Coop Danmark A/S

Änglamark vinder Sustainable Brand Index 2023

Del
De danske forbrugere peger på Änglamark, når de skal vælge det mest bæredygtige brand. Det er Ânglamarks stærke position inden for økologi, høj troværdighed og koblingen til Coop, der sender Änglamark til tops på Sustainable Brand Index 2023.
Signe D. Frese, CSR-direktør i Coop. (Foto: Coop)
Signe D. Frese, CSR-direktør i Coop. (Foto: Coop)

Änglamark bliver betragtet som det mest bæredygtige brand af de danske forbrugere. Det viser det netop offentliggjorte Sustainable Brand Index. Sustainable Brand Index måler hvert år, hvordan forbrugerne opfatter varemærker ud fra et bæredygtighedsperspektiv, og i 2023 indtager Änglamark fra Coop førstepladsen.

Signe D. Frese, CSR-direktør i Coop, siger:

”Hele ideen bag Änglamark er at give forbrugeren, der vil tage gode valg for sig selv og miljøet, ét mærke at orientere sig efter. Derfor gør det mig rigtig glad, at det netop er forbrugerne, der peger på Änglamark som det mest bæredygtige brand. Det viser, at de forstår Coops hensigt med Änglamark og de værdier, der ligger bag mærket.”

Ifølge Erik Elvingsson Hedén, der er stifter af Sustainable Brand Index, vinder Änglamark førstepladsen på grund af brandets stærke position inden for økologi, på grund af høj troværdighed og på grund af sammenkoblingen til Coop.

”Det er ikke overraskende, at Änglamark vinder. Det er et brand, der har opbygget sin styrke inden for økologi i årtier og er med i de fleste danskeres liv," siger han.

Om Änglamark

Änglamark dækker over økologiske eller allergi- og miljøvenlige produkter fra Coop af høj kvalitet. Änglamark-serien har mere end 1.200 forskellige produkter inden for de fleste kategorigrupper, og køber man Änglamark, får man produkter uden overflødig kemi og skadelige stoffer. Alle produkter er godkendt af relevant mærkningsordning.

Om SB Index 2023

Sustainable Brand Index er en uafhængig undersøgelse på tværs af brancher og landegrænser. Undersøgelsen består i 2023 af næsten 1 .600 brands, 36 brancher, 80.000 forbrugerinterviews i Europa. Det er virksomheden SB Insight, der står bag Sustainable Brand Index.

Nøgleord

Kontakter

Signe D. Frese, CSR-direktør, Coop
M: signe.frese@coop.dk
T: +45 30 91 92 46


Emil Ulrichsen, senior kommunikationsrådgiver, Coop
M: emil.birkving.ulrichsen@coop.dk
T: +45 26 66 90 68


Erik Elvingsson Hedén, stifter af Sustainable Brand Index
M: erik.heden@sb-insight.com
T: +46 (0)708 651 397

Billeder

Signe D. Frese, CSR-direktør i Coop. (Foto: Coop)
Signe D. Frese, CSR-direktør i Coop. (Foto: Coop)
Download
Änglamark-familien dækker over 1.200 forskellige produkter. (Foto: Coop)
Änglamark-familien dækker over 1.200 forskellige produkter. (Foto: Coop)
Download
Änglamark vinder Sustainable Brand Index 2023. (Foto: Coop)
Änglamark vinder Sustainable Brand Index 2023. (Foto: Coop)
Download

Information om Coop Danmark A/S

Coop Danmark A/S
Coop Danmark A/S
Roskildevej 65
2620 Albertslund

43864386

Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Coop Danmark tilbagekalder Dybfrost Änglamark økologiske hakket spinat 400 g grundet fund af metalstykker.2.6.2023 17:44:03 CEST | Pressemeddelelse

Hvilken vare: Änglamark økologisk hakket spinat - DYBFROST EAN: 7340011481782 Bedst før dato: 07/05/2024 -Batch nr. L231126 22/02/2025 - Batch nr. L305326 Solgt i: Kvicklys butikker, SuperBrugsens butikker, Dagli'Brugsens butikker, Coop.dk/mad. Virksomhed, der tilbagekalder: Coop Danmark A/S Årsag: Producenten har konstateret fund af metalstykker. Råd til forbrugerne: Skulle du have varen opbevaret, kan varen leveres tilbage til butikken, hvor den er købt eller kassere den. Kontaktperson: Kvalitetschef Malene Teller Blume, Coop Danmark, tlf. 51593134.

Fire nye 365discount butikker åbner i det centrale København i juni30.5.2023 11:37:57 CEST | Pressemeddelelse

Fredag den 2. juni kl. 7 åbner en spritny 365discount på Nørre Voldgade 76, Kbh K. Butikken på Nørreport er den første i rækken af fire Københavnske Irma-butikker, der genåbner som 365discount fra fredag 2. juni og tre uger frem. Butikkerne er blevet ombygget og står nu klar til at invitere kunderne ind til skarpe priser, nyt grønt design og masser af økologi. Butikken på Nørreport er en af de helt store åbninger og der vil være et brag af en åbningsfest, hvor vi byder på: 365Økologi kaffe om morgenen Dj/Musik Gratis gaveposer til de første 50 kunder 365Økologi koldskål smagsprøver med Tobias Hamann foran butikken fra kl. 8-10. Smagsprøver fra vores leverandører Oatly, Hansen is & Ålbæk mellem kl. 13-19 Uddeling af croissanter og flyers på Nørreport st. fra kl. 7-10 Uddeling af 365discount balloner på Nørreport st. De tre næste butikker der åbnes er: Nordre Fasanvej 175, 2000 Frederiksberg: Åbningsfest kl. 8 d. 9. juni Rantzausgade 11a, 2200 Kbh N: Åbningsfest kl. 8 d. 23. juni Mozarts

Nu vil flere iværksættere med handicap bruge crowdfunding til at realisere deres idéer30.5.2023 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Flere mennesker med handicap vælger iværksætteri som deres vej ind på arbejdsmarkedet. En af dem er Louise Castella Bernburg, som er kørestolsbruger og har skrevet en børnebog om at blive forældre med handicap. Louise og flere andre iværksættere med handicap lancerer nu crowdfunding-projekter for på den måde at markedsteste deres idéer og forhåbentligt få opbakning til at realisere dem.

Nye tal fra Coop: Danskernes indkøbsvaner giver positiv klimaeffekt24.5.2023 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Tal fra Coop viser, at CO2-udledningen fra den gennemsnitlige solgte vare i 2022 er reduceret med lidt over én procent. Det har ført til en samlet reduktion på 50.000 ton CO2 i Coops udledning, og den positive udvikling ser ud til at forsætte i 2023. Der bliver lagt mere grønt og mindre kød i kurven, og indkøbene bliver bedre planlagt. Danskerne handler med andre ord mere klimavenligt.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum