Advarsel: Du risikerer at betale for en ferie, du ikke kommer afsted på
Danskere skal beregne ekstra god til sikkerhedskontrol og checkin, hvis de skal ud at flyve i den kommende tid. Forsikringsselskab advarer om, at man selv kan komme til at stå med regningen for en rejse, man ikke kom afsted på.

Tidsoptimister og folk, der forventer, at lufthavnsprocedurerne er som før pandemien, kan få problemer, hvis de skal ud at rejse i den kommende tid. I sidste ende kan de risikere at måtte betale for en rejse, de alligevel ikke kom afsted på, siger forsikringsekspert.
Trods urolighederne i verden, er rejselysten blandt danskerne meget stor. Rejsebureauerne melder om travlhed, og danskerne har også travlt med at tjekke op på gyldigheden af deres rejseforsikring, som for manges vedkommende har været i bero de sidste par år. Samtidig er det tydeligt på brugen af afbestillingsforsikringerne, at coronavirus stadig er skyld i, at mange må aflyse planlagt ferie i sidste øjeblik.
”Vi modtager stadig mange opkald fra kunder, som må aflyse på grund af corona. Samtidig oplever vi, at flere og flere kontakter os, fordi de blev forsinket til deres flyafgang og slet ikke kom afsted på deres rejse. I mange tilfælde af den enkle årsag, at de havde sat for lidt tid af til at nå gennem lufthavnskontrollerne,” siger produktchef for bl.a. rejseforsikring hos If, Eva Lindberg Vibe.
I sådanne tilfælde er det typisk kunden selv, der står tilbage med regningen for den rejse, han eller hun aldrig kom afsted på.
”At møde frem i lufthavnen efter samme tidsplan som før pandemien er både risikobetonet og urealistisk. Dels er mange lidt ude af træning i forhold til procedurerne før afrejse, dels er der markant mangel på personale i sikkerhedskontrollen, hvilket skaber meget lange køer. Oven i det hele er der så rigtig mange, der skal ud at rejse lige nu,” siger Eva Lindberg Vibe.
Forsikringsdækning baseret på sund fornuft
Rejseforsikringen kan i nogle tilfælde hjælpe kunderne til erstatning, hvis de er ramt af forsinkelse, men ikke i alle tilfælde.
”Hvis kunden har afsat rigeligt tid i forhold til hvad fly- eller rejseselskab anbefaler, og i forhold til hvad man skal kunne forvente i den aktuelle pandemi-situation, så hjælper vi, hvis der alligevel går noget galt. Er der tale om uforudsete hændelser, som kunden ikke kunne vide noget om, får man dækket rejsens pris. Men ofte må man jo tage hjem igen – og gå glip af den planlagte rejse eller ferie”, siger produktchefen.
Hvor god tid der skal beregnes, er en skønsmæssig vurdering i hvert enkelt tilfælde. Skal du med fly til udlandet med de personalemæssige udfordringer, som lufthavnene melder om i øjeblikket, bør du møde op mindst to timer før afgang, medmindre fly- eller rejseselskabet anbefaler andet. Skal du udenfor Europa anbefaler lufthavnen fremmøde 3 timer før.
Tips til flyrejsende
|
Nøgleord
Kontakter
Birgitte RingbækKommunikationschefIf Skadeforsikring
Head of Communication
Billeder


Information om If Skadeforsikring
If er Nordens største forsikringsselskab. Næsten 8.000 medarbejdere arbejder for, at Ifs 3,8 millioner kunder både tør og kan forme deres fremtid. If har været klimaneutral siden 2011 og tilsluttede sig i 2021 Science Based Targets (SBTi) og forpligter sig derved til at reducere ressourceforbrug og opfylde ambitiøse klimamål. Som storindkøber påtager If sig ansvaret for at tilskynde og, om nødvendigt, kræve bæredygtig adfærd fra sine flere tusinde samarbejdspartnere. If forsikrer hver 4. husstand i Norden, er ejet af den finske finanskoncern Sampo og har sit hovedkontor i Stockholm.
Følg pressemeddelelser fra If Skadeforsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra If Skadeforsikring
Forsikringsselskab advarer: Risikerer nedsat erstatning efter skader10.5.2022 07:31:00 CEST | Pressemeddelelse
Prisstigninger på råmaterialer og knaphed på komponenter betyder, at skader i dag er markant dyrere at udbedre end for blot et år siden. I Nordens største forsikringsselskab har man allerede set eksempler på erhvervskunder, som har været markant underforsikret, fordi inflationen har gjort det dyrere at dække skaderne.
Rekordhøj kundetilfredshed og fornyelsesgrad bag historisk resultat for If4.5.2022 08:36:48 CEST | Pressemeddelelse
”If leverer sit stærkeste kvartalsresultat nogensinde, trods usikkerheden i verden. Vores kundetilfredshed og fornyelser af forsikringsaftaler, slår rekord. Kombineret med en solid kundevækst er vi godt rustet til at håndtere fremtidig usikkerhed,” siger Ifs koncernchef Morten Thorsrud om resultatet for årets første kvartal.
If storsatser på digitale møder: Vil reducere antal forretningsrejser med 50 procent i år21.4.2022 07:20:00 CEST | Pressemeddelelse
Nordens største forsikringsselskab, If, har besluttet at fastholde den digitale mødekultur fra pandemien og vil reducere antal forretningsrejser med 50 procent i forhold til 2019.
If gør bæredygtighed til en del af sin strategi5.4.2022 08:45:08 CEST | Pressemeddelelse
Forsikringsselskabet If præsenterer nu sin bæredygtighedsrapport for 2021. If har tilsluttet sig Science Based Targets og integreret bæredygtighed i selskabets risikovurdering af storkunder. Forsikringsselskabet skærper fokus på tiltag, der forebygger skader og reducerer emissioner hos kunder og samarbejdspartnere.
Flere hunde forsikres fra snude til halespids16.3.2022 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nye tal viser, at danskerne i stigende grad forsikrer deres hunde som fuldgyldige familiemedlemmer. I følge en opgørelse fra If Forsikring prioriterer 69 pct. af kunderne at have syge- og ulykkesforsikring til deres hund, mens blot en tredjedel nøjes med den lovpligtige ansvarsforsikring.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum