Alle er inviteret: Oh Land synger på catwalken, når Københavns største modeshow vender tilbage
Normalt kan den københavnske modeuge let føles som lukket land for den brede befolkning. Men moden er for alle, og den er både kunstnerisk og kommerciel. Med det afsæt slår modemessen CIFF for anden gang dørene op til et drømmeland af et gigantmodeshow mandag d. 7. august i Bella Arena inkl. minikoncerter med Oh Land og Emil Kruse. Billetterne er netop sat til salg for 85 kr. pr. stk.

De danske modebranchelegender Uffe Buchard og Jens Løkke fra Darling Creative Studio tager igen de kreative tøjler, når CIFF – Copenhagen International Fashion Fair - følger op på februars premieresucces med en storstilet Fashion Show Experience. Titlen dækker over en timelang produktion på internationalt niveau, hvor stribevis af modeller fremviser højdepunkter fra butikkernes købeklare womenswear- og menswear-kollektioner i Bella Arena, som forvandles til et analogt drømmelandskab for en aften.
”Med vores Fashion Show Experience skaber vi ikke kun en platform, der hylder modebranchen i sin fulde og fortjente bredde og slår tonen for modeugen an. Målet er tillige at medvirke til at demokratisere modeugens tilbud målrettet de almene forbrugere, som er stærke drivere for branchens fortsatte kreative udvikling og økonomiske trivsel,” siger Director of CIFF, Sofie Dolva.
Musikalske topnavne og kendte brands går hånd i hånd
Over 1.200 publikummer får mulighed for at indtage tribunerne til modeshowet, som også omfatter drømmende koncertoplevelser i selskab med topnavne fra den danske musikscene: Både Oh Land - med det borgerlige navn Nanna Øland Fabricius - og ’Væbnet med vinger’-stjernen Emil Kruse lægger vejen forbi catwalken.
De mange looks til produktionen håndplukkes fra danske, nordiske og internationale brands, som udstiller til CIFF x Revolver-messen i Bella Center Copenhagen under Copenhagen Fashion Week, samt fra brands, der har permanente CIFF-showrooms i huset. Blandt højdepunkterne kan nævnes mærker som Works and Days, Angulus, Notes du Nord, Envelope1976, ISNURH, Gant, Modström, Billi Bi, Past Tense Studio og Lindbergh.
En smuk pre-show oplevelse i vente
Inden der blændes op for selve modeshowet, er der mulighed for at for at gå på opdagelse i CIFF Beauty-området af den store branchemesse, som normalt er lukket land for private forbrugere. Her vil der være rød løber, fotovæg og mulighed for at dufte, røre og teste de nyeste produkter fra skandinaviske og internationale branduniverser som Rudolph Care, Mantle, HONEY og Woods m.fl., samt møde folkene bag.
”Vi har i år omdannet Bella Arenas vidstrakte foyer til en beauty-udstilling, som går hånd i hånd med modemessen i sin mere tøjtraditionelle forstand. Derfor er det oplagt, at showgæsterne får adgang til at udforske området, inden lyset dæmpes, baren åbner og forestillingen starter,” slutter Sofie Dolva
Praktisk information
- Hvad? CIFF Fashion Show Experience
- Hvornår? Mandag d. 7. august 2023 kl. 17:00. Dørene åbner til CIFF Beauty kl. 15:30
- Hvor? Bella Arena ved Bella Center Copenhagen. Indgang 4 for foden af AC Hotel Bella Sky
- Hvor meget? 85 kr. pr. person
- Hvordan? Begrænset antal billetter via dette link
Nøgleord
Kontakter
Kaspar Mørk AriantoKommunikationsdirektørBellagroup
Tlf:+45 22 15 56 57kaar@bellagroup.dkBilleder
Bellagroup A/S
Bellagroup er en af Danmarks største virksomheder inden for hoteller, konferencer, events og hospitality.
Venuedelen består af kongres-, event- og mødedestinationerne Bella Center Copenhagen, Bella Arena og Bella Sky Conference & Event, CIFF Showrooms og International House. Bellagroups egenproducerede, store events tæller bl.a. CIFF - Copenhagen International Fashion Fair, Bogforum og Copenhagen Gaming Week.
Bellagroup driver tre hoteller med internationalt anerkendte brands: Crowne Plaza Copenhagen Towers, AC Hotel Bella Sky Copenhagen og Copenhagen Marriott Hotel med til sammen næsten 1.600 værelser
Følg pressemeddelelser fra Bellagroup A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Bellagroup A/S
CIFF x FINE CHAOS ANNOUNCE NEXT STEPS FOR THEIR PARTNERSHIP AT CIFF 667.1.2026 12:51:16 CET | Pressemeddelelse
CIFF and FINE CHAOS proudly announce the next steps for their partnership at CIFF 66, presenting The Market: a co-created cultural space, redefining how next-generation fashion fairs operate.
CIFF og Mr. styrker partnerskabet på CIFF 6618.12.2025 11:03:49 CET | Pressemeddelelse
CIFF og Indkøbsforeningen af 1964, som står bag kæderne Mr. og Din Tøjmand, tager deres samarbejde til et nyt niveau på den kommende CIFF 66 i januar 2026. De får et dedikeret område på 300 m² i B-hallen, hvor herresegmentet samles, og hvor kreativitet, kollektioner og kommercielle styrker mødes på tværs af branchen.
Bellagroup opnår international certificering for bæredygtighedsindsats9.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Bellagroup, en af Nordens førende virksomheder inden for hoteller, konferencer, messer og hospitality, er det første store eventcenter i verden, der er blevet B Corp-certificeret.
Transforming the CIFF Entrance into an Immersive Cultural Universe2.12.2025 15:35:28 CET | Pressemeddelelse
Copenhagen / Milan, 26 November 2025 – CIFF and 10 Corso Como are proud to announce their collaboration for Copenhagen Fashion Week, January 2026, presenting a fully reimagined entrance experience for CIFF 66. This marks the first time the Milanese concept store brings its iconic universe to Copenhagen.
Danmarksmesterskabet i Fortnite afgøres live til Copenhagen Gaming Week 202625.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den 12. februar 2026 bliver det afgjort, hvem der er danmarksmester i Fortnite, der er det mest spillede spil i Danmark. Finalen løber af stablen under Copenhagen Gaming Week, der er den største spilfestival i Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

