Coop Danmark A/S

Alle Coop Danmarks butikker er fossilfrie om et år

Del

Regeringen har i dag lanceret reformudspillet ’Danmark kan mere II’, der skal sikre en hurtigere grøn omstilling.

Det bakker Coop op om.

”Udspillet flugter med vores egne ambitioner for klima-omstilling, hvor vi har været i fuld gang siden 2018 og næste år når en vigtig milepæl,” siger klimachef Jonas Engberg, Coop.

Senest 1. juni 2023 vil alle Coop Danmarks butikker være uden gas- og olie som energikilder. Varmepumper, solceller og andre grønne energiformer vil da have erstattet de fossile.

Over de seneste fem år har Coop en lang række konkrete ting for at reducere klimabelastningen af virksomhedens egen drift:

Siden 2018 har Coop blandt andet:

  • Investeret massivt i energibesparelser i form af varmepumper, udfasning af olie- og gasfyr, udskiftning af køleanlæg, installation af varme-genindvindingsanlæg, og har udskiftet alle lyskilder til LED i mere end 1000 butikker.
  • Bygget solcelleanlæg på lagerbygninger og butikker, der samlet dækker 15.000 m2, og siden 2019 har genereret strøm svarende til 730 husstandes årsforbrug.
  • Det har resulteret i, at CO2e-udledningen fra Coops egen drift er reduceret med 37 procent fra 2018 – 2021.

Coops klimaplan er foreløbigt lagt frem til 2030, og indeholder kontinuerlige energiforbedringer og massive investeringer i dette år for år. Målene i Coops klimaplan er, at CO2e-udledningen fra Coops egen drift er reduceret med 75% i 2025 og at Coops egen drift er klimapositiv i 2030.

”Klima-omstillingen er både vigtig for Coop som forretning, og for vores kunder. Også derfor kommer vi til at fortsætte med mange markante initiativer, der reducerer klimabelastningen, der er forbundet med forbrug af dagligvarer,” siger Jonas Engberg.

Coops klimaplan  er som den eneste dagligvarehandel i Danmark godkendt af det anerkendte Science Based Target Initiative, som betyder, at planen flugter med Parisaftalens målsætninger.

Yderligere information: Klimachef Jonas Engberg, 2679 9153

Billeder

Information om Coop Danmark A/S

Coop Danmark A/S
Coop Danmark A/S
Roskildevej 65
2620 Albertslund

43864386

Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

SuperBrugsen og Kvickly i helt nyt samarbejde med DR Salg om årets julekalender, Theo & Den Magiske Talisman30.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse

SuperBrugsen og Kvickly har i tæt samarbejde med DR Salg udviklet en aktivitetsbog til børn, der udfolder årets julekalender. Med bogen følger kuponer, som man bruger til løbende at hente gratis gaver i ens lokale butik. Som noget nyt behøver man altså ikke foretage køb i butikken for at samle. Gaverne kan være klistermærker og klip-ud-figurer, som bruges til at udføre bogens aktiviteter og fuldende bogen.

Coop klar med hidtil største kampagne for eget varemærke19.9.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse

” Det kræver lidt mere at være vare i Coop”. Det er overskriften for den hidtil mest omfattende kampagne for Coops største eget varemærke, der hedder Coop, som omfatter cirka 3000 forskellige varer i de fleste kategorier. Fra i dag og i de kommende uger kan man møde budskabet på plakater i byer over hele landet, på TV, i dagblade, sociale medier mv. ”Med kampagnen vil vi gerne pege på det, der er en central del af Coops DNA, nemlig at vi på mange varer gør os ekstra umage på kundernes vegne, så de får kvalitet for pengene, når de køber Coops egne varemærker,” siger senior marketingchef Heidi Kessler, Coop. Kampagnen, der er udarbejdet sammen med Republica, viser med eksempler, nogle af de kvaliteter, der er ved varer, der bærer Coop-navnet. Det gælder konservesdåserne, hvor dåserne i Coops eget mærke er uden hormonforstyrrende bisphenoler. Ja, faktisk er det 10 år siden, at Coop indførte et forbud. Ikke fordi vi skulle, men fordi det var rigtigt. Først fra i år og med implementering he

Brugsen butik nummer 100 åbnet18.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse

Danmarks største kæde af lokale nærbutikker har nu konverteret butik nummer 100 fra Dagli´Brugsen til Brugsen. Det er sket i Brylle på Fyn. Over de kommende 15 måneder vil yderligere 170 butikker bliver bygget om til Brugsen. Dermed vil alle kædens 270 butikker være moderniseret med fælles navn ved udgangen af 2026. ”Kunderne tager rigtig godt imod de moderniserede butikker. Samtidig vækker det både stolthed og glæde blandt vores mange erfarne medarbejdere, når Brugsen navnet vender tilbage på butikkernes facader. Det betyder samtidig at vi igen kan sige; Vi mødes i Brugsen,” siger kædedirektør Torben B. Andersen, Brugsen. Kæden er især stærk i mindre samfund, hvor det ofte er byens sidste butik. Men i løbet af seneste to år har Brugsen også forbedret sin position i det centrale København efter overtagelse af 12 tidligere Irma-butikker. 11 ud af 12 af butikkerne har i dag en større omsætning end da de var Irma-butikker. Den 3. oktober åbner Brugsen en helt ny butik på Hellerup Station,

Vinderne af Produktprisen og Irma-Prisen 2025 er fundet4.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse

Sol over Gudhjem har, sammen med Kvickly og SuperBrugsen, igen sat dansk madiværksætteri i centrum med kåringen af vinderne i Produktprisen og den nye Irma-Prisen 2025, hvor vinderen nu kan se frem til at indgå i Irma-vareserien. Den spændende finale fandt sted på Coops hovedkontor i Albertslund, hvor lokale producenter med fokus på innovation, kvalitet og smag inden for kategorierne MAD, DRIKKE, KONFEKTURE og INNOVATION blev hyldet.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye