
Ændrede rejsevejledninger pr. 3. december 2020
Udenrigsministeriet opdaterer ugentligt rejsevejledningerne for lande inden for EU/Schengen og Storbritannien på baggrund af de seneste smittetal fra Statens Serum Institut.
Ingen nye lande tilføjes i dag til listen over lande, hvor alle ikke-nødvendige rejser frarådes som følge af et for højt antal smittede på baggrund af tallene fra SSI. Vatikanstaten opfylder fortsat kriteriet for lavt smittetal.
Den nordiske mekanisme, hvor regioner med smittetal under 30 fortsat holdes åbne (gul) er aktiveret for Sverige, Norge og Finland. I Sverige er alle regioner fortsat orange på grund af høje smittetal. Både Norge og Finland er orange på grund af indrejserestriktioner over for rejsende fra Danmark, hvorfor alle ikke-nødvendige rejser frarådes. På rejsevejledningerne for Finland og Norge kan du læse mere om, hvilke regioner, der er åbne eller lukkede.
Erhvervsrejser kan gennemføres til lande, hvortil Udenrigsministeriet ellers fraråder ikke-nødvendige rejser (orange). Vi opfordrer til, at virksomhederne og deres medarbejdere følger Udenrigsministeriets særlige rejseråd til erhvervsrejser. Her findes også overblik over indrejsemulighederne for erhvervsrejsende for de vigtigste eksportmarkeder, herunder henvisninger til opdaterede, lokale rejserestriktioner på relevante ambassaders hjemmeside.
For så vidt angår indrejse i Danmark vil det fra lørdag den 5. december 2020 kl. 00.00 kræve et anerkendelsesværdigt formål at indrejse i Danmark for personer med bopæl i alle lande i EU, Schengen og Storbritannien med undtagelse af Vatikanstaten og dele af Finland, ligesom der gælder særlige regler for grænselandet.
Personer med bopæl i grænselandet (dvs. Blekinge, Halland og Skåne i Sverige, Slesvig-Holsten i Tyskland og Norge) vil kunne indrejse i Danmark enten med et anerkendelsesværdigt formål eller ved at fremvise en negativ COVID-19-test ved indrejse. Desuden er regionerne Møre og Romsdal, Nordland, Rogaland, Troms og Finnmark samt Trøndelag i Norge samt regionerne Aland, Etela-Karjala, Etela Savo, Kainuu, Kanta-Hame, Keski-Pohjanmaa, Lappi, Pohjanmaa, Pohjois-Savo og Satakunta i Finland fortsat åbne, idet nordiske regioner med smittetal under 30 holdes åbne.
Personer med bopæl i højrisikolande, der rejser ind i Danmark med et anerkendelsesværdigt formål, skal kunne fremvise en negativ COVID-19-test foretaget maksimalt 72 timer før indrejsetidspunktet. Dette krav gælder dog bl.a. ikke grænselandet. Læs mere om indrejserestriktionerne, herunder om undtagelserne til testkravet, og om nuværende lande, der anses for højrisikolande, hos Rigspolitiet.
Alle Udenrigsministeriets rejsevejledninger kan findes på um.dk. For oplysninger om regler for indrejse, karantænekrav, lokale restriktioner, etc., se den relevante ambassades hjemmeside.
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Kofod vært for stort klimadiplomatisk møde med Bidens særlige klimaudsending John Kerry22.1.2021 18:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danmark vil presse på for et nyt og stærkt klimadiplomatisk samarbejde mellem Europa og USA, efter der nu lyder nye grønne toner fra Det Hvide Hus.
MFA Kofod hosts important diplomatic meeting with US Climate Envoy John Kerry22.1.2021 18:00:00 CET | Press release
Denmark will push for a strong new collaboration in climate diplomacy between Europe and the United States now that environmental ambitions are being expressed by the Biden administration.
Kofod i samtale med Kinas udenrigsminister22.1.2021 12:03:24 CET | Pressemeddelelse
Udenrigsminister Jeppe Kofod talte i dag med Kinas udenrigsminister, Wang Yi.
Ny særlig repræsentant udpeges til bekæmpelse af angreb mod dansk og international skibsfart18.1.2021 15:00:38 CET | Pressemeddelelse
Udviklingen i Guineabugten er bekymrende. Med flere piratangreb og krænkelser af retten til fri sejlads. Regeringen ser på situationen med stor alvor. Som verdens femtestørste søfartsnation har Danmark en særlig interesse i at beskytte civil søfart og retten til fri sejlads.
Udviklingsministeren sparker arbejdet med en ny udviklingspolitisk strategi i gang12.1.2021 09:37:56 CET | Pressemeddelelse
Arbejdet med ny udviklingspolitisk strategi bliver nu igangsat. Den nye strategi skal efterfølge den nuværende ”Verden 2030”, som udløber i 2021.
Udenrigsministeriet fraråder alle rejser til hele verden8.1.2021 20:00:06 CET | Pressemeddelelse
For at minimere risikoen for coronamutationer i Danmark, har regeringen besluttet at skærpe rejsevejledningerne for hele verden.
Udenrigsministeriet fraråder alle rejser til hele verden8.1.2021 18:04:42 CET | Pressemeddelelse
For at minimere risikoen for coronamutationer i Danmark, har regeringen besluttet at skærpe rejsevejledningerne for hele verden.