Anima til fødevareminister: Stop blodfarmene nu!

Gennem de seneste uger har Anima i samarbejde med den tyske dyrevelfærdsorganisation Animal Welfare Foundation sat fokus på Islands såkaldte ‘blodfarme’, hvor drægtige heste får tappet store mængder blod. Blodet bruges til at fremstille fertilitetshormonet PMSG, som anvendes industrilandbrug.
Hopperne bliver udsat for systematisk vold, og det er ekstremt belastende for de gravide dyr ugentligt at få tappet op mod 20% af deres samlede blodvolumen.
Anima opfordrede i januar fødevareministeren og sundhedsminister Magnus Heunicke til at arbejde for forbud mod import og produktion af PMSG i Danmark såvel som i EU. Derfor glæder det organisationen, at der nu er udsigt til resolut handling.
“Desværre er vi som samfund alt for vant til at læse om landbrugsdyr, der holdes under horrible forhold. Men blodfarmene er et ualmindeligt grotesk fænomen. Gravide dyr bliver ugentligt med vold og magt fikseret og får jaget en 5 mm. tyk kanyle i halspulsåren. I løbet af 2,5 måned får de ugentligt tappet 20% af deres blod. Alt sammen for et unødvendigt produkt, som der findes alternativer til”, udtaler kampagneleder Sara Rasmussen.
Blodfarme bør straks forbydes
Det er nu op til sundhedsminister Heunicke og fødevareminister Prehn i samarbejde at sikre et flertal for et forbud mod import og brug af PMSG. For det er naivt at forestille sig, at blodindustrien kan reformeres, så den tilgodeser dyrenes velfærd, og blodfarme er og bliver etisk uforsvarlige, lyder det fra Anima:
“Grundlæggende er der intet godt argument for at tillade blodfarme. Selvfølgelig skal vi ikke gøre heste drægtige med det formål at tappe dem for store mængder blod, når der findes alternativer. Det er unødvendige, meningsløse overgreb på gravide dyr”, udtaler kampagneleder, Sara Rasmussen.
Lige til højrebenet
Det er den tyske organisation AWF, der har dokumenteret forholdene på de islandske blodfarme, og sammen med Anima og ti andre dyrevelfærdsorganisationer kastet lys over blodindustrien.
Europa-Parlamentet anmodede i oktober 2021 EU-Kommissionen om at fremsætte forslag om forbud mod import og produktion af PMSG. I Schweiz er landbrugsindustrien ved at vedtage en intern aftale om at stoppe brugen af præparater fremstillet af hesteblod.
Dyrlæger tilknyttet den danske svineproduktion har meldt ud, at produktet ikke er nødvendigt i produktionen og dermed lige så vel kunne tages af markedet.
Der burde således ikke være noget til hinder for, at fødevareministeren og sundhedsministeren i fællesskab hurtigst muligt officielt bakker op om et EU forbud mod produktion og import af PMSG, mener Anima:
“Det er dejligt, at alle er enige om, at vi kan blive fri for PMSG. Med det betyder også, at vi lige nu står i den absurde situation, at hestene udsættes for en masse unødvendige lidelser for et produkt, som ingen rigtig efterspørger. Et forbud mod produktion og import af PMSG ligger dermed lige til højrebenet, og mens vi venter på EU, bør Danmark gå foran med et nationalt forbud.”
Kontakter
Sara RasmussenKampagneleder, Anima
Tlf:81611084skr@anima.dkBilleder
Information om Anima
Anima er en dansk dyreværnsforening, som blev stiftet i 2000. Vi arbejder for, at dyr skal respekteres, ikke mishandles. Dette gælder uanset om det handler om kæledyr, landbrugsdyr, pelsdyr, forsøgsdyr eller dyr i underholdning.
Anima sætter ind, hvor der er et behov og vi arbejder målrettet for at opnå konkrete resultater for dyrene. Vi har fokus på at påvirke både politikere, virksomheder og forbrugere. Animas fornemmeste opgave er at være en stemme for dyrene, da de ikke kan tale for sig selv.
Følg pressemeddelelser fra Anima
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Anima
Endelig retfærdighed for dyrene: Anima jubler over planer om markant strafskærpelse10.9.2025 10:01:10 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen har netop meldt ud, at den nu vil skrive grov dyremishandling ind i straffeloven med en strafferamme på op til seks års fængsel. Det vækker stor glæde i dyreværnsorganisationen Anima, som i flere år har kæmpet for netop dette. Der er tale om et skelsættende løft af dyrenes status i retssystemet, lyder det fra organisationen.
Ingen straf trods rædsler på minkfarm: 34 skadede dyr aflivet1.9.2025 15:43:32 CEST | Pressemeddelelse
Fødevareminister kaldte i samråd billeder af skambidte mink ubehagelige at kigge på. Men en netop offentliggjort afgørelse fra politiet har frikendt avlerne ved ikke at rejse sigtelse i sagen. Dermed er det klart, at voldsomme skader og syge dyr accepteres på de genåbnede danske minkfarme. Politikere og dyrevenner raser over, at regeringen ikke griber ind.
Protest mod tyrefægtning foran spansk ambassade4.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dyreværnsorganisationen Anima kræver, at Spanien fjerner tyrefægtning som en del af landets officielle kulturarv. Næsten 70.000 danskere og over 715.000 spaniere bakker op om kravet.
Ny ekspertrapport: Alvorlig lidelse er uundgåelig på pelsfarme30.7.2025 17:29:31 CEST | Pressemeddelelse
En ny udtalelse fra EFSA som rådgiver EU om dyrevelfærd slår fast, at der er alvorlige problemer med dyrevelfærden på pelsfarme og ingen mulighed for at ændre på dette i de nuværende bursystemer. Samtidig viser ny måling, at et stort flertal af danskere tager afstand fra at opdrætte dyr for deres pels.
Anima tilbyder Coop-direktør et kursus i ledelse: udfas turbokyllinger nu29.7.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Dyreværnsorganisationen Anima skruer op for presset på Coops administrerende direktør, Thor Skov Jørgensen, i en ny kampagne. Med helsidesannoncer i landsdækkende medier inviteres direktøren på et gratis ”ledelseskursus i dyrevelfærd” – et lynkursus i turbokyllingers virkelighed og i, hvordan en ansvarlig leder tager de rigtige beslutninger og udfaser salget af alle turbokyllinger i Coop.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum