AAU-forsker vil fjerne medicinrester fra spildevand med ny selvrensende membran
Et nyt projekt på Aalborg Universitet (AAU) skal udvikle en særlig membran, der er selvrensende og nedbryder stoffer, der kan skade vandmiljøet. Rester fra medicin er et stigende problem i det danske vandmiljø og det er derfor vigtigt, at rensningsanlæggene finder en løsning til at fjerne stofferne fra spildevandet.
De traditionelle biologiske renseanlæg, som fungerer ved hjælp af bakterier, har svært ved at håndtere visse skadelige stoffer og er energikrævende. Adjunkt Mads Koustrup Jørgensen fra AAU foreslår derfor en radikal overgang til mekanisk behandling af spildevand ved brug af membraner, en slags filtre, for at sikre høj energiudnyttelse og fuldstændig fjernelse af forurenende stoffer. Projektet er finansieret af Villum Experiment.
- På nuværende tidspunkt er denne mulighed begrænset af, at membranerne stopper til, og at de i dag ikke kan fjerne skadelige stoffer tilstrækkeligt godt. Målet er derfor at lave en selvrensende membran, der nedbryder de stoffer, der ellers ville blokere den, samtidig med at den effektivt nedbryder svært nedbrydelige stoffer, som fx medicinrester. Dette skal sikre en høj kvalitet af det rensede spildevand, siger Mads Koustrup Jørgensen.
Under opvarmning bliver den selvrensende membrans overflade aktiv, hvilket vil føre til, at skidt på membranen nedbrydes samtidig med, at skadelige miljøfremmede stoffer nedbrydes.
- Vi har udviklet et såkaldt termokatalytisk materiale. Det betyder, at hvis man hæver temperaturen, så er materialet i stand til at nedbryde organisk stof. Dette materiale vil vi gerne sætte fast på en keramisk membran, så membranen nedbryder eksempelvis medicinrester, siger Mads Koustrup Jørgensen.
Fakta:
Projektet udføres ved Center for Membrane Technology, AAU, i samarbejde med Center for National Research, Italien, og Chalmers University of Technology, Sverige.
Projektet er støttet af VILLUM Experiment, som er skabt til de særlige tekniske og naturvidenskabelige forskningsprojekter, der udfordrer normen og har potentialet til fundamentalt at ændre den måde, vi tilgår vigtige emner på. Læs mere om VILLUM Experiment
Nøgleord
Kontakter
Adjunkt Mads Koustrup Jørgensen, mkj@bio.aau.dk, 4082 8310
Presse: Camilla Kristensen, CaKr@bio.aau.dk, 9940 9905
Billeder
Information om Aalborg Universitet
Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Forskere: Indfør lydmærkning for boliger14.7.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Støj i boligen kan forringe livskvaliteten væsentligt med mærkbare konsekvenser for sundheden, viser forskning. Derfor foreslår forskere fra Aalborg Universitet at indføre en akustisk mærkningsordning af boliger, som man kender det fra energimærkning.
Forskere bruger AI til at spotte sygdomme og stress hos heste9.7.2025 08:40:53 CEST | Pressemeddelelse
Forskere fra Aalborg Universitet bruger kunstig intelligens til at analysere hestes ansigtsudtryk for at undersøge, hvornår de er stressede eller i smerter. Det skal lægge kimen til nye værktøjer, der kan styrke dyrevelfærden og bekæmpe sygdomme.
Ny forskning: EUs milliardstøtte til grænsekontrol fører til overgreb på migranter7.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et omfattende feltarbejde i Tunesien viser, at EUs samarbejde med nordafrikanske lande om grænsekontrol har alvorlige konsekvenser for migranterne. Det fremgår af en ny ph.d.-afhandling fra Aalborg Universitet.
Statskundskab kommer stærkt fra start i Nordjylland6.7.2025 08:31:17 CEST | Pressemeddelelse
Med mange ansøgninger er den nye statskundskabsuddannelse på Aalborg Universitet kommet godt fra start. Samtidig stiger interessen for business-uddannelserne markant.
Ny forskning: "Vi straffer mere, flere og hårdere"1.7.2025 14:15:10 CEST | Pressemeddelelse
Forskere fra AAU har for første gang kortlagt alle ændringer af den danske straffelov siden 1980. Resultatet viser over 900 lovændringer. De fleste ændringer har fundet sted efter år 2000 og har en skærpende karakter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum