Åbningstider og app skal gøre affaldssortering lettere

Der er guld i skraldet - hvis det er sorteret korrekt. Men sådan forholder det sig desværre langtfra, når kommunens frivillige genbrugsvejledere kigger ned i containerne på nærgenbrugspladserne i Filskov, Sdr. Omme og Vorbasse. At sortere affald korrekt er heller ikke nødvendigvis nemt, selvom både skilte og frivillige forsøger at hjælpe på rette vej. Derfor indfører Billund Kommune nu åbningstider på de tre pladser og giver alle kommunens borgere adgang til en ny affaldsapp.
Ens åbningstider på alle pladser
Åbningstider er allerede hverdag på pladserne i Billund og Grindsted og kendt bredt blandt kommunens borgere, hvor mange lægger vejen forbi, da der her, modsat nærgenbrugspladserne, er mulighed for at aflevere mange forskellige typer affald. Nu kommer de samme åbningstider til at gælde på pladserne i Filskov, Sdr. Omme og Vorbasse.
”Vi har besluttet at indføre åbningstider på kommunens tre nærgenbrugspladser, så de fremover kan benyttes på hverdage samt om lørdagen – akkurat som vores to store pladser i Billund og Grindsted. Målet er, at tiltaget bidrager positivt til en bedre affaldssortering, gør turen til genbrugspladsen til en bedre oplevelse og i højere grad sikrer, at vi ikke bruger unødige ressourcer på at råde bod på fejlsortering,” siger Per Nyhus formand for Teknik- og Miljøudvalget i Billund Kommune.
I praksis betyder åbningstiderne, at der er blevet opsat adgangsbomme ved ind- og udkørslerne, så man fremover skal bruge kommunens nye affalds eller ens sygesikringsbevis for at komme ind på nærgenbrugspladserne.
Ny app til korrekt sortering og færre forgæves besøg
Med kommunens nye affaldsapp er brugerne ikke alene sikret adgang til nærgenbrugspladserne i åbningstiden. Efter endt installation kan kommunens borgere med mobilen i hånden allerede hjemme fra sofaen tjekke, hvordan de skal håndtere forskellige typer af affald, og på hvilke af kommunens fem genbrugspladser de kan aflevere det til genanvendelse.
”Selvom vi i samarbejde med kommunen har forsøgt at hjælpe til korrekt affaldssortering ved at opsætte skilte og vejlede brugerne så godt som muligt, så ser vi desværre for ofte, at ting bliver smidt i den forkerte container, og at affald, som ikke kan afleveres her på pladsen alligevel ender herude. Derfor hilser jeg og mine kolleger de nye tiltag velkommen og glæder mig over, at vi sammen kan bidrage til en endnu bedre affaldssortering og færre fejlbesøg på pladsen, både til glæde for kommunens borgere og miljøet, ” siger Poul Erik Andersen frivillig genbrugsvejleder på nærgenbrugspladsen i Sdr. Omme.
FAKTA
Mere information om appen, herunder hvordan den downloades, findes på www.billund.dk/affaldsapp.
For at se denne video fra dok.billund.dk, så skal du aceptere cookies på toppen af denne side.Åbningstider på genbrugspladser og ny affaldsapp
Nøgleord
Kontakter
Ved yderligere spørgsmål kontakt affaldsteamet ved Billund Kommune på tlf. 79 72 71 22.
Billeder
Information om Billund Kommune
Hjemsted for Børnenes Hovedstad og en af Danmarks bedste erhvervskommuner.
Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Billund Kommune får ny kommunikationschef30.6.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Pr. 1. august 2025 er det Anya Palm, der sætter sig i stolen som ny kommunikationschef i Billund Kommune. Hun har erfaring som både prisvindende korrespondent i DR, men også som pressechef og kommunikationschef i både det private og offentlige.
Byggegrunde i Billund sælger med rekordfart25.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Billund Kommune har netop solgt 22 byggegrunde i én udbudsrunde i Billund. Det er ny rekord.
Ny stabschef for Strategi, HR og Kommunikation i Billund Kommune17.6.2025 14:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Henrik Møller Nielsen er pr. den 1. august 2025 ansat som ny stabschef for Strategi, HR og Kommunikation i Billund Kommune. Han trækker på en solid erfaring fra Esbjerg Kommune.
Fra hjemstedet for Børnenes Hovedstad til hovedstaden: Over 200 elever skal til Skole OL-finalen17.6.2025 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Selvom Billund Kommune ikke længere er værtskommune for Skole OL-finalen, bliver det stadig med deltagelse af børn og frivillige fra kommunen, når årets finaler afvikles i København i denne uge. Billund Kommune sender over 200 elever, når der skal dystes med værdierne fællesskab, færdighed og fairplay i fokus.
Økonomiudvalget i Billund Kommune ønsker en ny direktør til Børn, Unge og Arbejdsmarkedsområdet16.6.2025 12:12:23 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med kommunalbestyrelsesmødet tirsdag d. 17. juni vil der blive behandlet en ekstraordinær dagsorden, hvor det indstilles, at samarbejdet med direktør for Børn, Unge og Arbejdsmarked, Anders Lundsgaard, skal ophøre.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum