Aldrig sket før: Dansker løber med førstepræmien i tirsdagens Eurojackpot trækning
Her til morgen kan en heldig dansker vågne op som mangemillionær efter at have ramt de fem vindertal og to stjernetal på én række på sin kupon. Den umanerligt heldige vinder kan derfor se frem til at få 63 skattefrie millioner ind på kontoen.

Hold på hat og badevinger. Har du været i Lalandia for nyligt, så er det måske dig, der er den heldige vinder af hele 63.287.630 danske kroner. Vinderkuponen er nemlig købt i Lalandia Holiday Store i Rødby.
”Her fra Danske Spil skal der lyde et stort tillykke til den heldige vinder. Vi synes, det er en fest hver gang, at en dansker vinder i vores lotterier. Vores specialuddannede rådgivere sidder klar til at tage hånd om dem, der vinder større gevinster, så vi er sikre på, at overgangen fra almindeligt bemidlet til mangemillionær går så let og gnidningsfrit som muligt,” siger Malene Mølgaard, som er adm. direktør i Danske Lotteri Spil.
En tirsdag udover det sædvanlige
Eurojackpot havde premiere den 23. marts 2012 og trækkes fast både tirsdag og fredag aften. Og i aftes skete det så for første gang i danmarkshistorien, at førstepræmien en tirsdag skulle falde i danske hænder. Og således blev en ganske almindelig tirsdag 63 millioner gange sjovere for en nybagt mangemillionær.
Danske Spil har endnu ikke talt med vinderen, men vi ønsker et stort tillykke.
Vindertal fredag uge 8:
13, 20, 34, 38, 43
Stjernetal fredag uge 8:
3, 6
Eurojackpot
- Eurojackpot havde premiere den 23. marts 2012 og trækkes fast hver fredag og tirsdag aften. Maks.puljen er 750 mio. kr.
- Både spillere i Finland, Slovenien, Holland, Estland, Tyskland, Italien, Spanien, Norge, Sverige, Island, Letland, Litauen, Kroatien, Ungarn, Tjekkiet, Slovakiet, Polen og Danmark er med i kampen om de gigantiske puljer, som skal gøre europæiske lotterispillere til multimillionærer.
- Den højeste danske gevinst blev vundet i 2022, hvor en heldig dansker vandt 759.318.630 kr.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Danske Spil: Gustav er IKKE danskernes favorit20.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I sidste uge meldte Danske Spil ud, at Gustav Salinas var storfavorit til at vinde årets Vild med dans. Nu viser det sig lidt overraskende, at Danske Spils kunder på Oddset hellere spiller på en anden vinder.
Dansker vandt 760 millioner sidste år – spiller også med i aften19.9.2025 08:49:16 CEST | Pressemeddelelse
Der er 750.000.000 kroner i puljen i Eurojackpot i aften – læs her, hvad sidste sommers vinder af 760 millioner kroner har brugt (en lille del af) gevinsten på.
Træt af dårligt vejr? Danske Spil har vilde 735 millioner i Eurojackpot puljen i aften16.9.2025 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
DMI forudser regn og rusk, men Danske Spils prognose for Eurojackpot byder på 735 millioner kroner til en enlig vinder i aften – og så kan man jo bare rejse derhen, hvor vejret passer.
Lotto: Suverænt største gevinst i over et år14.9.2025 08:44:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig dansker vandt i weekenden Lottos suverænt største gevinst i mere end et år: Vedkommende kan se frem til svimlende 20.000.000 skattefrie kroner. Se her, hvor lykken slog ned.
Ved at være på tide: Lander Eurojackpots førstepræmie i Danmark igen?12.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Eurojackpot har 634 millioner kroner i førstepræmiepuljen i aften – og samtidig er det ved at være unormalt længe siden, den seneste førstepræmie blev vundet herhjemme.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum