Aftale om stærke og innovative virksomheder
21.1.2022 20:25:05 CET | Erhvervsministeriet | Pressemeddelelse
Danske virksomheder og medarbejdere er dygtige til at opfinde, udvikle og sælge topkvalitet herhjemme og ude i verden. Derfor gælder det om, at sætte de rigtige rammer, så dansk erhvervsliv også står stærkt i fremtiden.
Som led i aftalen Danmark kan mere 1 er regeringen sammen med Dansk Folkeparti, Socialistisk Folkeparti, Radikale Venstre og Kristendemokraterne blevet enige om en række initiativer for danske virksomheder bl.a. med oprettelsen af Danmarks Eksport- og Investeringsfond og udviklingen af de lokale erhvervsfyrtårne.
Erhvervsminister Simon Kollerup:
”Dansk økonomi buldrer derudaf, og beskæftigelsen er på det højeste niveau i mange år. Men selvom tiderne er lyse, så er der stadig udfordringer. Den globale konkurrence bliver stadig skarpere, og virksomhederne skal øge produktiviteten, hvis de skal følge med. Med aftalen i dag tager vi nu fat og udstikker kursen for et stærkt dansk erhvervsliv de næste mange år. Sammen med et bredt flertal i Folketinget styrker vi fundamentet, så danske virksomheder kan investere, vokse og udfolde deres fulde potentiale. Det giver mening både for virksomhederne selv, men også for hele det danske samfund.”
Der er indgået aftale om følgende på det erhvervspolitiske område:
- Erhvervsstøtten skal have et eftersyn, så ordningerne står mål med erhvervslivets behov, og så vi bruger pengene på højt prioriterede områder, som eksempelvis forskning og udvikling, uddannelse, grøn omstilling samt skattelettelser.
- Det forhøjede fradrag til virksomhedernes udgifter til forskning gøres permanent forudsat at der kan findes finansiering, og regeringen opretter et Partnerskab for Viden og Vækst, der skal knytte stærkere bånd mellem erhvervsliv og videninstitutioner om en stærkere innovationsindsats.
- Etableringen af Danmarks Eksport- og Investeringsfond sker som en sammenlægning af Vækstfonden, EKF Danmarks Eksportkredit og Danmarks Grønne Investeringsfond. Fonden vil fremadrettet sikre en sammenhængende, grøn og internationalt konkurrencedygtig statslig finansieringsindsats for danske virksomheder, såvel eksportvirksomheder som SMV’er og iværksættervirksomheder.
- Regeringen vil på baggrund af anbefalingerne fra de regionale vækstteams sammen med lokale parter udvikle otte erhvervsfyrtårne, der skal fokusere på at udvikle en række af fremtidens styrkepositioner inden for blandt andet det grønne område, vand, robotteknologi og velfærdsteknologi.
- Øget automatisering af virksomhedernes bogføringsprocesser og indberetninger til myndighederne, der kan give virksomhederne en lettelse på op mod 3 mia. kr. årligt.
- Samfundskontrakten styrkes gennem offentlige udbud, så det gøres mere attraktivt for danske virksomheder at udnytte de forretningsmuligheder, som offentlige udbud skaber. Der vil desuden blive etableret et nationalt SMV-venligt udbudssystem og indføres et lærlinge- og oplæringskrav i relevante udbudte offentlige kontrakter.
- Muligheden for uddannelsesløft med 110 pct. af den lediges hidtidige dagpengesats på udvalgte erhvervsuddannelser videreføres. Videreførelsen giver ufaglærte eller faglærte med forældet uddannelse, som er fyldt 30 år, ret til at påbegynde en erhvervsuddannelse på 110 pct. af hidtidige dagpengesats, hvis erhvervsuddannelsen optræder på positivlisten.
Kontakter
Erhvervsministeriets pressetelefon på tlf. 91337007.
Vedhæftede filer
- Faktaark - Ekspertgruppe for fremtidig erhvervsstøtte.pdf
- Faktaark - Danmarks Eksport- og Investeringsfond.pdf
- Faktaark - Automatisk Erhvervsrapportering.pdf
- Faktaark - SMV-venligt udbudssystem.pdf
- Faktaark - Lokale erhvervsfyrtårne.pdf
- Faktaark - Styrket samfundskontrakt gennem offentlige udbud inkl oversigt over initiativer.pdf
- Faktaark - FoU og partnerskab (002).pdf
Information om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Bødskov: Ulovligt billigt bras fra tredjelande er gift for EU26.2.2026 09:00:05 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov rejser i dag til Bruxelles for at deltage i dagens EU’s konkurrencerådsmøde. Med sig har han en klar vej til at tøjle de massive problemer med onlinemarkedspladser fra tredjelande, som fx Temu.
100 millioner til dansk biosolutions: Bødskov sætter handling bag ordene i Bruxelles26.2.2026 08:00:07 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov rejser i dag til konkurrenceevnerådsmøde i Bruxelles. Her vil han sætte fokus på styrkelsen af europæisk biosolutions. Samtidig sættes der handling bag ordene, når der i Danmark lanceres en pulje på 100 mio. kr. til at styrke dansk biosolutions.
Byrdelettelser for op til 21,5 mia. kr. på vej til dansk erhvervsliv24.2.2026 10:41:35 CET | Pressemeddelelse
Regeringen sætter gang i næste fase af Automatisk Erhvervsrapportering, der bringer den samlede potentielle byrdelettelse i tiltaget op på 21,5 mia. kr. Samtidigt skal virksomheders tidsforbrug og udgifter til tilsyn reduceres med knap 10 pct.
Milliardløft til iværksætteri i landdistrikterne: 48 aftaler om vækstlån for næsten 84 mio. kr.23.2.2026 10:11:15 CET | Pressemeddelelse
Danske virksomheder i landdistrikterne har for alvor fået glæde af den milliard, der med den historiske Iværksætteraftale blev øremærket til vækstlån. Siden ordningen trådte i kraft i februar 2025, er der givet 48 lån målrettet virksomheder i landkommuner til en samlet værdi af næsten 84 mio. kr.
92 millioner kroner skal sparke liv i endnu flere danske bymidter20.2.2026 15:00:08 CET | Pressemeddelelse
Med en ny udmøntning fra Indstillingsudvalg for bæredygtig byudvikling får 16 byer i Danmark nu muligheden for at skabe mere levende bymidter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
