Åbning af ny coronapulje i Billund Kommune
Coronapuljens formål er at støtte de foreninger og aktører fra kultur- og fritidslivet, som grundet covid-19 er særligt hårdt ramt økonomisk, har lidt betydelige tab eller hvis eksistensgrundlag er truet.
Foreninger eller aktører på kultur- og fritidsområdet, der er hjemhørende i Billund Kommune, har mulighed for at søge puljen. Coronapuljen kan søges frem til den 19. august 2021. Det ventes, at Unge- og Kulturudvalget tager stilling til ansøgninger til puljen på deres møde den 16. september 2021.
”Coronapuljen er en del af de tiltag, som Unge- og Kulturudvalget har besluttet i forbindelse med at hjælpe kultur- og fritidslivet i Billund Kommune. Vi håber, at de foreninger og aktører, som har brug for hjælp, vil benytte denne mulighed," udtaler områdechef for Kultur og Fritid Rasmus Kaufmann.
Man kan læse mere om pulje, kriterier og krav på Billund Kommunes hjemmeside: billund.dk/coronapulje
Kontakter
For yderligere oplysninger:
Kontakt områdechef Rasmus Kaufmann: Raka@billund.dk / 79 72 76 01.
Information om Billund Kommune
Hjemsted for Børnenes Hovedstad og en af Danmarks bedste erhvervskommuner.
Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Billund Kommune henter ny direktør internt18.9.2025 12:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Klaus H. Nielsen tiltræder d. 1. oktober 2025 som direktør for området Børn, Unge og Arbejdsmarked i Billund Kommune.
Nu tages første spadestik til en ny skole i Hejnsvig18.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 30. september tages første spadestik til en ny stjerneformet skole i Hejnsvig. I udformningen af den nye skole er der fokus på, at byggeriet skal understøtte Playful Learning, samtidig med at bygningen bliver et samlingspunkt for foreningslivet og bidrager til udviklingen af Billund Kommunes stærke byer.
Søg støtte til fællesskabende aktiviteter for voksne16.9.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Billund Kommune åbner nu for ansøgninger til Midlertidig pulje for fællesskabende aktiviteter for voksne 2025. Puljen støtter nye initiativer, der giver voksne mulighed for at mødes om aktiviteter, der rækker ud over det sociale samvær.
Nu er de nominerede til ’Den Sociale Virksomhedspris 2025’ fundet15.9.2025 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Tre virksomheder er nu udvalgt blandt de indstillede for deres bemærkelsesværdige indsats inden for beskæftigelse, uddannelse og støtte til borgere med forskellige udfordringer.
Afspærringer i Billund, lørdag den 20. september 202510.9.2025 13:11:19 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med Hero Run vil dele af Billund bymidte samt omkringliggende gader i en periode være afspærret uden nogen mulighed for kørsel i området.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum