
Adyen og Elgiganten udvider samarbejdet

Den globale betalingsteknologivirksomhed Adyen annoncerer i dag, at de går ind som komplet leverandør af betalingsløsninger til Elkjøp Nordic, der én af Europas største forhandlere af forbrugerelektronik. Elkjøp-koncernen (herunder danske Elgiganten) drives i dag via mere end 400 varehuse i Norden og gennem e-handel i Danmark, Sverige, Norge og Finland. Siden 2017 har Adyen og Elgiganten arbejdet sammen for at optimere den digitale kundeoplevelse online, og nu accelerer samarbejdet for alvor. Elgiganten vil sammen med Adyen også optimere butiksoplevelsen for sine kunder.
Covid-19 pandemien har medført et rekordår inden for forbrugerelektronik og for Elgiganten, som er markedsledende på området, fortsætter væksten. Det viser koncernens seneste halvårsrapport. Men Elgiganten ønsker ikke, at væksten skal stoppe her, for nu skal Adyens teknologi digitalisere det fysiske salg ved at binde butikskøb sammen med onlinesalg. Denne helhedsløsning, hvor betalinger fysisk i butikken og online håndteres via én og samme platform, giver Elgiganten fuld kontrol over betalingsstrømmene. For Elgigantens kunder betyder det bedre shoppingoplevelser gennem kortere køer, forbedrede loyalitetsprogrammer, færre kontaktflader og mere fleksible indkøb. Denne form for holistiske betalingsløsning kaldes i daglig tale for Unified Commerce.
Unified Commerce: En omnichannel-løsning som skaber værdi for både kunder og medarbejdere
Unified Commerce er i bund og grund en teknisk forbedring af detailhandlens fokus på omnichannel. Det handler om mere end blot at give kunderne valgfrihed, når det kommer til, hvordan og hvor de vil foretage deres køb. Det handler også om at tilbyde den samme kundeoplevelse og de samme betalingsmuligheder uanset kanal. En kunde skal nemt kunne foretage et køb gennem en kanal og vende tilbage til en anden uden problemer. Fleksible og kundevenlige indkøbsture har været afgørende for detailhandlen under pandemien og et stigende antal kunder tilbyder i dag både klik-og-hent, selvscanning mm. Data fra Adyens platform viser, at virksomheder, der anvender Unified Commerce, er dem, som har klaret sig bedst under pandemien. Og selvom e-handel har haft medvind det seneste år, er det fysiske salg via Adyens platform også vokset med hele 97% i forhold til året før.
”Samarbejdet med Elgiganten er utroligt vigtigt for os, og vi glæder os til, at vi i fællesskab skal tage næste skridt i udviklingen af betalingsløsninger for kunderne – både i den fysiske butik og online. På trods af en stor stigning inden for e-handel, ser vi, at det er det fysiske salg, som har haft den største vækst i år. Denne stigning understreger, hvor vigtigt det er også at investere i teknologi, der kan forbedre kundeoplevelsen i butikken, så kunderne stadig vil handle der.” fortæller Tobias Lindh, Adm. Direktør for Adyen i Norden og Balticum.
”Med hjælp fra Adyens teknologi, kan vi gøre hverdagen lettere for både vores kunder og for vores medarbejdere. Idet teknologien forbinder alle systemer i én, forbedrer vi ikke kun kundeoplevelsen. Det bliver også nemmere for vores medarbejdere, som nu kun skal administrere ét system for alle kanaler og alle lande. Det er i samspillet mellem e-handel, varehusene og vores medarbejdere, at Elkjøp Nordic vokser, og vi ser frem til at tage det næste skridt i udviklingen sammen med Adyen.” siger Marius Bjørngaard Rødde, Head of Finance Development hos Elkjøb Nordic.
Nøgleord
Kontakter
Malin Lundberg, Marketingchef før Adyen i Norden og Baltikum:
Telefon: +46 763 27 90 09
E-post: malin.lundberg@adyen.com
Billeder

Information om Kompas Kommunikation

Toldbodgade 55b 1.
1253 København K
Om Adyen
Adyen er det foretrukne valg af fintech-platform for nogle af verdens førende brands. Ved at give markedet fuld betalingskapacitet, datadrevet indsigter og finansielle tjenester i én og samme globale platform, hjælper Adyen virksomheder med at nå deres mål hurtigere end nogensinde før. Adyen har kontorer i hele verden, hvorfra de arbejder med og hjælper kunder som blandt andet Facebook, Uber, Spotify, H&M, eBay og Microsoft.
Følg pressemeddelelser fra Kompas Kommunikation
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Kompas Kommunikation
Årsresultat 2024: Bosch fastholder vækstambitioner trods økonomisk modvind31.1.2025 13:18:35 CET | Pressemeddelelse
Forretningsudvikling i 2024: Omsætning på 90,5 milliarder euro – EBIT-margin fra drift på 3,5 % AI styrker kerneforretningen: Software og tjenester forventes at generere milliardomsætning inden 2030 Strategi 2030: porteføljestyring for at sikre konkurrenceevne Bosch investerer i vækstmarkeder trods økonomiske udfordringer: Markedsliberalisering og øgede investeringer for et stærkere Europa
EasyPark Group gennemfører opkøbet af Flowbird Group15.1.2025 16:00:00 CET | Pressemeddelelse
Selskabet vil aktivt skubbe på digitaliseringen af urban mobilitet over hele verden med evidensbaserede services og løsninger, som kan fremme, at byer bliver bedre at bo i.
Danske gør-det-selv-entusiaster tvivler på deres partnere: ”Jeg gør det bedst selv”9.12.2024 16:01:32 CET | Pressemeddelelse
Danskere har stor selvtillid, når det kommer til at udføre forskellige gør-det-selv-projekter i hjemmet – men er betydeligt mere skeptiske over for deres partners evner. Syv ud af ti mener, at de kan samle et møbel på egen hånd, mens kun fire ud af ti tror, at deres partner kan klare det. Tilsvarende mener seks ud af ti, at de selv kan male eller tapetsere, mens kun fire ud af ti har tillid til, at deres partner kan gøre det. Det fremgår af en ny YouGov-undersøgelse udført på vegne af gulvproducenten Pergo.
Adyen udvider partnerskabet med Zalando Payments for at forbedre betalingsoplevelsen i hele Europa14.11.2024 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Adyen, den foretrukne finansielle teknologiplatform for førende virksomheder, annoncerer udvidelsen af sit mangeårige strategiske partnerskab med Zalando, Europas førende online modeplatform med flere brands. Det styrkede samarbejde bekræfter Adyens rolle som en af Zalandos betalingspartnere på 15 europæiske markeder, samtidig med, at Adyen bliver den eksklusive betalingspartner for udvalgte lokale betalingsmetoder som Cartes Bancaires i Frankrig og Bancontact i Belgien. Som partner hjælper Adyen Zalando med at sikre, at deres kunder ubesværet kan betale med deres foretrukne betalingsmetoder, og opnå en problemfri betalingsoplevelse på shopping-platformen. Samarbejdet omfatter et fælles fokus på at forbedre sikkerheden og bekvemmeligheden ved online betalinger, med løbende forbedringer af 3D Secure-transaktioner som en del af rammerne for Payment Services Directive 2 (PSD2). Disse forbedringer understøtter både kundernes bekvemmelighed og øger Zalandos konverterings succes. Network Tok
Ny rapport undersøger effekter af vaccination mod rotavirus til børn i Danmark1.11.2024 07:03:02 CET | Pressemeddelelse
En ny sundhedsøkonomisk rapport fra Copenhagen Economics, udarbejdet for GSK, undersøger fordele og ulemper ved at indføre vaccination mod rotavirus i det danske børnevaccinationsprogram. Rotavirus er en af de mest udbredte mave-tarminfektioner hos små børn, og på trods af de alvorlige konsekvenser for både børn, forældre og samfund er vaccinen stadig ikke en del af vaccinationsprogrammet i Danmark.