Aalborg University Business School og AAU’s AI-center får en nøglerolle i det nye AI Denmark

Virksomheder, som formår at optage og omsætte ny teknologi på en god måde, øger konkurrenceevnen markant. Derfor skal en større del af dansk erhvervsliv stille skarpt på kunstig intelligens. Ifølge Thomas Hofman-Bang, adm. direktør i Industriens Fond, viser en rapport fra bl.a. McKinsey og Innovationsfonden, at blot fem procent af de små og mellemstore virksomheder i Danmark anvender kunstig intelligens. Med det nye initiativ AI Denmark vil Industriens Fond hjælpe udviklingen på vej.
AAU dækker hele AI-værdikæden
Industriens Fond har inviteret AAU med i samarbejdet, fordi AAU har en lang tradition for tværfaglig forskning og uddannelse og er det førende danske universitet inden for virksomhedssamarbejde. Samtidig har AAU Business School og AAU’s center ”AI for the People” en dyb teknologisk og forretningsmæssig praksiserfaring, som dækker hele AI-værdikæden fra forskning og udvikling af pilotprojekter til implementering og opfølgning. Konkret skal AAU bidrager med viden inden for anvendt maskinlæring, innovation management, organisationsforandring, strategi og udvikling af datadrevne forretningsmodeller.
- På AAU Business School bygger vi bro mellem forretning og teknologi, og vores deltagelse i AI Denmark er et glimrende eksempel herpå. Kombination af netop forretning og teknologi, i dette tilfælde kunstig intelligens, er i vores øjne afgørende for, hvordan vi lykkes med at forme fremtiden på nye måder og skabe innovation. En styrkelse af danske virksomheders konkurrenceevne handler ikke blot om ny teknologi, men også nye mindsets og nye måder at lave forretning på, siger leder af AAU Business School Christian Nielsen.
SMV’er mangler strategi til at se værdien af AI
AAU’s projektleder og lektor Roman Jurowetzki, AAU Business School, glæder sig til samarbejdet med de øvrige partnere i de nye konsortium.
- AI Denmark er et nationalt flagskibsprojekt og unikt i dets fokus på traditionelle små og mellemstore virksomheder, som på nuværende tidspunkt kun i begrænset omfang bruger AI-teknologi. En væsentlig årsag er, at de mangler det rigtige mindset, (human) ressources og strategi til at se AI i deres hverdag. Mange af dem tænker, at det kun er noget, som Facebook, Google og Tesla kan bruge. Så snart de får en forståelse af de grundlæggende mekanikker, får de øjnene op for, at det mest er en forretningsmæssig og ikke en teknisk udfordring. Vi vil hjælpe SMV’er med at identificere potentielle use cases, der giver mening for dem og hjælpe dem med at komme i gang, fortæller han.
Stort potentiale
Dekan Rasmus Antoft for Det Samfundsvidenskabelige Fakultet på AAU ser et stort potentiale i det tværgående samarbejde i AI Denmark.
- Vi har gode erfaringer med at bringe viden fra universitetet ud til virksomhederne. Det er tidskrævende og kræver både teknologikendskab, kommunikationskompetencer, forretningsforståelse og implementeringsevner. Men potentialet er stort, og nu kan vi forhåbentlig få forløst meget af det gennem det her tværgående samarbejde i AI Denmark.
Fakta
Aalborg Universitet, Teknologisk Institut, Alexandra Instituttet, Danmarks Tekniske Universitet, Københavns Universitet og IT-Universitetet er hovedaktører i AI Denmark. 120 virksomheder - heraf 30 virksomheder på AAU - deltager i det treårige projekt.
Yderligere information
http://aidenmark.dk/
Kontakter
Kontakt
Dekan Rasmus Antoft
Det Samfundsvidenskabelige Fakultet, Aalborg Universitet
Tlf. 99408104 eller samf-dekan@aau.dk
Billeder

Links
Information om Aalborg Universitet
Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Over 1.000 nyopdagede mikroorganismer får navne efter danske byer9.9.2025 12:48:58 CEST | Pressemeddelelse
Hadersleviella, Glyngoereum og Rungstediana. Et banebrydende forskningsprojekt fra Aalborg Universitet (AAU) kaldet Mikroflora Danica har kortlagt arvematerialet af mere end 15.000 hidtil ukendte mikroorganismer – og over 1.000 af dem har nu fået officielle videnskabelige navne inspireret af danske byer og deres naturlige omgivelser.
Grønne og blå byrum kan redde os fra hedebølger13.8.2025 06:03:00 CEST | Pressemeddelelse
Temperaturerne stiger. Derfor er det vigtigt, at vi i fremtiden har vandområder og grøn bevoksning i vores byer. Og hvis man placerer grønne områder tæt på vand, så køler de op til en grad mere, viser et projekt lavet af studerende på Aalborg Universitet.
Dårlig søvn kan give kroniske smerter – og kvinder bliver ramt hårdere4.8.2025 11:59:18 CEST | Pressemeddelelse
Ny forskning fra Aalborg Universitet afslører, at dårlig søvn kan føre til øget smertefølsomhed i nervesystemet. Kvinder reagerer særligt kraftigt på søvnforstyrrelser, og det kan åbne for en ny vej i behandlingen af kroniske smerter.
Aalborg Universitet tilbyder flere studiepladser på sundhedsområdet28.7.2025 00:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Der kommer fart på sundhedsuddannelserne på Aalborg Universitet, der i år kan tilbyde flere studiepladser på sundhedsområdet. Det skyldes især flere pladser på lægeuddannelsen.
Danske studerende hjælper ESA med at udvikle rumrobot21.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Studerende fra Aalborg Universitet bruger sommerferien på at udvikle og teste robotarm, som de laver i samarbejde med Det Europæiske Rumagentur ESA.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum