Analyse: Erhvervsfaglige studenter kommer hurtigt i job
1.7.2021 05:15:00 CEST | AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd | Pressemeddelelse

UDDANNELSE
66 procent af de nyuddannede erhvervsfaglige studenter fra 2019 var i job, året efter de færdiggjorde deres EUX-uddannelse. Samtidig var 16 procent begyndt på en videregående uddannelse.
Det viser analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd, der har undersøgt erhvervsfaglige studenters videre færd efter uddannelsen på baggrund af data fra Danmarks Statistik.
”Analysen viser først og fremmest, at kombinationen af studenterhuen og svendebrevet er attraktiv i virksomhedernes øjne. At mange erhvervsfaglige studenter tilmed læser videre, viser bare, at EUX-uddannelsen er en adgangsbillet, der åbner for mange muligheder,” siger Mie Dalskov Pihl, chefanalytiker og projektchef i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.
EUX kan være med til at modvirke den massive mangel på faglærte, som Danmark står overfor, mener hun.
”Da man lancerede EUX som uddannelse, lød der nok lidt bekymring for, om mange af de erhvervsfaglige studenter blot ville kigge mod de videregående uddannelser og dermed ikke imødekomme virksomhedernes efterspørgsel efter faglært arbejdskraft. Men tallene dokumenterer, at de erhvervsfaglige studenter før noget andet søger mod beskæftigelse,” siger Mie Dalskov Pihl.
”Der kommer til at være mangel på faglærte på det danske arbejdsmarked, hvis vi ikke gør noget. Forhåbentlig vil EUX-muligheden skubbe til en udvikling, hvor flere ser de mange fordele ved en erhvervsuddannelse,” siger hun.
EUX vinder frem
EUX er en relativt ny uddannelse, der for alvor blev udrullet med EUD-reformen i 2015 efter en årrække med pilotforsøg. Uddannelsen er en erhvervsuddannelse med indbyggede gymnasiale fag. Det vil sige, at man kombinerer sin uddannelse til for eksempel elektriker, procesoperatør, tømrer, smed eller social- og sundhedsassistent med en række fag på gymnasialt niveau som dansk, engelsk, matematik og samfundsfag.
I skoleåret 2020 afsluttede knap 1.600 en erhvervsuddannelse som EUX. I 2019 var det lidt mere end 1.300.
”EUX’en vinder stille og roligt frem, efterhånden som kendskabet til uddannelsen øges. Uddannelsen appellerer nok til mange unge, der gerne vil kombinere det teoretiske med det mere praktiske,” siger Mie Dalskov Pihl.
Analysens hovedkonklusioner
- 65,6 pct. af de nyuddannede faglærte med en EUX fra 2019 var i lønmodtagerbeskæftigelse året efter endt uddannelse. Andelen er størst blandt tømrere, handels- og detailuddannede.
- 15,6 pct. af de faglærte med en færdiggjort EUX i 2019 var i gang med en videregående uddannelse året efter. Andelen var højest blandt elektrikere, smede og mekanikere.
- I analysen er også 2020-årgangens videre færd undersøgt. 68,0 procent af de nyuddannede var i beskæftigelse i november samme år. 7,7 procent var i gang med en videregående uddannelse.
- Mellemlange videregående uddannelser er de mest populære blandt nyuddannede faglærte med en EUX.
- 1.569 færdiggjorde en EUX i 2020. I 2019 var det 1.306.
Om EUX
- De første pilotforløb med EUX blev sat i gang i 2010-2011, og med EUD-reformen i 2015 blev det muligt at kombinere flere uddannelser med EUX.
- EUX er en ungdomsuddannelse, hvor man kombinerer en erhvervsuddannelse med en gymnasial eksamen. Det vil sige, at man bliver erhvervsfaglig student med både svendebrev og studenterhue.
- Som erhvervsfaglig student har man samme muligheder for at læse videre som dem, der har taget en gymnasial uddannelse.
Kontakter
Mie Dalskov PihlChefanalytiker
Tlf:26 20 40 36md@ae.dkJesper KirkbakKommunikationschef
Tlf:50 73 71 34jk@ae.dkBilleder
Links
Information om AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
AE - Arbejderbevægelsens ErhvervsrådReventlowsgade 14, 1. sal
1651 København V
3355 7710https://www.ae.dk/
Arbejderbevægelsens Erhvervsråd er en økonomisk-politisk tænketank og et samfundsøkonomisk analyseinstitut, der arbejder for at fremme den sociale retfærdighed i Danmark. AE’s overordnede formål er at udarbejde og formidle samfunds- og erhvervsøkonomisk viden samt løsningsideer til gavn for lønmodtagerne og for at fremme den sociale retfærdighed.
Følg pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
Analyse: At fjerne flyafgiften sender 862 millioner kroner til udlændinge og københavnere21.3.2026 07:05:00 CET | Pressemeddelelse
Hvis afgiften på flyrejser bliver afskaffet, vil udlændinge og rejselystne københavnere få mest ud af det, viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Både Dansk Folkeparti og Danmarksdemokraterne har foreslået at fjerne flyafgiften.
Se tallet for din kommune: At fjerne arveafgiften gavner især i København og Nordsjælland20.3.2026 06:05:00 CET | Pressemeddelelse
Jyder får mindst ud af de milliarder af kroner, som Danmarksdemokraterne, Dansk Folkeparti og andre borgerlige partier vil bruge på at fjerne arveafgiften, viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Pengene sendes i høj grad til København og Nordsjælland.
Moderaternes nye aktieskat forgylder den rigeste procent18.3.2026 11:06:18 CET | Pressemeddelelse
Ni ud af ti indkomstgrupper taber penge på Moderaternes forslag om en ny aktieskat, viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Til gengæld vinder den rigeste procent af danskerne næsten 90.000 kroner om året.
Borgerlige partier vil reelt hæve private skolers statstilskud til over 83 procent18.3.2026 08:05:00 CET | Pressemeddelelse
Statstilskuddet til private skoler nærmer sig reelt 80 procent af udgifterne per elev i den almene folkeskole, viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Tilskuddet vil runde 83 procent, hvis borgerligt forslag bliver til virkelighed.
Den rigeste procent har vundet flest kroner: Skatterne er lempet med 127 milliarder kroner siden årtusindeskiftet18.3.2026 05:05:00 CET | Pressemeddelelse
Lidt mere end 168.000 kroner ekstra om året kommer den rigeste procent af danskerne til at have til sig selv, når alle aftalte skattereformer siden år 2000 er udrullet, viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Mindre velfærd har samtidig betydet, at de fattigste samlet set har tabt på de samme skattereformer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
