaler kampagneleder Sara Rasmussen.
Blodfarme bør straks forbydes
Det er nu op til sundhedsminister Heunicke og fødevareminister Prehn i samarbejde at sikre et flertal for et forbud mod import og brug af PMSG. For det er naivt at forestille sig, at blodindustrien kan reformeres, så den tilgodeser dyrenes velfærd, og blodfarme er og bliver etisk uforsvarlige, lyder det fra Anima:
“Grundlæggende er der intet godt argument for at tillade blodfarme. Selvfølgelig skal vi ikke gøre heste drægtige med det formål at tappe dem for store mængder blod, når der findes alternativer. Det er unødvendige, meningsløse overgreb på gravide dyr”, udtaler kampagneleder, Sara Rasmussen.
Lige til højrebenet
Det er den tyske organisation AWF, der har dokumenteret forholdene på de islandske blodfarme, og sammen med Anima og ti andre dyrevelfærdsorganisationer kastet lys over blodindustrien.
Europa-Parlamentet anmodede i oktober 2021 EU-Kommissionen om at fremsætte forslag om forbud mod import og produktion af PMSG. I Schweiz er landbrugsindustrien ved at vedtage en intern aftale om at stoppe brugen af præparater fremstillet af hesteblod.
Dyrlæger tilknyttet den danske svineproduktion har meldt ud, at produktet ikke er nødvendigt i produktionen og dermed lige så vel kunne tages af markedet.
Der burde således ikke være noget til hinder for, at fødevareministeren og sundhedsministeren i fællesskab hurtigst muligt officielt bakker op om et EU forbud mod produktion og import af PMSG, mener Anima:
“Det er dejligt, at alle er enige om, at vi kan blive fri for PMSG. Med det betyder også, at vi lige nu står i den absurde situation, at hestene udsættes for en masse unødvendige lidelser for et produkt, som ingen rigtig efterspørger. Et forbud mod produktion og import af PMSG ligger dermed lige til højrebenet, og mens vi venter på EU, bør Danmark gå foran med et nationalt forbud.”
Kontakter
Sara RasmussenKampagneleder, Anima
Tlf:81611084skr@anima.dkBilleder
Information om Anima
Anima er en dansk dyreværnsforening, som blev stiftet i 2000. Vi arbejder for, at dyr skal respekteres, ikke mishandles. Dette gælder uanset om det handler om kæledyr, landbrugsdyr, pelsdyr, forsøgsdyr eller dyr i underholdning.
Anima sætter ind, hvor der er et behov og vi arbejder målrettet for at opnå konkrete resultater for dyrene. Vi har fokus på at påvirke både politikere, virksomheder og forbrugere. Animas fornemmeste opgave er at være en stemme for dyrene, da de ikke kan tale for sig selv.
Følg pressemeddelelser fra Anima
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Anima
Dyreværnsorganisationer afleverer 300.000 underskrifter til islandsk minister: Luk blodfarmene!20.10.2025 05:59:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag afleverer syv dyreværnsorganisationer 300.000 underskrifter til den islandske industriminister. Organisationerne kræver, at Island lukker sine berygtede blodfarme, hvor drægtige hopper tappes for store mængder blod. Afleveringen sker netop som medicinalvirksomheden Ísteka skal til at søge om fornyelse af sin tilladelse til at bruge hesteblodet.
Polen stemmer for at forbyde pelsavl17.10.2025 15:30:48 CEST | Pressemeddelelse
I dag har det polske parlament stemt for et forbud mod pelsavl. Den nye lov, som vil udfase landets mink- og rævefarme, fik opbakning fra et overbevisende flertal. Dyreværnsorganisationen Anima jubler over forbuddet, der er et vink med en vognstang til danske politikere, som måske har været misinformerede i spørgsmålet.
25 organisationer i fælles opråb: Ingen dispensation til dårlig dyrevelfærd9.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen arbejder målrettet for, at danske minkavlere kan få dispensation til at fortsætte produktionen på trods af, at mink er kommet på EU’s liste over invasive arter. Det møder nu hård kritik fra 25 organisationer, der i et brev til EU-Kommissionen opfordrer til, at Danmark får afslag på ansøgningen.
Endelig retfærdighed for dyrene: Anima jubler over planer om markant strafskærpelse10.9.2025 10:01:10 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen har netop meldt ud, at den nu vil skrive grov dyremishandling ind i straffeloven med en strafferamme på op til seks års fængsel. Det vækker stor glæde i dyreværnsorganisationen Anima, som i flere år har kæmpet for netop dette. Der er tale om et skelsættende løft af dyrenes status i retssystemet, lyder det fra organisationen.
Ingen straf trods rædsler på minkfarm: 34 skadede dyr aflivet1.9.2025 15:43:32 CEST | Pressemeddelelse
Fødevareminister kaldte i samråd billeder af skambidte mink ubehagelige at kigge på. Men en netop offentliggjort afgørelse fra politiet har frikendt avlerne ved ikke at rejse sigtelse i sagen. Dermed er det klart, at voldsomme skader og syge dyr accepteres på de genåbnede danske minkfarme. Politikere og dyrevenner raser over, at regeringen ikke griber ind.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum