AAU-professor vinder prestigefyldt pris for bidrag til vindenergi

Professor Frede Blaabjerg fra Aalborg Universitet er udpeget som dette års vinder af den prestigefyldte EAWE Scientific Award. Prisen uddeles hvert år af European Academy of Wind Energy, en sammenslutning af de fremmeste europæiske forskningsinstitutioner og universiteter inden for vindenergi.
Frede Blaabjerg, som er professor ved Institut for Energiteknik, er glad for anerkendelsen. Han ser det også et skulderklap til sine samarbejdspartnere og Aalborg Universitet.
- Det er en stor anerkendelse af mig, mit arbejde og de folk, jeg arbejder sammen med. Det er også en anerkendelse af Aalborg Universitet og dansk ingeniørvidenskabelig forskning. Jeg håber, at den vil gøre os endnu mere synlige internationalt hos både vindemølleindustrien og andre videnskabelige miljøer, siger Frede Blaabjerg, som modtog prisen torsdag ved en virtuel konference.
Har gjort sol- og vindenergi realistisk
Han får den for sit mere end 30-årige virke som banebrydende forsker i effektelektronik. Det er systemer og komponenter, der kan behandle høje spændinger, store effekter og varierende frekvenser. Det er et afgørende forskningsfelt inden for vedvarende energi.
Med sin forskning har Frede Blaabjerg blandt andet skabt et grundlag for, at sol- og vindenergi i dag er et realistisk alternativ til kul og olie.
Også hos ledelsen på Aalborg Universitet vækker prisen begejstring.
- Det er endnu en fortjent anerkendelse af Frede Blaabjerg, som længe har befundet sig i den absolutte verdenselite inden for sit felt. Det er svært at overdrive betydningen af hans energiforskning, der har og vil sætte sig markante spor i den grønne omstilling af verdenssamfundet, siger rektor på Aalborg Universitet, Per Michael Johansen.
OM EAWE SCIENTIFIC AWARD:
- Uddelt hvert år siden 2007 til forskere med stor betydning for vindenergisektoren
- Vinderen udpeges af European Academy of Wind Energy, en sammenslutning af universiteter og forskningsinstitutioner
- Overrækkes under en videnskabskonference, WESC, som i år er digital
- Tidligere vindere tæller forskere fra USA, Tyskland, England, Holland, Grækenland og Danmark
OM FREDE BLAABJERG:
- Professor i effektelektronik ved Institut for Energiteknik på Aalborg Universitet
- Har tidligere modtaget flere internationale udmærkelser som blandt andet IEEE Edison Medal og Global Energy Prize
- Formand for Danmarks Forsknings- og Innovationspolitiske Råd (DFiR)
- Tidligere præsident for IEEE Power Electronics Society (PELS) med over 10.000 medlemmer på verdensplan
- Udnævnt til Villum Investigator i 2017
FOTOKREDITERING: Lars Horn
Kontakter
Frede Blaabjerg, professor, AAU, tlf.: 45 2129 2454, e-mail: fbl@et.aau.dk
Mads Degn Gregersen, pressekontakt, AAU, tlf.: 2087 4508 , e-mail: mdg@adm.aau.dk
Jeannette Bylov, pressekontakt, AAU tlf.: 2423 0566
Billeder

Information om Aalborg Universitet
Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Rumteknologi har skabt milliardindustri i Nordjylland17.10.2025 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny rapport viser, at Nordjylland er ved at udvikle sig til en europæisk hub for rumteknologi. De kommercielle muligheder i rummet står til at vokse eksplosivt de kommende år.
Ny analyse: Europa risikerer at forblive tech-afhængigt af USA9.10.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vi står foran de største beslutninger i en hel generation: Lænker vi os yderligere fast til eksterne teknologi, eller bygger vi vores egne suveræne tech-aktører? Gør vi det alene eller sammen med USA? Overdreven selvforsyning har også sine begrænsninger, ligesom øgede spændinger over Atlanten heller ikke er til Europas fordel, skriver to tech-eksperter i en ny analyse udgivet af Nationalt Forsvarsteknologisk Center.
Frivilligt arbejde mindsker brugen af antidepressiv medicin hos ældre8.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Frivilligt arbejder er godt for det mentale helbred. Et nyt studie fra Aalborg Universitet viser, at et par timer om ugen i en genbrugsbutik eller en forening kan mindske ældres brug af antidepressiv medicin.
Milliardbevilling til grøn omstilling af det byggede miljø7.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med en rekordstor forskningsbevilling fra Villum Fonden styrker Aalborg Universitet, Aarhus Universitet, Danmarks Tekniske Universitet og Syddansk Universitet indsatsen for en mere bæredygtig byggesektor. De fire universiteter skal i en historisk forskningsindsats skabe ny viden, der kan gøre en afgørende forskel for vores klima, miljø og biodiversitet.
Danmark tager til EM i Cybersikkerhed, mens hybridkrigen raser6.10.2025 09:57:47 CEST | Pressemeddelelse
Det bliver intenst, når det danske cyberlandshold indtager Polen d. 6.-10. oktober til en nervepirrende dyst om EM i Cybersikkerhed. Her skal ti af Danmarks bedste unge hackere konkurrere om at kunne kalde sig toppen af cyber-poppen i Europa.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum