Ærgerligt fokus på proceskrav i Beskæftigelsesministeriets jobcenterindblik
”Det er ærgerligt, at vi nu igen må konstatere, at proceskrav tilsyneladende er vigtigere end resultater for borgerne. Det går lodret imod de politiske intentioner om at signalere tillid til kommunernes indsats og medarbejdernes faglighed. Regler og tjeklister kommer igen i centrum,” siger Thomas Kastrup-Larsen, formand for KL’s Arbejdsmarkeds- og Borgerserviceudvalg om den nye måling og rangering af jobcentrene.
Målingen hedder ”Jobcenterindblik” og er udarbejdet af Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (STAR). I målingen rangeres kommunerne i fire kategorier:
- Inspirationskommune (opfylder både resultat- og fokusmål)
- Ikke aktuel i risiko (opfylder ikke resultatmål, men begge fokusmål)
- Opmærksomhedskommune (Opfylder resultatmål, men ikke begge fokusmål)
- I risiko for skærpet tilsyn (opfylder hverken resultatmål eller de to fokusmål)
Selvom en kommune har gode resultater, rangeres den under kommuner med mindre gode resultater, hvis den ikke opfylder de nye fokusmål om antallet af samtaler og aktive tilbud. Det gælder for eksempel i Nyborg, som for nyligt blev fremhævet af Beskæftigelsesministeriet som den kommune med bedst resultater og dermed en kommune, andre kan lære af. I den nye rangering havner Nyborg næstnederst i kategorien ”Opmærksomhedskommune”.
Den gale vej
Det sker fordi Nyborg Kommune ligger i underkanten af målopfyldelsen i forhold til de nye fokusmål. Og på trods af, at Nyborg Kommune stadig har de bedste resultater målt på indsatsen i forhold til deres rammevilkår. Og det er den gale vej, siger Thomas Kastrup-Larsen.
”De politiske ambitioner bag aftalen om en forenklet beskæftigelsesindsats var netop, at tiden ikke længere skulle bruges på skemaer, registreringer og ulogiske regler, men i stedet på at give den indsats, der bringer borgeren tættere på selvforsørgelse. Denne måde at rangere på peger i den modsatte retning,” siger Thomas Kastrup-Larsen.
Han opfordrer nu i et brev beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard Thomsen til at overveje at skrotte rangeringen, eller alternativt justere, så gode resultater vejer tungere end proceskrav.
”Vi har en fælles ambition om at trække beskæftigelsesindsatsen i en retning, hvor det primære sigte er hurtigst muligt at hjælpe ledige borgere i arbejde eller uddannelse med udgangspunkt i den enkeltes behov og med plads til faglighed og engagement hos medarbejderne, og at det også er det, kommunerne skal måles på. Jeg er bange for, at den ambition lider et knæk med denne rangering,” siger Thomas Kastrup-Larsen.
Nøgleord
Kontakter
KL's pressevagt
Tlf:33703333Information om KL
KL er interesseorganisation for de 98 kommunalbestyrelser og arbejder for, at kommunerne har de bedst mulige rammer til at prioritere velfærd og økonomi og til at udvikle kommunen lokalt. KL bidrager til – sammen med kommunerne – at videreudvikle det danske kommunestyre og lokaldemokrati. KL er samtidig arbejdsgiverorganisation og forhandler overenskomster for kommunernes ca. 500.000 ledere og medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra KL
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra KL
KL: Godt med lettere adgang til arbejdskraft udefra – vigtigt med fokus på integration i lokalsamfundet30.6.2025 11:48:35 CEST | Pressemeddelelse
KL bakker op om ny erhvervsordning, der skal gøre det lettere for danske arbejdspladser med overenskomst at rekruttere internationale medarbejdere. Samtidig understreger KL, at arbejdskraft udefra også skal integreres i lokalsamfundet.
KL: Kommissorium lægger de rette skinner til et nyt tilskuds- og udligningssystem17.6.2025 09:20:50 CEST | Pressemeddelelse
KL kvitterer for det nye kommissorium for Finansieringsudvalgets kommende arbejde med tilskuds- og udligningssystemet. Kommissoriet afspejler i høj grad de principper og hensyn, som en enig borgmesterkreds har spillet ind med.
Årets økonomiaftale fastholder sidste års sporskifte og giver mulighed for at udvikle velfærden27.5.2025 13:13:21 CEST | Pressemeddelelse
Økonomiaftalen for 2026 er på plads. Der kommer flere penge til at løfte velfærden og bygge og renovere rammerne omkring den. Det er en fortsættelse af det ønske om at udvikle velfærden, der blev søsat ved sidste års økonomiaftale. Det er helt nødvendigt for at gøre vores samfund mere robust og skabe tryghed i hverdagen.
Aftale om udmøntningen af beskæftigelsesreformen er på plads21.5.2025 18:16:17 CEST | Pressemeddelelse
Med aftalen om, hvordan beskæftigelsesreformen skal udmøntes, får kommunerne bl.a. mere tid til at finde de planlagte besparelser på beskæftigelsesindsatsen, og samtidig afsættes der flere midler til at klæde medarbejderne på til at skulle arbejde på en ny måde.
Ny psykiatriaftale får ros fra KL: Et vigtigt skridt mod en bedre hverdag for flere børn, unge og voksne19.5.2025 11:08:51 CEST | Pressemeddelelse
I KL glæder formand for Socialudvalget, Ulrik Wilbek, sig over den nye politiske aftale om en samlet 10-årsplan for psykiatrien. Særligt løftet af socialpsykiatrien og opbakningen til det lettilgængelige tilbud til børn og unge møder ros.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum