Advarsel: Politikerne er på vej til at åbne Pandoras Æske
”Når partierne nu vælger at blande sig i lønnen til bestemte grupper, så bryder de med grundlæggende principper på det danske arbejdsmarked. De risikerer at åbne Pandoras Æske, så valgkampe fremover vil handle om, hvilke partier, der vil løfte lønnen for hvilke grupper i samfundet. Om fire år er det formentlig nye grupper, der ønsker mere i løn. Det er skidt for dansk økonomi, for vores konkurrenceevne og på langt sigt også for vores velfærdssamfund,” siger Dansk Metals formand Claus Jensen.
Både Claus Jensen fra Dansk Metal og Lars Sandahl fra DI understreger, at de har fuld forståelse for, at vi skal have en god ældrepleje og et velfungerende sundhedsvæsen i Danmark. Men politikerne er i gang med at bryde med grundlæggende principper på det danske arbejdsmarked, som på langt sigt skader velfærdssamfundet mere, end det gavner.
Hvis politikerne beslutter at hæve lønnen på det offentlige område, så tilsidesætter de også den såkaldte reguleringsordning. Det er et grundlæggende princip på det danske arbejdsmarked, som betyder, at lønningerne i det private og det offentlige følges ad. Hvis det offentlige bliver lønførende, vil det skade dansk økonomi og virksomhedernes konkurrenceevne over for udlandet.
”Vi kan kun have et ordentligt velfærdssamfund, hvis vi også har et stærkt privat arbejdsmarked. Det er jo der, pengene kommer fra. Det er helt afgørende for dansk økonomi, at eksportindustrien sætter standarden for lønudviklingen i Danmark. Det sikrer, at vores virksomheder er konkurrencedygtige over for udlandet. Hvis det offentlige bliver lønførende, vil det skade Danmarks konkurrenceevne,” siger Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør i DI.
Lars Sandahl og Claus Jensen opfordrer politikerne til at have is i maven her i valgkampen og i stedet afvente den lønstrukturkomité, som Folketinget har nedsat for netop at se på, om der er grupper i den offentlige sektor, der har et efterslæb på lønnen.
”Man skal huske på, at hvis man som lønmodtager accepterer, at politikerne blander sig i lønnen, når de siger, den skal op, så åbner man jo også for, at politikerne kan sætte lønnen ned. Det er en fristelse, man bør stå i mod. Politikerne skal holde fingrene væk – de skal ikke blande sig i lønnen. Det er et anliggende for arbejdsmarkedets parter,” siger Claus Jensen.
Kontakter
Pressekontakt, Dansk Metal: Rasmus Thye Lynghøj, tlf. 30 76 71 27
Pressekontakt, DI: Lars Bøgeskov, tlf. 22 36 31 38.
Information om Dansk Metal
Dansk Metal er en fagforening for ca. 100.000 lønmodtagere, der arbejder med it, teknik og mekanik.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Dansk Metal: Positivt med flere muligheder for unge i fritidsjob3.11.2025 11:01:41 CET | Pressemeddelelse
Hos Dansk Metal ser man positivt på, at unge mellem 13 og 17 år nu får lettere adgang til flere fritidsjobs inden for eksempelvis industrien. Det er godt for både de unge og for samfundet.
Dansk Metal: Regeringen baner vejen for den grønne industri31.10.2025 10:41:53 CET | Pressemeddelelse
Dansk Metal roser regeringen for dagens beslutning om at udbygge vejnettet fra Brande og Give til Esbjerg Havn. Aftalen sikrer, at de store vindmølleelementer, som udgør rygraden i den grønne omstilling, fortsat kan produceres og transporteres fra Danmark.
Dansk Metal: Industriparker viser vejen for fremtidens arbejdspladser28.10.2025 09:32:20 CET | Pressemeddelelse
Regeringens og forligskredsens beslutning om at udpege 11 statslige industriparker er et markant og positivt skridt for dansk industri, vurderer Dansk Metal.
Regeringens forskningsudspil viser retningen i en usikker tid22.10.2025 12:19:13 CEST | Pressemeddelelse
Der er flere gode takter i regeringens nye udspil om forskning, mener Dansk Metal.
Dansk Metal: Dansk økonomi er i balance21.10.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Metal deler vismændenes vurdering af, at dansk økonomi står stærkt. De stigende fødevarepriser kræver, at der bliver holdt øje med, at der er reel og fair konkurrence i dagligvaresektoren.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

