Aabenraa Kommune vedtager den første erhvervsstrategi til og med erhvervslivet
Økonomiudvalget i Aabenraa Kommune har tirsdag vedtaget Aabenraa Kommunes første erhvervsstrategi ”Ambitiøs grøn udvikling”. Strategien er lavet i tæt samspil med kommunens erhvervsliv, og den sætter retningen for, hvordan Aabenraa Kommune kan understøtte virksomhedernes fortsatte vækst og udvikling.
Erhvervsstrategien ”Ambitiøs grøn udvikling” blev tirsdag vedtaget i Aabenraa Kommunes økonomiudvalg. Strategien er udviklet sammen med erhvervslivet i kommunen, og den sætter en ny erhvervsmæssig retning for Aabenraa Kommune.
- Med den ene fod står vi fast på det, vi allerede er rigtig gode til i Aabenraa Kommune, og som vi blot vil finpudse og justere. Med den anden fod træder vi ind i fremtiden og går helhjertet ind i de omstillinger og forbedringsmuligheder, der findes. Strategien sætter en kurs for vores erhvervsudvikling, så virksomheder og investorer ved, hvad de kan forvente. Den store styrke i erhvervsstrategien er, at den er udviklet til og sammen med erhvervslivet, siger borgmester Jan Riber Jakobsen og fortsætter:
- Med strategien er det ambitionen, at vi rykker endnu tættere på virksomhederne i kommunen. Vi har lyttet til deres mange indspil og forslag i vores arbejde med strategien, som vi har fået i løbet af efteråret 2022. Det betyder blandt andet, at vi fremover vil holde årlige erhvervstræf, hvor virksomheder fra hele kommunen kan møde os og hinanden til sparring og erfaringsudveksling.
Aabenraa Kommunes erhvervsstrategi indeholder tre spor; erhvervsvenlighed i top, grøn erhvervsudvikling samt rekruttering og oplevelser. Det er tre spor, som taler ind byrådets Udviklingsstrategi – Det Gode Liv 2035 og byrådets Strategi for Bæredygtig Udvikling samt Klimaplan.
- Erhvervsstrategien er ambitiøs, og derfor er der i strategien også en række målsætninger, som vi i fællesskab med erhvervslivet løbende vil følge op på. Det er vigtigt for Aabenraa Kommune, at vi er en attraktiv kommune at drive virksomhed i. Det gælder alt fra den første service, man bliver mødt af i kommunen, over den altafgørende grønne omstilling, hvor erhvervslivet og kommunen kan nå længere via partnerskaber, til slutteligt at have et skærpet fokus på, at virksomheder i Aabenraa Kommune har adgang til kvalificeret arbejdskraft via styrket bosætning, siger Jan Riber Jakobsen.
Erhvervsstrategien understøttes af årlige erhvervstræf, hvor det første finder sted 28. februar 2023. Her er alle kommunens virksomheder inviteret til en aften med fokus på at styrke information og dialog.
Læs den fulde erhvervsstrategi samt invitationen til erhvervstræffet i vedhæftede bilag.
Billeder
Vedhæftede filer
Information om Aabenraa Kommune
BETINGELSER FOR BRUG AF BILLEDMATERIALE:
- Rettigheden til anvendelse af medfølgende billedmateriale er udelukkende til brug i sammenhæng med nærværende nyhed og må således ikke arkiveres med henblik på genanvendelse i andre sammenhænge.
- Anvendelse skal altid ske med angivelse af hele den oplyste billedbyline.
Følg pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
Endnu et solcelleanlæg indvies i Aabenraa Kommune23.1.2023 15:52:23 CET | Pressemeddelelse
Mandag var både Aabenraa Kommunes borgmester og klimaministeren med til at indvie et nyt solcelleanlæg i Bjerndrup, som efter planen skal producere omkring 87.000.000 kWh strøm om året. Det nye anlæg spiller derfor positivt ind i kommunens klimaplan, og flere solcelleanlæg er på vej.
Byrådet i Aabenraa Kommunes nytårsreception i ord og billeder20.1.2023 15:16:09 CET | Pressemeddelelse
Fredag 20. januar holdt byrådet i Aabenraa Kommune den årlige nytårsreception. Cirka 160 gæster mødte op og hørte borgmester Jan Riber Jakobsens nytårstale og gæstetaler Hanne Lene Haugaard fra DGI Sønderjylland, lige som de var med til at hædre Kirsten Nørgård Christensen for 25 års byrådsarbejde.
Nu kan virksomheder i Aabenraa Kommune som de første i landet få bevis på sundhedsfremme20.1.2023 11:53:47 CET | Pressemeddelelse
Der er nu åbnet for ansøgninger, så virksomheder kan søge om at modtage Aabenraa Kommunes sundhedsfremmemærke, som uddeles for at anerkende og motivere virksomheder til at fremme indsatsen for sundhed på arbejdspladsen. Sundhedsfremmemærket er det første af sin slags i Danmark.
Endnu flere virksomheder i Aabenraa Kommune tager et socialt ansvar13.1.2023 10:59:25 CET | Pressemeddelelse
Hele 113 virksomheder i Aabenraa Kommune får i år tildelt CSR-mærke Aabenraa, som gives til virksomheder, der påtager sig et socialt ansvar ved at give plads til udsatte borgere samt bidrager til uddannelsen af fremtidens arbejdskraft. Det er femte år i træk, at kommunen slår rekord i antallet af virksomheder, der modtager CSR-mærket.
Aabenraa Kommune lancerer en klimapris12.1.2023 08:38:36 CET | Pressemeddelelse
Grønne initiativer, der inspirerer andre til at bidrage til den grønne omstilling, skal hyldes. Det er filosofien bag Aabenraa Kommunes nye klimapris, som første gang skal uddeles i slutningen af april.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum