A. P. Møller Fonden donerer 9,4 millioner til folkeskolen i Aabenraa Kommune

- Jeg er meget stolt over, at A.P. Møller Fonden støtter initiativet. Målet er at fremme en undersøgende og eksperimenterende undervisning, som udvikler og styrker skolernes dannende undervisning. Det skal fremme elevernes faglige udvikling og trivsel. Det skal gøre dem mere kritiske, analytiske, innovative og kreative. Det skal gøre dem klar til at kunne begå sig i en moderne verden.
Sådan lyder fra det fra formanden for Børne- og Uddannelsesudvalget i Aabenraa Kommune, Kirsten Nørgård Christensen, efter at A.P. Møller Fonden i november har bevilget 9,4 millioner kroner til initiativet ”Universitetsskolen – Dannende undervisning og læring i et fagdidaktisk perspektiv”.
Aabenraa Kommunes ambition med initiativet er at styrke elevernes udbytte af undervisningen, så de bliver rustet til fremtiden med både åbenhed og kritisk sans. For det samfund, som kommende generationer skal leve og deltage i, vil på centrale områder være anderledes end det samfund, vi kender. Det vil være præget af digitalisering og globalisering og evner til at løse komplekse opgaver.
For at indsatsen skal lykkes, kræver det, at lærere, vejledere og skoleledere sikres en kompetenceudvikling, der netop kan fremme en undersøgende og eksperimenterende undervisning, som er væsentlig i elevernes dannelses- og læringsprocesser. Denne tilgang til fag og undervisning gælder også uddannelsen af nye lærere, som efter endt uddannelse skal undervise i folkeskolen. Derfor er UC SYD medansøger på projektet. Det ser UC SYD´s prorektor, Alexander von Oettingen, frem til:
- Vi er utroligt glade for donationen fra A.P. Møller Fonden. Nu kan vi sammen med Aabenraa Kommune fortsætte det vigtige samarbejde, hvor alle kommunens skoler og læreruddannelsen kan få glæde af Universitetsskolen. Universitetsskolen er helt unik, fordi den på nye måder styrker elevernes dannende undervisning og læring i et fagdidaktisk perspektiv, lyder det fra prorektoren, der fortsætter:
- Digitalisering ses ikke som noget selvstændigt, men som noget der integreres i fagene for på den måde at skabe eksperimenterende dannelsesprocesser for eleverne. Universitetsskolen indgår i et internationalt samarbejde med blandt andet Norge og Tyskland, hvor man gennem flere år har udviklet ideen om University Schools. Også internationalt har man gode erfaringer med at sammentænke undervisning, læreruddannelsen, forskning og skoleudvikling.
Udviklingsarbejdet gennemføres fra januar 2020 til juni 2024 og foregår inden for rammerne af Universitetsskolen, som Aabenraa Kommune har været med til at opbygge siden 2016, og som bygger på et tæt samarbejde med forskere, læreruddannede og lærerstuderende.
Kontakter
Formand for Børne- og Uddannelsesudvalget Aabenraa Kommune, Kirsten Nørgård Christensen, tlf.: 51 31 44 75; e-mail: knc@aabenraa.dk
Prorektor ved UC SYD, Alexander von Oettingen, tlf.: 72 66 52 09; e-mail: avoe@ucsyd.dk
Skolechef ved Aabenraa Kommune, Rasmus Andreassen, tlf.: 73 76 70 17; e-mail: randr@aabenraa.dk
Kommunikationskonsulent, Claus Bøge Jensen, tlf.: 73 76 69 96; e-mail: cbje@aabenraa.dk
Billeder

Information om Aabenraa Kommune
BETINGELSER FOR BRUG AF BILLEDMATERIALE:
- Rettigheden til anvendelse af medfølgende billedmateriale er udelukkende til brug i sammenhæng med nærværende nyhed og må således ikke arkiveres med henblik på genanvendelse i andre sammenhænge.
- Anvendelse skal altid ske med angivelse af hele den oplyste billedbyline.
Følg pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
Aabenraa Kommune vil have Flensborg Fjord udpeget som UNESCO Biosfæreområde18.9.2025 15:38:10 CEST | Pressemeddelelse
Byrådet i Aabenraa Kommune besluttede på byrådsmødet i går at arbejde videre med at få Flensborg Fjord udpeget som UNESCO Biosfæreområde i samarbejde med Sønderborg Kommune, Stadt Flensburg og Kreis Schleswig Flensburg.
Entreprenør valgt til opførelsen af ny svømmehal i Aabenraa18.9.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter bedømmelse af indkomne tilbud står det nu klart, at det bliver Svend Aage Christiansen A/S, der skal stå for opførelsen af den nye svømmehal i Aabenraa. Den nuværende svømmehal fortsætter i drift, mens byggeriet står på.
Det unikke Sønderjylland har en stærk kulturprofil10.9.2025 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
For første gang har de fire sønderjyske kommuner, Sønderborg, Tønder, Haderslev og Aabenraa fået kortlagt borgernes kulturforbrug på én gang. Kulturens Analyseinstitut har foretaget en undersøgelse, som borgere fra alle fire kommuner har deltaget i.
Aabenraa Kommune har generelt høj tilfredshed hos brugere af hjemmehjælp5.9.2025 08:31:09 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse fra Ældreministeriet placerer Aabenraa Kommune på en 17. plads, når det kommer til tilfredsheden blandt brugere af hjemmeplejen. I Aabenraa Kommune ses undersøgelsen som et godt fundament at fortsætte implementeringen af ældrereformen på.
Aabenraa Kommune igen blandt Danmarks 20 mest erhvervsvenlige kommuner4.9.2025 08:37:22 CEST | Pressemeddelelse
Aabenraa springer 17 pladser frem til en 19. plads i Dansk Industris erhvervsvenlighedsundersøgelse drevet af topresultater inden for byggesagsbehandling, kommunal administration og grøn energi.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum