Ændrede rejsevejledninger pr. 10. september 2020
I denne uge tilføjes Tjekkiet til listen over lande, hvortil alle ikke-nødvendige rejser frarådes på grund af et for højt antal smittede. Tallene fra SSI viser, at smittetallet for Tjekkiet er på 30,6. Dermed ligger landet over kriteriet om et nationalt smittetal på under 30.
Inden for EU/Schengenlandene og UK fraråder Udenrigsministeriet således alle ikke-nødvendige rejser (orange) til Luxembourg, Rumænien, Spanien, Andorra, Malta, Belgien, Monaco, Kroatien, Frankrig, San Marino og Tjekkiet på grund af smittetallene.
I forhold til andre landes indrejserestriktioner over for rejsende fra Danmark, så frarådes alle ikke-nødvendige rejser pt. til Irland, Estland, Litauen, Island, Finland, Slovenien, Letland og Ungarn.
Den ændrede rejsevejledning for Tjekkiet fremgår af Udenrigsministeriets hjemmeside i dag.
For så vidt angår indrejse i Danmark vil det fra lørdag den 12. september 2020 kl. 00.00 kræve et anerkendelsesværdigt formål at indrejse i Danmark for personer med bopæl i Tjekkiet, ligesom det er tilfældet for Andorra, Belgien, Frankrig, Kroatien, Luxembourg, Malta, Monaco, Rumænien, Spanien og San Marino. Det betyder i forhold til indrejsereglerne, at Tjekkiet fra dette tidspunkt anses for karantæneland. Læs mere om indrejsereglerne hos Rigspolitiet.
Norge tilføjer fra lørdag d. 12 september kl. 00:00 Region Syddanmark til listen over regioner, hvor der er krav om 10 dages indrejsekarantæne for alle indrejsende. Karantænereglerne omfatter fortsat Region Hovedstaden, Region Midtjylland og Færøerne.
Danske rejsende til regionerne: Wien i Østrig og Ida-Viru Maakond i Estland opfordres til at lade sig teste ved hjemkomst på grund af høje smittetal i de to regioner. Ifølge modellen for rejsevejledninger for EU- og Schengenlande opfordres man således til at lade sig teste efter hjemkomst, hvis man er på rejse i en region, hvor smittetallet stiger til 50 eller flere nye smittede per 100.000 indbyggere per uge.
Udenrigsministeriet har desuden ændret rejsevejledningen for Tunesien, hvor sikkerhedsniveauet er ændret fra orange (vi fraråder alle ikke-nødvendige rejser) til gul (vær ekstra forsigtig), fordi nye regler fra de tunesiske myndigheder betyder, at man kan rejse til Tunesien fra Danmark uden krav om test/karantæne, hvis man rejser som turist på pakkerejse. Flere oplysninger om rejserestriktioner kan findes på hjemmesiden for den danske ambassade i Algier, der dækker Tunesien.
Alle Udenrigsministeriets rejsevejledninger kan findes her.
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Danmark leverer innovativ finansiering til tilpasning i Afrika12.11.2025 16:00:00 CET | Pressemeddelelse
Dronningen holder tale ved lanceringen af ”Adaptation Finance Window for Africa” på COP30.
Styrket samarbejde mellem Danmark og Armenien11.11.2025 15:05:59 CET | Pressemeddelelse
I forbindelse med den armenske udenrigsministers besøg i Danmark d. 11.-12. november underskrives ny samarbejdsaftale med fokus på bl.a. grøn omstilling
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn11.11.2025 10:31:53 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde tirsdag den 11. november 2025 kl. 15.00.
Dansk eksport i september 202510.11.2025 14:28:14 CET | Pressemeddelelse
I september 2025 steg Danmarks samlede eksport 3,4 pct. i forhold til august. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til 12 måneder forud, var 6,5 pct.
Stor kvantekonference på dansk jord sætter fokus på, hvordan teknologi og forskning kan bane vejen for et stærkere Europa10.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mandag den 10. november-onsdag den 12. november er Danmark vært for en stor kvantekonference.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
