Akademikerne: Hjælpepakke til sundhedsvæsnet er vigtig
5.12.2021 21:31:14 CET | Akademikerne | Pressemeddelelse
Lars Qvistgaard, formand for Akademikerne, udtaler:
”Det er glædeligt, at regeringen træder til med en yderst tiltrængt økonomisk indsprøjtning til medarbejderne i vores sundhedsvæsen, der står hårdt presset af coronakrisen. Uden deres indsats, havde vi ikke klaret os så trygt igennem den alarmerende coronasituation, som vi gør nu”, siger Lars Qvistgaard, formand for Akademikerne.
”Jeg er glad for, at regeringen med sin hjælpepakke har valgt en løsning, så arbejdspladserne og det lokale niveau, nu kan prioritere midlerne og bruge dem til medarbejderne, hvor det er bedst”, siger Lars Qvistgaard.
Yderligere information
Kontakt Lars Qvistgaard, formand for Akademikerne: lq@ac.dk, 21472686
Hovedorganisationen Akademikerne repræsenterer 447.00 offentligt og privat ansatte med en videregående uddannelse, herunder faggrupper i sundhedsvæsnet som læger, jordemødre, fysioterapeuter, farmaceuter mv.
Nøgleord
Kontakter
Jens AlkjærChefkonsulent
Presse, kommunikation
Information om Akademikerne
Om Akademikerne
Akademikerne er en partipolitisk uafhængig paraplyorganisation for 28 faglige organisationer, der organiserer akademisk uddannede i Danmark. Akademikerne repræsenterer pr. 1. januar 2022 ca. 465.000 medlemmer med en lang videregående uddannelse.
Akademikerne samarbejder med medlemsorganisationerne for at sikre et attraktivt akademisk arbejdsmarked. Akademikerne skal øge akademikernes indflydelse i samfundet.
Følg pressemeddelelser fra Akademikerne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Akademikerne
Bekymret formand: PISA-problemet rækker langt ud over folkeskolen10.9.2026 15:22:27 CEST | Pressemeddelelse
Akademikerne bakker regeringens nye initiativer op, der skal ændre på den negative udvikling hos skoleelevers faglighed. ”Det er et alarmsignal for hele det danske videnssamfund”, siger formand for den samlede akademiske fagbevægelse, Tomas Kepler.
Modsvar: Derfor skal ledere uddannes i psykisk arbejdsmiljø28.8.2026 10:33:50 CEST | Pressemeddelelse
Et forslag om obligatorisk uddannelse af ledere i psykisk arbejdsmiljø er ikke “curlingledelse”. Det er kompetent ledelse. Sådan lyder meldingen fra Tomas Kepler, formanden for Akademikerne, efter Linda Nordstrøm Nissen, underdirektør i arbejdsgiverorganisationen TEKNIQ, i Børsen har kritiseret forslaget om, at alle ledere skal have obligatorisk uddannelse i psykisk arbejdsmiljø.
Akademikere: Bomstærk økonomi skal også være stærk i fremtiden27.8.2026 15:10:49 CEST | Pressemeddelelse
Dansk økonomi buldrer derudaf takket være en tårnhøj beskæftigelse. Men festen fortsætter kun, hvis vi nedbringer stress og skaber et mere fleksibelt pensionssystem, siger Tomas Kepler, formand for Akademikerne.
500.000 akademikere om regeringsgrundlaget: Endelig tager vi et opgør med stress2.6.2026 17:53:14 CEST | Pressemeddelelse
Akademikerne har store roser til det nye regeringsgrundlag, som blandt andet lægger op til et opgør med den voksende stressepidemi og en styrkelse af konkurrenceevnen gennem ambitiøse investeringer i forskning og uddannelse.
Stort og historisk ja til OK26-resultatet15.4.2026 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
180.000 akademikere har stemt samlet ja til OK26-resultatet i stat, kommuner og regioner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
